YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'dan Yazıcıoğlu cevabı
TSK'dan Yazıcıoğlu cevabı
04 Temmuz 2012 17:24
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği kazayla ilgili açıklama yaptı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, eski BBP Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin, ''Dün itibariyle Genelkurmay, bizim dilekçeyle istediğimiz sorulara, birtakım şüphe duyduğumuz noktalara cevabını gönderdi'' dedi.

Destici, BBP Sivas İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Sivas olaylarının 19. yılı nedeniyle gerçekleştirilen anma programlarında sağduyunun hakim olduğunu söyledi.

Bazı grupların bu olayı ''kaşımaya'' devam ettiğini iddia eden Destici, ''Bugün bir gazetede köşe yazarını okudum. Bu kadar ahlaksızlık, vicdansızlık, insafsızlık ve provokatörlük olmaz. Neymiş Büyük Birlik Partisi'ne geçmeye çalışanlar partiye alınmamış, geri gönderilmiş, kovulmuş ve insanlar yanmış. Bunu böyle yazmak, BBP'ye geçerek canını kurtaran 42 insana, onları oraya alan BBP camiasına ve Alevi-Sünni kardeşliğine sıkılmış bir kurşundur'' dedi.

Sivas'ın Alevi-Sünni kavgası olmadığını dile getiren Destici, olayın üstünün kapatılmamasını ve açığa kavuşturulmasını istediklerini belirtti.

Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) kaldırılmasını değerlendiren Destici, buna baştan beri karşı olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Yeni sivil ve demokratik bir anayasa yapılana kadar, başta rahmetli Muhsin Yazıcoğlu ve arkadaşlarımızın davası olmak üzere, Madımak, Hrant Dink, Zirve Yayınevi, Rahip Santoro, Ergenekon, Kafes ve Balyoz gibi davalar neticelenene kadar biz ısrarla Özel Yetkili Mahkemelerin görevde kalmasını istemiştik. Bu dava süreçlerinde bir kesilme olursa, davaların üstü kapatılırsa, sonuna kadar gidilmezse sorumluluk tamamen hükümettedir.''

Destici, kendileri için birinci gündem maddesinin her zaman terör olduğunu vurgulayarak, ''En son geçtiğimiz günlerde Genelkurmay Başkanımızla görüştüm. Tabi ki, rahmetli Muhsin Başkanın süreciyle ilgili görüştük. Dün itibariyle Genelkurmay, bizim dilekçeyle istediğimiz sorulara, birtakım şüphe duyduğumuz noktalarla ilgili cevabını gönderdi. Onu şu anda hukukçu arkadaşlar inceliyorlar. Bir kısmıyla ilgili de çalışmaların devam ettiğini ve daha sonra göndereceklerini söylediler. Gerekiyorsa yüz yüze de görüşülerek bu süreç devam ettirilecek'' şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın görüşmesini de değerlendiren Destici, şöyle devam etti:

''Leyla Zana 3 şey söylüyor görüşmede. Bir, 'Oslo görüşmelerinde alınan kararlar uygulansın ve bu görüşmeler devam etsin.' İddia ediyorum bu kararlardan bir tanesinde şu deniyor. 'PKK'yı öldüren Türk askerleri yargılanacak' deniyor. Bu görüşmeler madem millet adına yapılıyor, o zaman açıklansın. İkincisi 'Abdullah Öcalan'a ev hapsi.' Katil başını siz ev hapsine çıkarıp, oradan Meclis'e taşımayı düşünüyorsunuz. Bunu bu millet kabul eder mi  Üçüncüsü, 'Kürtçe'nin eğitim dili olarak kabul edilmesi.' Eğer bu üç noktada 'görüşme olumlu' deniyorsa, ben yorumu Türk milletine bırakıyorum. Bunların üçü de Türk milletinin kabul etmeyeceği konulardır.''

Suriye'deki olaylara da değinen Destici, Hatay'da karışıklık çıkarmaya çalışan dış istihbarat elemanları olduğunu ve önlem alınması gerektiğini sözlerine ekledi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler