YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'nın "Güzin Abla"planı
TSK'nın "Güzin Abla"planı
17 Kasım 2009 09:15
TSK'nın planları arasında Güzin Abla'ya, 'başı zorla kapattırılan kızlar adına 'mizansen mektup yazmak' da öngörülüyor

Kamuoyunda büyük yankı uyandıran üçüncü ihbar mektubunda, Genelkurmay Başkanlığı'nın, toplumu yönlendirmek amacıyla bir dizi faaliyetler yürüttüğü ortaya çıktı.

Bu kapsamda tanıtım filmleri, anketler ve kitaplar hazırlanmış. En ilginç plan ise Güzin Abla üzerine yapılmış. Genç kızların mektuplarına verdiği cevaplarla tanınan Güzin Abla'ya, 'başı zorla kapattırılan kızlar adına 'mizansen mektup yazmak' öngörülüyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nın kamuoyunu yönlendirmek amacıyla yaptığı faaliyetler ikinci subayın gönderdiği üçüncü ihbar mektubunda ayrıntılarıyla anlatılıyor. Bu belgeler arasında yer alan 'Yapılacak faaliyetler' adını taşıyan metinde, 'halkla bütünleşme ve kamuoyu oluşturma' adına çeşitli tavsiyelerde bulunuluyor. Bunların en ilginci ise Hürriyet gazetesinde yayınlanan ve daha çok genç kızların rağbet ettiği 'Güzin Abla' köşesinin kullanılmasını içeren bölüm. Bu plana göre, türban takmaya zorlanan bir genç kızın Hürriyet gazetesi yazarı "Güzin Abla"ya durumunu yazması ve yardım istemesi sağlanacak. Türban takmak istemeyen bir genç kadının başına gelenler ve yaşadığı çevrede nasıl bir baskı altında tutulduğuna ilişkin yazdığı mektuplar da bu köşeden yayımlanacak.

Zaman
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler