YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'da üslup değişikliği
İletişim Daire Başkanı Tümgeneral Metin Gürak, güncel soruları cevaplandırmadı, yazılı istedi
TSK'da üslup değişikliği
25 Eylül 2009 / 15:54 Güncelleme: 25 Eylül 2009 / 16:25

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nın bu haftaki basın bilgilendirme toplantısında bir üslup değişikliği ortaya çıktı. Bundan önceki bilgilendirme toplantılarının aksine İletişim Daire Başkanı Tümgeneral Metin Gürak, güncel soruları cevaplandırmadı.

Toplantının ana maddesini personel yapısı ve personele yönelik iyileştirmeler oluştururken basın mensuplarının brifinf dışı gündeme ilişkin soruları yanıtsız kaldı.

SADECE PERSONEL SORUSU YANITLANDI

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler toplantıda yalnızca gündeme alınan konularla ilgili soruları cevaplandırdı. Bu kapsamda yalnızca bir gazetecinin, ''Askeri liselere ve astsubay meslek yüksek okullarına 81 ilden öğrenci alındığını belirtildi. Güneydoğu ve doğu illerinden öğrencilere pozitif ayrımcılık uygulandı mı?'' yönündeki sorusu yanıt buldu. Tümgeneral Güler, soruya ''Yapılan tüm sınavlar bütün vilayetler için aynı orandadır. Herhangi bir ayrımcılık söz konusu değildir, hiçbir ayrım yoktur. Tamamen bütün sorular herkese aynı şekilde sorulmaktadır'' yanıtını verdi.
 

Tümgeneral Güler, gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin bazı sorularını ise yanıtsız bırakarak soruların yazılı olarak gönderilmesini istedi.

PERSONELİN ÖZLÜK HAKLARI

TSK personelinin özlük hakları, eğitim seviyeleri, sosyal hakları, sahip oldukları yetkiler ile ilgili olarak bugüne kadar birçok çalışma yapılarak sonuçlandırıldığını kaydeden Gürak, subaylarla ilgili olarak kadrosuzluk tazminatının, kıdemli albaylıktan itibaren ekmekli olan personele verilmesine yönelik kanun değişikliği yapıldığını bildirdi.

Üstçavuş ve kıdemli üstçavuşlukta 3'er yıl olan rütbe bekleme sürelerinin 6'şar yıla çıkarıldığını ve buna bağlı olarak tazminat oranlarının yeniden düzenlendiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, astsubayların daha genç rütbelerde subaylığa geçişlerine olanak sağlamak amacıyla, subaylığa müracaat yılının 7'nci hizmet yılından 5'inci hizmet yılına çekildiğini kaydetti.

Yüksek lisans öğrenimi yapan astsubaylara subaylara uygulanan yüksek lisans öğrenim kıdemi verilme esasları dahilinde kıdem verilmesine yönelik yasal düzenlemelerin tamamlandığını belirten Tuğgeneral Gürak, görevdeki astsubayların TSK hizmet tazminatlarının artırılarak özlük haklarının iyileştirilmesi ile astsubaylara üst karargah hizmetlerine yönelik müşterek bir eğitimin verilmesine çalışmalarının ise devam ettiğini bildirdi.

UZMAN JANDARMA VE UZMAN ERBAŞLAR

Tuğgeneral Gürak, uzman jandarma ve uzman erbaşların özlük hakları ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

''Uzman jandarmaların göreve başlangıç derece ve kademelerinin 11/1'inden, emsalleri gibi 10/1'ine yükseltilmesi,

Uzman jandarma ve uzman erbaşların ilerleyebilecekleri derece ve kademelerin 3/8'inden 2/6'sına yükseltilmesi ve belirli şartlarda (2 yıl ve daha uzun süreli yüksek okul mezunu olanlar ile lise mezunu olanlardan son altı yıllık sicil notu ortalaması yüzde 90 üzerinde olanlara) 1'inci dereceye yükselebilme hakkı verilmesi,

Uzman jandarma ve uzman erbaşlarda ilave öğrenime kademe verilmesi (2 yıl süreli yüksek öğrenim bitirenlere bir kademe, 3 yıl süreli yüksek öğrenim bitirenlere iki kademe, 4 ve daha uzun süreli yüksek öğrenim bitirenlere ise bir derece),

Uzman erbaşlara 46 yaşında emeklilik hakkı sağlanması ve azami 45 yaş sınırı sebebiyle daha önceden sözleşme yapılamayan uzman erbaşlara da bu hakkın verilmesi,

Uzman erbaşlara, astsubaylara verilen ek gösterge rakamlarının 2/3'ünün verilmesi hususları düzenlenerek Milli Savunma Bakanlığına gönderilmiştir.''

Tuğgeneral Gürak, bu çalışmalar kapsamında, emekli personelle ilgili olarak da, lise mezunu emekli astsubayların, iki yıllık yüksek okul mezunu olarak intibaklarının yapılması, emekli astsubaylara ilave 100 TL'lik artış sağlanması, ikinci dereceden emekli olan astsubayların emekli aylıklarının 171 TL iyileştirilmesi amacıyla ek göstergelerin düzenlenmesine yönelik tekliflerin Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakanlığa gönderildiğini belirtti.

-PROFESYONEL KOMANDO BİRLİKLERİ-

TSK'nın süreklilik isteyen bazı kadrolarında profesyonelleşme çalışmalarına kademeli olarak devam edildiğini ve bu kapsamda komando birliklerinin tamamen profesyonel personelden oluşturulmasının hedeflendiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, bu konuda Kara Kuvvetleri Komutanlığınca 5 komando tugayının profesyonelleşmesi çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirdi.

Bu kapsamda, ilk olarak komando kollarında yedek subay görevlendirilmeyecek şekilde muvazzaf subay ve astsubay kadrolarının tamamının desteklenmeye başlandığını dile getiren Tuğgeneral Gürak, bugüne kadar temin edilen 2 bin 750 uzman erbaş ile komando birliklerinin yüzde 70'inin profesyonel hale getirilmesinin sağlandığını kaydetti.

Halen eğitimi devam eden 650 uzman erbaşın daha sisteme girmesi ile bu oran Aralık 2009'da yüzde 86'ya ulaşacağını belirten Tuğgeneral Gürak, ''Komando birliklerinin profesyonel hale getirilmesi çalışmaları planlandığı şekilde devam etmekte olup 2010 yılı içerisinde 5 komando tugayının profesyonelleşmesi tamamlanacaktır'' dedi.

Tuğgeneral Gürak, Jandarma Genel Komutanlığınca, 1 jandarma komando tugayının tamamının profesyonelleştirilmesi çalışması 2008 ve 2009 yıllarında temin edilerek sisteme giren 872 uzman erbaş ile tamamlandığını ifade ederek, Jandarma Özel Harekat Birliklerinin tamamının profesyonel personelden oluştuğunu bildirdi.

68 İLDE TANITIN KONFERANSLARI

Tuğgeneral Gürak, TSK'nın 2009 yılında bütün illerde Milli Güvenlik derslerinde yapılan tanıtımın yanı sıra Kuvvet Komutanlıkları bünyesinde oluşturulan gezici ekipler ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri dahil olmak üzere toplam 68 ilde tanıtım konferansları düzenlediğini belirtti.

Türkiye'nin eğitimdeki bölgesel farklılıklara rağmen, 2009 yılında, bu gayretlerin bir sonucu olarak istisnasız her ilden askeri liselere ve astsubay okullarına müracaat edildiğini anlatan Tuğgeneral Gürak, istatistiklerin askeri liselere alınacak bin öğrenci için 81 ilden toplam 53 bin 523 adayın müracaat ettiğini gösterdiğini kaydetti.

Astsubay meslek okulları için de benzeri durumun söz konusu olduğuna işaret eden Tuğgeneral Gürak, 2 bin 883 kişinin alınacağı okullara Türkiye genelinde tüm illerden 38 bin 432 kişinin müracaat ettiğini bildirdi. Tuğgeneral Gürak, ''Halen TSK eğitim ve öğretim kurumlarında her ilimizden öğrenci bulunmaktadır'' dedi.

İÇ GÜVENLİK OLAYLARI

İç güvenlik olayları konusunda da bilgi veren Tuğgeneral Gürak, 18 Eylül 2009 tarihinden bugüne kadar geçen dönem içerisinde, iç güvenlik olayları kapsamında; 1 bölücü terör örgütü mensubunun yakalandığını, 2 bölücü terör örgütü mensubunun teslim olduğunu bildirdi.

Bölücü terör örgütünün sivil vatandaşlara yönelik eylemlerinde bir vatandaşın hayatını kaybettiğini, dört vatandaşımız yaralandığını, bir vatandaşın kaçırıldığını belirten Tuğgeneral Gürak, dönem içerisinde, güvenliği sağlamaya yönelik olarak yapılan arazi arama-tarama faaliyetlerinde üç adet el yapımı patlayıcının bulunarak etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Tuğgeneral Gürak, 1 BKC makinalı tüfek, 1 Kaleşnikof piyade tüfeği, 20 kilogram plastik patlayıcı, 10 el yapımı mayın anahtar düzeneği, 2 el yapımı mayın düzeneği ele geçirildiğini de kaydetti.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, İspanya Genelkurmay Başkanının resmi davetlisi olarak, 27-30 Eylül 2009 tarihleri arasında, İspanya'yı ziyaret edeceğini, ziyarette, iki ülke arasındaki askeri işbirliği konularının görüşüleceğini de söyledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler