YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK’nın iki numarası: “Zengin çocuğu olsaydım..."
Açıklama Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 3 yıldır sözleşmeli asker çağrısı yaptıklarını ancak sadece 2 bin 300 başvuru aldıklarını söyledi. Bir de itirafta bulunan Güler, “Zengin bir ailenin çocuğu olsaydım ben de asker olmayabilirdim”
TSK’nın iki numarası: “Zengin çocuğu olsaydım..."
14 Aralık 2013 / 18:35 Güncelleme: 14 Aralık 2013 / 19:58

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iki numaralı ismi olan Orgeneral Yaşar Güler, Türkiye Gazetesinden Balçiçek İlter’e konuştu. Askerlik mesleğinin zorluklarından bahseden ve bu işin özellikle de Türkiye’de daha zor olduğunu anlatan Genelkurmay İkinci Başkanı Güler, “Ben de isterdim tabii İsviçre Genelkurmay 2. Başkanı olayım elimde kahvem, pipom rahat edeyim” ifadesini kullandı.

Ailesinin varlıklı olmadığını belirten Güler, “Biz gariban çocuklarız, aramızda sosyete falan yoktur, Anadolu’nun bağrından gelen çocuklarız hepimiz. ’İnsanlar asker olmak istemiyor’ lafını kabul edemem çünkü nasıl bir vatanperverlikle askere geldiklerini görüyorum ben. Ha sonrasına gelince... Zengin olsaydık meslek olarak askerliği seçmeyebilirdik. Ben bile asker olmayabilirdim o zaman. Ama buradayız ve elimizdeki imkânlarla en iyisini yapmak zorundayız” diye konuştu.

"Paralı asker yok diye hududu boş mu bırakalım"

Orgeneral Güler, insanların artık asker olmak istemediğini kaydederek, “Sözleşmeli asker denildi biliyorsunuz, ayda 3 bin 600 lira almaları öngörüldü. Hudutta 5 yıl görev yapacak, işi bitince 63 bin TL tazminat alacak. Hiçbir masrafı yok. Küçük bir hesaba göre 250-300 bin TL kazanacak. 3 yıl boyunca çağrı yapıldı... Pekiyi kaç kişi başvurdu? 2 bin 300. Benim orada 100 bin askerim var. Paralı asker diyorlar. Maaşı iki katına da çıkarsanız sayı artmayacak. Paralı asker bulamıyoruz diye ne yapacağız, hududu boş mu bırakacağız?” dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler