YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'dan ABD'ye 5 kritik hatırlatma
TSK'dan ABD'ye 5 kritik hatırlatma
06 Ocak 2016 08:24
ABD Genelkurmay Başkanı ile bugün görüşecek olan Hulusi Akar'ın 'kırmızı çizgi' uyarılarda bulunacağı belirtildi...

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford ile yapacağı görüşmede, 'kırmızı çizgi' hatırlatmasında bulunarak Suriye'de özellikle PYD konusunda uyaracağı öne sürüldü.

Star Gazetesi'nin haberine göre; ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, bugün Ankara'da, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile görüşecek. Diplomatik kaynaklar, Dunford'ın, Akar ve Savunma Bakanlığı yetkilileri ile görüşeceğini belirtirken, Suriye ve Irak'taki birçok tarafın “Oldu - bitti” politikası izlemeye çabaladığı günlerde gerçekleşen bu ziyaretin, “Washington'a, Türkiye'nin kırmızı çizgilerini bir kez daha hatırlatma fırsatı verdiğine” vurgu yaptı. Dunford Türkiye'de, Genelkurmay Başkanı olmadan hemen önce, Temmuz ayında Irak konusunda yaptığı, beklenmedik açıklama ile ismini duyurmuştu.

5 HATIRLATMA

Edinilen bilgilere göre, Orgeneral Akar, bugün General Dunford'a şu hatırlatmaları yapacak:

1-PYD Hatırlatması: Türkiye, Suriye Ulusal Güçleri'nin, IŞİD ile mücadelesini dikkatle izliyor. PYD'nin, PKK ve Esed Rejimi ile olan bağlantısı nedeniyle, Türkiye, sınır güvenliği açısından, Fırat Nehri'nin batısını kırmızı çizgi ilan etmiş ve bu konudaki kararlı tutumumuz, Washington tarafından da kabul edilmiştir. Halihazırda, Fırat'ın batı yönündeki ilerlemede, Arap aşiretlerinin aktif olduğunu biliyoruz. Ancak, olası bir hareket durumunda, unutulmaması gerekir ki Türkiye'nin, PYD'nin, Fırat'ın batısına geçmemesi konusundaki kararlılığı nettir. PYD'nin, burada fiili bir durum yaratması bizim için kabul edilemez bir durumdur.

2-Suriye'deki demografik yapı bozulmamalı: PYD, ABD'nin hava operasyonlarını, bölgede kendine de-facto bir yönetim birimi oluşturma amacıyla kullanıyor. Bu tehlikeli durum, ileride etnik temizliğe kadar varabilir. Bu anlamda koalisyon güçleri, gelecekteki yeni Suriye için IŞİD ile mücadele olduğu kadar, demografik yapıyı korumayı da unutmamalı.

3-Toprak bütünlüğü vurgusu: Türkiye açısından gerek Suriye'nin gerekse Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliği esastır. Bölgede, oldu-bitti'lere göz yumulmamalıdır. Aksi takdirde, Irak'ta ve Suriye'de yeni bir iç savaşın çıkması kaçınılmazdır.

4-Sınır güvenliği: ABD yönetimi, Türkiye'nin IŞİD ile mücadelede sınırlarını korumasına vurgu yapıyor. Sınır hattında 7 gün 24 saat görev yapan hudut birliklerinin yanı sıra güvenliğin artırılması için çeşitli tedbirler de uygulanıyor. Reyhanlı ilçesine 2 metre genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde ve 7 ağırlığında örülen seyyar duvarın da ilk etabı tamamlandı.

5-Koalisyon olmanın gerekliliği: Türkiye, IŞİD ile mücadele konusunda başından bu yana koalisyonun parçasıdır ve parçası olmaya da devam edecektir. Bu anlamda, istihbarat işbirliğinin artırılmasını takdir ediyoruz.

DUVAR TEMENNİSİ

ABD'li kaynaklara göre ise Dunford, Türkiye'nin, Suriye sınırındaki duvarın biran önce tamamlanması dileğini dile getirecek. ABD'li kaynaklar, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesi konusundaki talebinin hatırlatılması üzerine ise bunun hukuki, ekonomik ve bölgedeki güvenlik koşulları nedeniyle zor bir talep olduğunu dile getirdiler.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler