YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'dan Fırat Kalkanı açıklaması: Çok sayıda muhalif şehit!
TSK Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili yaptığı açıklamada 15 muhalifin şehit olduğunu, 15 muhalifin de yaralandığını açıkladı.
TSK'dan Fırat Kalkanı açıklaması: Çok sayıda muhalif şehit!
03 Ekim 2016 / 08:57 Güncelleme: 03 Ekim 2016 / 10:09

Hava Kuvvetleri Komutanlığınca, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DAEŞ'e ait Suriye'nin kuzeyindeki hedeflere düzenlenen hava harekatıyla komuta yeri, silah mevzisi ve mühimmat deposu olarak kullanılan 9 bina imha edildi. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü hedeflerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı devam ediyor.

Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile Birleşmiş Milletlerin DAEŞ ile mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde devam eden harekat, 41'inci gününe ulaştı.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, harekat kapsamında muhalif unsurlardan oluşan üç özel görev kuvvet grubunun karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle Rai güneyindeki 7 meskun mahallin ele geçirilmesine yönelik çalışmaları sürüyor. Devam eden operasyonlar sırasında özellikle Boztepe, Hardanah ve Türkmen Barı bölgelerinde yoğun çalışmalar yaşanıyor.

Bin 720 hedef vuruldu

Terör örgütü DAEŞ unsurlarınca dün Kilis merkezi ve çevresine 3 katyuşa roketi atılmış, saldırıda hasar ve zayiat meydana gelmemişti.

ANTPQ36 hedef tespit radarıyla roketin atıldığı bölgenin tespitinin ardından roket mevzilerine 20 çok namlulu roketatar atışı ile 19 Fırtına obüsü atışı yapıldı. Kasrah bölgesindeki mevziler yakınlarındaki teröristlerle imha edildi. 

Gün içindeki çatışmalarda 15 muhalif şehit oldu, 35 muhalif yaralandı. Muhalif unsurlar, harekatın başlangıcından bu yana 111 meskun mahalde, yaklaşık 960 kilometrekarede kontrol sağladı.

Ayrıca keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 63 terör örgütü DAEŞ hedefine dün Fırtına obüsünden 201, çok namlulu roketatarlardan 100 atış yapıldı. Atışlar sonucu silah mevzileri, küçük terörist grupları, silah yüklü 6 pikap, malzeme ve erzak yüklü bir kamyon ile 7 katyuşa mevzisi imha edildi. 

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında bin 720 hedefe, ateş destek unsurlarından 6 bin 620 atışın yanı sıra bin 294 tank atışı gerçekleştirildi.

Hava harekatları

Hava Kuvvetleri Komutanlığınca yapılan hava harekatıyla dün Aktarin, Türkmen Barı ve Dabık'taki 9 hedefe 10 bomba atıldı, terör örgütü DAEŞ'in komuta yeri, silah mevzisi ve mühimmat deposu olarak kullandığı 9 bina imha edildi. 

Koalisyon güçleri tarafından, Ziyadiyah, Bahrutah, Duvaybık, Aktarin ve Türkmen Barı bölgelerine yönelik 11 hava harekatında ise 13 terörist etkisiz hale getirildi, 4 bina, ikisi patlayıcı yüklü 3 araç ve 1 havan imha edildi.

Terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen bölgelerde harekatın başından bugüne kadar 28 mayın ile 993 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.

Allah sonumuzu hayreylesin...
 // Ömer
Tanımlamalar ile ülkeyi uçuruma götürmede birinciyiz Hamza moderniteye esir,inanca yabancı bir nesil uğraşı içerisindekilerin eleştri hakkı var mı? Pavyon dönüşü devrilen ekip arabasında hayatını kaybedene de "Şehit" deniliyor ve geride kalan ailesi ise devletten 'Şehit' maaşı ve şehitlik imkanlarından faydalanıyor ise İŞİMİZ ZOR BE !? ...
03 Ekim 2016 Pazartesi 19:07
erol.bey@
 // hamza
Iman edenler ALLAH yolunda savasilar,kafirler ise tagut yolunda savasilar,oyleyse seytanin doslariyla savasin NISA 76...
03 Ekim 2016 12:06
erol bey
 // hamza
Erol bey democrati icin savasan nasil sehit oluyor,bunu iza edebilirlisiniz...
03 Ekim 2016 10:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler