YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'nın eğittiği savaşçılar Musul'a gidiyor!
Türk ordusunun eğittiği Musullu savaşçılar, şehri DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna katılacak.
TSK'nın eğittiği savaşçılar Musul'a gidiyor!
14 Ekim 2016 / 11:45 Güncelleme: 14 Ekim 2016 / 11:50

Türk ordusunun Başika'da eğittiği Musullu savaşçılar, şehri DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna katılacak.
Irak'ın Musul kentinde terör örgütü DEAŞ'a karşı başlatılacak büyük operasyona, Türk ordusunun Başika'da eğittiği Musullu savaşçılar da katılacak. Başika'daki savaşçılar, Irak ordusu ve Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) unsurlarıyla hareket edecek.

AA muhabirlerinin Türkiye ve ABD arasındaki görüşmelere katılan yetkililer ile Iraklı kaynaklardan aldığı bilgiye göre, operasyon olağandışı bir gelişme yaşanmaması halinde birkaç gün içinde başlayacak.

ABD'nin koordinasyonundaki operasyon planı çerçevesinde, ilk etapta IKBY güçleri kent çevresindeki cephe hatlarından ileriye hamle yapacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 2015 başından beri kentin kuzeyinde IKBY kontrolündeki Başika kampında eğittiği Musullu savaşçılar da peşmerge güçleriyle eş ya da yakın zamanlı şekilde aynı hatta harekete geçecek.

"Haşdi Vatani" olarak bilinen ve adını önceki gün "Ninova Bekçisi" olarak değiştiren yerel güç, Iraklı bir generalin başında olduğu Musul Operasyonlar Komutanlığı bünyesinde yer alacak.

AA'ya bilgi veren kaynaklar, Irak ordusu ile Ninova Bekçisi Komutanı eski Musul Valisi Esil Nuceyfi arasında yapılan görüşmelerde, Başika'daki gücün farklı noktalara dağıtılmadan net bir plana sadık kalarak operasyona katılmasında uzlaştıklarını bildirdi.

Operasyon planına göre, Irak ordusu ve Şii milisler, IKBY ve Ninova Bekçisi güçleriyle eş ya da yakın zamanlı şekilde kentin güneyindeki Kayyare'den kuzeye ilerleyecek.

Böylece Ninova'nın il merkezi Musul, güney, doğu ve kuzeyden çembere alınacak.

halime@gozupek
 // hamza
Hani islam ordusu,nerede kurulan islam ordusu,halepte musluman katlediliyor,bu ordu fasa fiso bu ordu ABD ISRAIl in emiri altinda...
14 Ekim 2016 15:22
ONLAR İÇİN YAPTlĞlMlZ ➷➷➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
Yapacağımız duâlarımız Yüce ALLAH Katında kabûl olsun.. Yolları açık ve kazasız belâsız sağSâlimen muzaffer olarak dönüşleri çabuk olsun!!!...
14 Ekim 2016 Cuma 14:15
musluman
 // hamza
Musula girecegnize,gidin halepte musluman katlediliyor,TC nin dostu rusya cocuk kadin demeden vuruyor ....
14 Ekim 2016 13:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler