YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'dan sınırötesi harekat
TSK'dan sınırötesi harekat
17 Haziran 2010 00:23
Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK saldırısına, sınır ötesinin 3 kilometre uzağına kadar süren “sıcak takiple” karşılık verdi. 4 terörist öldürüldü

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'ın Uludere ilçesinin güneyinde, Türkiye-Irak sınırındaki üs bölgesine teröristler tarafından saldırı teşebbüsünde bulunulduğunu, sıcak temas sağlanan ve Kuzey Irak bölgesine kaçan teröristlerle, yaklaşık 2-3 kilometre derinlikteki çatışmalar neticesinde 4 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgi notunda, Şırnak'ın Uludere ilçesinin güneyinde, Türkiye-Irak sınırında sınır güvenliğini sağlamakla görevli bir üs bölgesine, 16 Haziran 2010'da saat 01.00'de teröristler tarafından saldırı teşebbüsünde bulunulduğu kaydedildi.

Üs bölgesinde bulunan güvenlik kuvvetlerinin teröristlerle sıcak temas sağladığı, silahlı helikopterlerin desteği ile bölgedeki çatışmaların sabaha kadar devam ettiği ifade edilen bilgi notunda, bölgenin özel birliklerle de takviye edildiği vurgulandı.

Çatışmalar sırasında bir uzman çavuşun şehit olduğu belirtilen bilgi notunda, şunlar kaydedildi:

''Saldırı teşebbüsünde başarısız olan teröristlerin, Kuzey Irak bölgesine kaçmaya başlaması üzerine 3 Komando Bölüğü ve bir Özel Kuvvetler Taburu ile teröristler takip edilmiş ve sınır ile yaklaşık 2-3 kilometre derinlikteki çatışmalar neticesinde, 4 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu çatışmalarda teröristlerle birlikte 4 kalaşnikof piyade tüfeği ve 1 biksi makineli tüfeği de ele geçirilmiştir. Bu birliklerin bulundukları bölgedeki arama faaliyetleri halen devam etmektedir.

Bu harekatla koordineli olarak, daha derinlikte tespit edilen teröristler ile havan ve doçka uçaksavar mevzilerine de 16 Haziran 2010 günü saat 10.30 ile 11.45 arasında hava harekatı icra edilmiştir. Hava harekatı, harekat merkezinden izlenmiş ve hedeflerin isabetle vurulduğu görülmüştür.'' AA

ABD: Türkiye’nin savunma hakkı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley sınırötesi operasyonla ilgili olarak, “Türkiye’nin, her ülke gibi, terör örgütlerine karşı kendisini savunma hakkının olduğunu” söyledi.
Bu arada, TSK’nın Kuzey Irak’a girmesinin ardından PKK’nın, Türkiye’de militanlarına kanlı eylem yapma talimatı verdiği bildirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler