YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'daki intiharlar için düğmeye basıldı
İçişleri Bakanı Güler, ''TSK'da intiharların önüne geçmek maksadıyla yeni tedbirler hayata geçirilmekte, konuya ilişkin çalışmalar titizlikle devam etmektedir'' dedi.
TSK'daki intiharlar için düğmeye basıldı
17 Mart 2013 / 11:22 Güncelleme: 17 Mart 2013 / 11:23

İçişleri Bakanı Muammer Güler, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, TSK'nın, kaza ve olayları önlemeye yönelik olarak uyguladığı çeşitli tedbirlerin yanında tüm dünyada artan intihar vakaları karşısında da üzerine düşeni yaptığını, özellikle sorunlu personelin önceden tespiti ve koruyucu ruh sağlığı hizmetine ilişkin tedbirleri hassasiyetle uyguladığını belirtti.

Askerlik hizmeti için başvuran yükümlülerin, askerlik şubelerinde yapılan son yoklamadaki askerlik muayenelerinden itibaren takibe alındığını ve sorunları tespit edilenlere gerekli işlemlerin her kademede askerlik hizmetleri süresince sürdürüldüğünü ifade eden Güler, şunları kaydetti:

''Askerlik şubelerinde ağır psikolojik sorunu olduğunu ifade eden veya komisyondaki doktor tarafından sorunlu olabileceği değerlendirilen personel hastaneye sevk edilmektedir. Sevk edilenlerden 'Askerliğe Elverişsiz' raporu alanlar, askerlik hizmetine alınmamakta, tedavi edilebilecek personelin askerliği ise tedavi süresince ertelenmektedir.

Askerliğe elverişli olarak askerlik şubesinden sevk edilen tüm personele eğitim birliklerine katılışlarında 'Kayıt-Kabul Muayenesi İlk Değerlendirme Anketi' uygulanmakta ve 'Kayıt-Kabul Muayenesi Görüşme ve Ruhsal Değerlendirme Formu' doldurulmaktadır. Ayrıca uzman personel ile tabip tarafından her yükümlü ile tek tek görüşülmektedir. Anketten elde edilen sonuçlar ve birebir yapılan görüşmelerde, sorunlu olduğu belirlenen personel Rehberlik Danışma Merkezlerinde (RDM) görüşmeye alınmaktadır.

Görüşme sürecine alınan personel durumuna göre ya RDM görüşmeleri ile kontrol altında tutulmakta ya da tedaviye ihtiyacı olduğu tespit edilen personel, birlik komutanı tarafından önce birlik tabibine daha sonra da hastanelerdeki psikiyatri servislerine sevk edilerek tedavileri sağlanmaktadır.

Yatarak tedavi ihtiyacı olmayıp, psikiyatri servisi tarafından ilaçla tedavi edilmesi uygun görülen personel, birlik komutanı, RDM ve sağlık kuruluşları üçgeninde takip edilmektedir.

Sorunları olduğu belirlenen personelin bilgileri, eğitim birliğinden dağıtım olduğu ve yükümlülüğünü sürdüreceği birliğe katılmadan yeni birliğine aktarılmakta, personel kışlaya geldiği andan itibaren yukarıda belirtilen sistem içerisinde izlenmektedir. Personelin görevlendirilmesinde tedavi süreci ve problemleri dikkate alınmaktadır. Sorunları olan personelin tespiti ve bu personele ilişkin koruyucu ruh sağlığı faaliyetlerinin yanında; silah ve mühimmatların kontrolü, nöbet esasları gibi birçok konuda da çeşitli tedbirler uygulanmaya devam etmektedir.

Ancak intiharların önlenebilmesi için her kişiye ve duruma uygun standart yöntemler bulunmamaktadır. Bu üzücü olayların önüne geçmek maksadıyla yeni tedbirler hayata geçirilmekte, konuya ilişkin çalışmalar titizlikle devam etmektedir.''

 

AA

MSB
 // harun kuruoğlu
Bu konu iç işleri bakanınımı ilgilendiriyor ki,tabi ki MSB nı sorununa sahip çıkıp radikal tedbirler alıp uygulamaya koymaz ise TSK ile ilgili konular herkesin ilgi alanına girmek zorunda kalır,ileriki günler bakalım daha nelere gebe!!!!...
17 Mart 2013 14:20
13:11
 // Kenan Akkuş
Halkı askerlikten kim soğutuyor.
1. Acemi birliği: hoş geldin dayağı, küfür, aşağılama, askerin harçlığına gasp.
2. Dağıtım: Toplama kampında insanlık dışı, işkence, dayak, küfür, horlama.
3. Birliğe teslim: Ot yolma, ana avrat küfür, devrecilik baskısı, dayak, alay etme
4. Eğitim adı altında, işkence, aileye küfür, kutsal değerlere küfür, dayak, memleket özlemi
Bu işkence ve aşağılamalar devam eder gider. Bir asker, F tipi bir mahkuma imrenir olmuştur....
17 Mart 2013 13:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler