YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK’dan Evren sürprizi
Atatürk’ün Kara Harp Okulu’na öğrenci olarak girişinin 112’nci yıldönümünde düzenlenen törene, 12 Eylül askeri darbesini gerçekleştirdiği gerekçesiyle hakkında yargılansın tartışmalarının yapıldığı Kenan Evren de katıldı
TSK’dan Evren sürprizi
14 Mart 2011 / 07:55 Güncelleme: 14 Mart 2011 / 08:04

Atatürk’ün Kara Harp Okulu’na öğrenci olarak girişinin 112’nci yıldönümü nedeniyle dün düzenlenen törende asker, Atatürkçülük ve laiklik mesajı verdi. Törenin sürpriz konuğu ise 12 Eylül darbesini yaptığı gerekçesiyle hakkında “yargılansın” tartışmalarının yapıldığı 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren oldu.

Kara Harp Okulu Atatürk Amfisi’ndeki törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Rıza Ayhan ve Ergenekon soruşturması sanıklarından emekli Org. Hurşit Tolon’un da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Ferit Güler salona şöyle hitap etti: “Atatürk, çağdaş uygarlık düzeyini hedef alarak, aklın ve ilmin yol göstericiliğini rehber edinmiştir. Dinamik bir dünya görüşü olan Atatürkçü düşünce sistemi, Harbiyeliler için onu anlamaya giden yolda değişmez yaşam felsefesidir. Atatürk’ün bizlere bıraktığı emanetleri ve çağdaş kazanımların değerini bir kez daha hatırlamanın bugünü ve yarını daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceği bir gerçektir.”

Konuşmanın ardından Harbiyeli Durmuş Demirtaş, geleneksel okul yoklamasını yaptı. Demirtaş, Atatürk’ün okul numarası olan “1283”ü sorduğunda, tüm Harbiyeliler ayağa kalkarak, “İçimizde” diye bağırdı. Daha sonra, Harbiyelilerin, Devlet Tiyatrosu sanatçılarının katkılarıyla hazırladığı “Anadolu’ya Doğan Güneş” isimli gösteri sahnelendi. Gösteride, Osmanlı’nın son döneminden Atatürk’ün ölümüne kadar geçen süreçte, Kurtuluş Savaşı, devrim ve inkılaplar anlatıldı. Laiklik ve Atatürkçülük vurgusu yapılan gösteride, Harbiyeli erkek ve bayan öğrencilerin dans gösterisi de ilgiyle izlendi. Oyun, izleyicilerin de katılımıyla okunan Harp Okulu Marşı ile sona erdi. Marşa başta Genelkurmay Başkanı Org. Koşaner ve kuvvet komutanları olmak üzere Evren’in de eşlik etmesi dikkat çekti.

Orgeneral Koşaner, gecenin sonunda, Harbiyelilere seslenerek, “Özlediğimiz duygulara yeni bir heyecan kattınız. Gurur, heyecan, güç verdiniz. Sizlerle gurur duyduk” dedi.

EVREN HARBİYELİLER MARŞI’NA EŞLİK ETTİ

Törende Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu’nun arasında yer alan Kenan Evren, tüm salonun bir ağızdan söylediği Harp Okulu Marşı’na da eşlik etti. (Vatan)

KORKUDAN
 // mustafa sungu
mahkemedede gorelim...
15 Mart 2011 01:46
!!!
 // mehmet durukan
Darbeye bulaşmış ismi şaibeli kişileri hapishanede moral ziyareti adı altında ziyaret etmeler, geçmişin darbecilerini el üstünde tutmalar, ne oluyor, birisi çıkıp açıklasın...
14 Mart 2011 09:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler