YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK’da tüm yapılanma baştan aşağı değişiyor
Üst düzey askeri kaynakların verdiği bilgiye göre 1., 2., 3. ve Ege ordu komutanlıkları yeniden yapılandırılacak. Donanmanın ağırlığı Akdeniz’e kaydırılacak. Komutanlar gençleşecek
TSK’da tüm yapılanma baştan aşağı değişiyor
16 Aralık 2013 / 08:04 Güncelleme: 16 Aralık 2013 / 08:09

Türk Silahlı Kuvvetleri baştan aşağı değişecek. Değişime yönelik taslak çalışmaları başladı. Hedef yıl olarak ise 2033 belirlendi. Yani bu tarihte “yeni TSK” oluşturulmuş olacak. Kapsamlı çalışma, başta ordu yapılanmaları olmak üzere personelle ilgili planlamalara kadar pek çok boyut içeriyor.

Üst düzey kaynaklardan edinilen bilgilere göre, TSK’daki yeni yapılanmaya önümüzdeki yıl Ağustos ayındaki YAŞ’ta son şekli verilecek. 2033 planı, ordu yapılarında değişiklik getirecek. 1.,2., 3. ve Ege Ordu Komutanlıkları yeniden yapılandırılacak. Suriye sınırından da sorumlu olan 2. Ordu Komutanlığı’nın sınır ötesi operasyonel geliştirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca Doğu Akdeniz’de daha güçlü bir donanma hedefleniyor. Yapılanmanın en önemli ayaklarından birisini ise yeni Personel Kanunu oluşturuyor.

Önümüzdeki aylarda yürürlüğe girmesi öngörülen kanunla, TSK’daki terfi ve atama zinciri değişecek. General ve amirallerin 4 yıl olan rütbe bekleme süreleri 3’e, 5 yıl olan albay bekleme süresi de 4 yıla indirilecek. Böylece general/amiral kadrosu 5 yıl gençleştirilecek. 4 yıllık görev süresini tamamlayan Genelkurmay Başkanı’nın görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin olanak da yeni çalışma kapsamında yer alacak.

TSK’daki devrimin ilk resmi adımı, 28 Kasım’da gerçekleşen Yüksek Askeri Şura’da atıldı. Yaklaşık 6 saat süren Kış Şurası’nın ardından yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılandırılması çalışmalarının görüşüldüğü belirtildi.

Genç generaller dönemi

Yapılanmanın en önemli ayaklarından birisini de yeni Personel Kanunu oluşturuyor. Kaynaklar, sözkonusu kanununun önümüzdeki aylarda çıkabileceğini belirtti. Yeni Personel Kanunu ile TSK’daki terfi ve atamalar değişecek. General ve amirallerin 4 yıl olan rütbe bekleme süreleri 3’e, 5 yıl olan albay bekleme süresi de 4 yıla indirilecek. Böylece general/amiral kadrosu 5 yıl gençleştirilerek, Balyoz ve Ergenekon gibi davalardan tutuklanan muvazzaf askerler nedeniyle yaşanan komutan sorununa çözüm bulunacak. Daha genç subaylar, yaş haddi engeline takılmayarak, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve kuvvet komutanlığı makamlarına ulaşabilecek.

 

VATAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler