YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'dan flaş açıklama
TSK'dan flaş açıklama
22 Ekim 2011 16:58
Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada son 2 günde toplam 49 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen operasyonun detayları açıklandı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi;

1.   Çukurca bölgesinde sürdürülen operasyonda;

a.   20 Ekim 2011 saat 23.00 sıralarında tespit edilen 10-15 kişilik terörist gruba,

b.   22 Ekim 2011 saat 02.30-08.30 arasında Kazan Vadisinde tespit edilen 35 kişilik terörist gruba karşı önce topçu ve müteakiben Hava Kuvvetleri uçakları ile ateş açılmış, çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği İnsansız Hava Aracı (İHA) görüntülerinden tespit edilmiştir. Bugün saat 15.00 sıralarında 35 teröristin cesedine ulaşılmıştır. Aynı saatlerde Kazan Vadisi/Cevizli bölgesinde ilk gün çıkan çatışmalarda öldüğü değerlendirilen 7 terörist cesedi bir mağara içerisinde bulunmuştur.

c.   Topçu ve Hava Kuvvetleri ile ateş altına alınan ve Kazan Vadisinde etkisiz hale getirilen 35 teröristin olduğu bölgeye, 22 Ekim sabah saatlerinde Özel Birliklerin helikopter ile sevk edilmesiyle başlatılan operasyonda bir grup terörist ile karşılaşılmış ve çıkan çatışma sonucu 7 terörist daha etkisiz hale getirilmiştir.

ç.   Sonuç olarak son iki günde toplam 49 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

2.   Ayrıca operasyon bölgesi dışında, 21 Ekim saat 21.10 sıralarında Şemdinli/Aktütün güneyinde 20-22 kişilik terörist gruba karşı önce topçu, akabinde Hava Kuvvetleri tarafından ateş açılmış, çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği İnsansız Hava Aracı (İHA) görüntülerinden tespit edilmiştir.

3.   Bölücü terör örgütü mensuplarının yurt içinde ve sınırdaki birliklerimize yönelik eylemlerini önlemek maksadıyla; sınır ötesinde birkaç, yurt içinde iki ayrı bölgede başlatılan operasyonlar devam etmektedir.

4.   Ayrıca, icra edilen operasyonları desteklemek amacıyla ihtiyaç duyulan bölgelerde hava harekatı sürdürülmektedir.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler