YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'ya ilk kez karşı duruldu
TSK'ya ilk kez karşı duruldu
06 Eylül 2010 10:31
İskenderun'da iftar yemeğinde konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Türk siyaset tarihinde ilk kez bir parti TSK'ya karşı siyasi bir duruş sergilemiştir" dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Bu ülkede Cumhurbaşkanlığına adayı olmak isteyenlerin kafasına silah, seçimlerinde ise tehdit unsuru olarak Parlamento'ya asker sokuldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde E Muhtıra yayınlayan TSK'ya karşı Türk siyaset tarihinde ilk kez bir parti TSK'ya karşı siyasi bir duruş sergilemiştir" dedi.

Ak Parti İskenderun teşkilatının düzenlediği iftar yemeğinde sanayici, iş adamları, sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ile bir araya gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, hafta sonu yapılacak olan referandumda hayır oyu kullanacak zihniyetin 3 yıl önce Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aynı nida ile karşıt çalışma yaptığını söyledi.
Türkiye'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin her zaman sancılı olduğunu ifade eden Ergin "Ali Fuat Başkır diye bir profesör çıkmış ve Cumhurbaşkanlığına aday olmuş kafasına silah dayamışlar ve ertesi gün bu ülkeyi terk etmek zorunda bıraktırılmış. Sonra parlamentonun balkonlarına üniformalı askerler oturmuşlar aşağıda genel kurul salonunda bulunan Milletvekillerine bakıyorlar " Hadi seçin bakalım bizim istemediğimizi görelim sizi" edasında seçim yaptıttırılmış. Olmadı mı bunlar yaşanmadı mı , yaşanmış hep birlikte yaşadık' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adaylığını açıklamasının ardından Genelkurumay Başkanlığı'nın internet sitesinde E muhtıra yayınlandığını ifade eden Ergin "Siyaset tarihimizde ilk kez bir siyasi parti bu haksızlığa karşı tavır aldı, Siz hükümete bağlı güvenlik birimisiniz bu şekilde hükümeti muhatap alan bir bildiri yayımlayamazsınız. Biz sizin muhataptınız değiliz. Bu bildiriyi reddediyoruz deyip ilk defa bir siyasi duruş sergiledi. Öteden beri gelen silahlı güçlerin bu alışkanlığı bizimle bozuldu. Hatırlayın 3 yıl önce " Bu millet Cumhurbaşkanı seçemez" dediler. Ne olur seçerse," Kaos olur memleket gerilir" dediler Bu millet seçmesine bal gibi seçerde onların düşündüğü tipte, anlayışta bir Cumhurbaşkanı adayını sittin sene seçmez'' diye konuştu.
Siyaset kurumunun sürekli tehdit altında olduğunu belirten Ergin, "Siyaset kurumu gelip geçecek ve gidecek ama Millet kalıcı Milletin iradesi kalıcıdır. Beni korkutabilirsin, 4 tane siyasi partinin genel başkanını tehdit edebilirsin, milletvekillerini tehdit edebilirsin. Öyle olunca bizde şunu söylüyoruz. 73 Milyonun içinde 50 milyon seçmen var ben egemenliği de gücüde yetkiyi de 50 milyona devrediyorum onlar kullansın gücün yetiyorsa onları tehdit et diyorum" şeklinde konuştu.

Bakan Ergin'in bu konuşması salondakiler tarafından ayakta alkışlanırken, salonda parti bayraklarının olmaması dikkat çekti. (İHA)

DAHA MÜCADELE BİTMEDİ !
 // BATUHAN
13 Eylül den sonra maç başlayacak asıl ozaman bunlar yine elaltından elerinden geleni yapacaklar şimdi olduğu gibi. Bunlara fırsat vermemek için birleştirici olunmalı ve halkı korkutmadan ekonomik düzelmeye devam edilmeli. Üstünlerin hukuku ergenekon cuntacılar hiç bir şey yapamazlar en kısa zamanda anayasanın tamamını değiştirin AİHM ye gerek kalmasın. Birde Ak Parti siyaset okulu açın orada gençleri siyasete yetiştirin tabansız hiç bir şey olmaz....
06 Eylül 2010 17:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler