YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'dan "Balyoz" açıklaması
TSK: Belge 2003-2006 tatbikat planı çerçevesinde"
TSK'dan "Balyoz" açıklaması
21 Ocak 2010 / 13:04 Güncelleme: 21 Ocak 2010 / 13:13

Genelkurmay Başkanlığından, basında yer alan ''Balyoz Güvenlik Harekatı Planı'' iddialı haberlerle ilgili olarak, ''1'inci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen Plan Seminerine ilişkin çeşitli iddia ve değerlendirmelerin medyada yer aldığı'' belirtilerek, ''Söz konusu Plan Semineri, Genelkurmay Başkanlığı 2003-2006 yılları Tatbikatlar Programında bulunmaktadır'' denildi.

İşte Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama:

1’inci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen Plan Seminerine ilişkin çeşitli iddialar ve değerlendirmeler medyada yer almaktadır.

2.    Söz konusu Plan Semineri, Genelkurmay Başkanlığı 2003-2006 yılları Tatbikatlar Programında bulunmaktadır.

3.    Plan Seminerinin gayesi, dış tehdide ilişkin olarak hazırlanan Harekat Planlarını geliştirmek ve ilgili personelin eğitimlerini sağlamaktır.

Plan Semineri, giderek tırmanan bir gerginlik dönemini kapsayan bir senaryo içerisinde uygulanmıştır.

1’inci Ordu Komutanlığı sorumluluk bölgesinde icra edilen bu Plan Seminerinde, Ordu Geri Bölge Emniyeti ve savaş hali, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde de uygulanan sıkıyönetim konuları üzerinde de durulmuştur.

4.    Bu Plan Seminerine ilişkin olarak ortaya atılan iddiaları, aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmesi mümkün değildir.

 5.    Söz konusu iddiaları ciddiye alarak üzerinde yorumlar yapılmasının ve bilgi kirliliği yaratılmasının; özellikle toplumumuzda tedirginlik yaratmak isteyenlerin amacına hizmet edeceği değerlendirilmektedir.

 Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler