YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'dan 'polis'e ajan uyarısı
Genelkurmay'dan İçişleri Bakanlığı'na kriptolu uyarı.
TSK'dan 'polis'e ajan uyarısı
11 Aralık 2009 / 11:21 Güncelleme: 11 Aralık 2009 / 11:21

Bakanlığa gönderilen yazıda ABD'li ajanlara karşı polisin dikkat etmesi istendi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'de ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldiği günlerde Genelkurmay Başkanlığı'nın İçişleri Bakanlığı'na 'çok gizli' ibareli ve kriptolu yazı gönderildiği ve Türkiye'de görev yapan ABD'li ajanlara karşı polisin uyarılmasının istendiği öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın endişesinin dile getirildiği yazıda, Türkiye'deki üslerde görevli ABD askerlerinin denetiminden sorumlu olan, ABD Hava Kuvvetleri Özel Tahkikat Bürosu (AFOSİ)'nin elemanlarının, görevlerinin dışına çıktığı kaydedildi. Genelkurmay Başkanlığı yazısında, polisin gerekli izinler alınmadan AFOSİ personeli ile temas kurmaması önemle istedi. Yazıda, AFOSİ personelinin görev ve sorumluluk alanının ABD askeri personelinin faaliyetlerinin takip edilmesiyle sınırlı olduğunun altı çizildi.

Genelkurmay Başkanlığı, Nisan 2009'da ABD Başkanı
Barack Obama'nın Türkiye ziyareti öncesinde de aynı uyarıyı yapmıştı. Yazıda Türkiye'de görevli ABD'li görevlilerin özellikle yerel belediye yöneticileriyle bir araya geldiklerine dikkat çekmişti. Bakanlık olası kriz çıkabileceğini göz önüne alarak Obama'nın Türkiye'den ayrılmasının ardından 81 ili uyarmıştı.

Sabıkası çok

AFOSİ'nin görev dışında faaliyet yaptığına yönelik iddialar 2004 yılında da gündeme gelmişti. ABD'li görevlilerin yetki sınırlarını aşarak Türkiye'nin değişik bölgelerinde kimlik araştırması yaptığı, bilgi topladığı, üst düzey kamu görevlileri ve vatandaşlarla görüşmelerde bulunduğu kaydedilmişti. Yine, Adana İncirlik Üssü'nde görevli bir AFOSI personelinin Giresun ve Trabzon'da da bazı kişi ve kişilerle ilgili araştırma yaptıkları gündeme gelmişti. AFOSİ'nin adı son alarak AKŞAM'ın haberiyle gündeme geldi. ABD'li görevlilerin Irak'ta kaybolan ve Türkiye'de birçok faili meçhul ve suikastta kullanılan kayıp silahlarla ilgili araştırma yaptıkları öğrenilmişti.

Akşam

TSK ne istiyor?Açıkça açıklaması gerekirdi.
 // ibrahim çelikoğlu
Polise tutukla demiyor.Görüşmeyin diyor.Bu AFOSİ güçleri yıllardır,
Türkiye'de örganize suç örgütü konumundaki (uğuşturucu başta)
örgütlerle iş yapıyor,medya devrede,dere tepe infaz için,Türk arıyor.
Öldürülenlerin sayısı belli değil.Gelin Bodrum'a,herkez korku içinde.
Ölüm sendrumu içinde.TSK'lerinin görevi dürüst olanın yanında yer alıp,askeri sırlara sahip çıkmasıdır.Bu sırların uyuşturucu piyasasına verilmesi için en büyük çabayı ...
11 Aralık 2009 13:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler