YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'dan Balyoz açıklaması
Genelkurmay Başkanlığı, bazı basın yayın organlarında, ''Balyoz Davası'' olarak bilinen davanın tüm delillerinin asıllarının Genelkurmay Başkanlığında bulunduğu iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.
TSK'dan Balyoz açıklaması
08 Ocak 2013 / 14:40 Güncelleme: 08 Ocak 2013 / 17:47

 

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan duyuruda, bazı basın yayın organlarında, ''Balyoz Davası olarak bilinen davanın tüm delillerinin asıllarının Genelkurmay Başkanlığı'nda bulunduğu ve sanıkların, sahte olduğunu iddia ettikleri belgelerin orijinallerinin Genelkurmay Başkanlığı'nca mahkemeye gönderildiği'' yönünde haberler yer aldığı anımsatılarak, bunun doğru olmadığı kaydedildi.
 
Açıklamada şu bilgilere yer verildi:
 
1.   Bazı basın yayın organlarında, "Balyoz Davası olarak bilinen davanın tüm delillerinin asıllarının Genelkurmay Başkanlığında bulunduğu ve sanıkların, sahte olduğunu iddia ettikleri belgelerin orijinallerinin Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği" yönünde haberler yer almaktadır.
 
2.   Davanın soruşturma aşamasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Genelkurmay Başkanlığının 22 Şubat 2010 tarihli yazısı ile, 1'nci Ordu Komutanlığında yapılan Plan Seminerinin "Balyoz Güvenlik Harekat Planı" adlı bir bölümünün veya ekinin mevcut olmadığı; ayrıca, "Oraj" ve "Suga" isimli eylem planlarının ise bulunmadığı bildirilmiştir.
 
3.    Mahkemenin gerekçeli kararında ise; "Gölcük Donanma Komutanlığı ve Eskişehir'de sanık Hakan Büyük'te ele geçirilen dijitallerde bulunan taranmış belgelerin asıllarının ilgili birliklerde mevcut olduğu, Genelkurmay Başkanlığınca Mahkememize bildirilmiştir." ibaresine yer verilmiştir. Bu ibareden yola çıkılarak, dava konusu tüm delillerin asıllarının bulunduğu ve Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği şeklinde basında yer alan iddialar asılsızdır.
 
      Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler