YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'dan darbeciler Kandil'e kaçtı iddiasına yalanlama
TSK'dan darbeciler Kandil'e kaçtı iddiasına yalanlama
09 Ağustos 2016 08:51
Genelkurmay Başkanlığı, FETÖ'cü bazı askerlerin Kandil'e kaçtığına yönelik iddiaları yalanladı.

Genelkurmay Başkanlığınca, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu bazı askelerin Kandil'e kaçtığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığından yapılan açıklamada, basında, "darbeci 3 general ile 57 askerin Silopi'ye helikopterle gelerek Habur'dan Irak'ın kuzeyine geçtiği ve oradan da Kandil'e kaçtığı" yönünde haberlerin yer aldığı anımsatıldı.

Açıklamada, "Haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Zira 16 Temmuz 2016 sabahı Silopi'de kontrol tamamen TSK'nın kontrolünde olup böyle bir helikopter hareketliliği kesinlikle yaşanmamıştır" ifadelerine yer verildi.

Bugün bazı internet sitelerinde 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 3'ü general 60 askerin Kandil'e kaçtığına yönelik haberler yer almıştı. Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş söz konusu iddiaların resmi kaynaklarca doğrulanmadığını belirtmiş ve "Bunlar şu anda bizim açımızdan spekülasyon mahiyetinde birtakım sözlerdir" demişti.

Kurtulmuş'un açıklamasına göre 186 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve 30 Jandarma Genel Komutanlığı mensubu personel, yani toplam 216 kişi firari durumda. Kaçaklardan 9'unun rütbesi de general.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler