YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'da milli devrim
Terminoloji farkı nedeniyle yerli sanayicinin giremediği askeri ihaleler, sanayicinin bulduğu "sergi" yöntemiyle aşıldı.
TSK'da milli devrim
02 Kasım 2010 / 07:16 Güncelleme: 02 Kasım 2010 / 07:19

TSK'nın ithal ettiği 25 bin üründen 6 bininde yerliye dönülünce 1 milyar liralık ithalat durdu, yerli sanayici üretime başladı.

NATO'ya üye olması nedeniyle ihtiyaç duyduğu milyarlarca dolarlık silah ve araç gereci yurt dışından ithal eden Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk sanayicilerinin girişimiyle yerli malına dönüyor. Sanayiciler, ihale terminolojisini anlayamadıkları TSK'nın uluslar arası ihalelerine "sergi" yöntemiyle girmeyi başardı. Askeri uzmanlarla birlikte fuarda buluşan sanayicilerin, TSK'nın kullandığı tam 6 bin çeşit malzemeyi üretebilecekleri ortaya çıktı. Türkiye 1 milyar liralık askeri malzeme ithal etmekten kurtuldu.

İşte döviz kazandıran yöntem

Sanayici ile TSK'yı buluşturan yöntem ilk olarak Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir'in girişimleriyle başladı. Özdebir, ASO başkanlığı koltuğuna oturduğunun ertesi günü, kuvvet komutanlarını ziyaret ederek, sanayicilerin TSK ihalelerine girme konusunda yaşadığı sıkıntıları anlattı. TSK ile sanayiciler arasında ihalelerde terminoloji sıkıntısı yaşandığını, aynı dili konuşamadıkları için TSK'nın ne tür malzemeleri alacağını anlayamadıklarını anlatan Özdebir, komutanlardan, ihtiyaç duydukları ürünleri sergilemelerini istedi. Özdebir, daha sonraki gelişmeleri BUGÜN'e şöyle anlattı:

Gördüğümüzü yapacağız

"TSK NATO stok sistemine göre çalışıyor. Dolayısıyla her bir silah ya da askeri malzemelerin yedek parçasının birer stok numarası ve teknik isimleri var.Hangi malzeme neyin parçası anlayamıyorduk. Helikopterin kanadının hücum muhafazası diyor. Aslında ince bir saç parçasıymış. Görmeden anlayamıyorsun. TSK ile bu konuda anlaştık. İhtiyaç duyulan malzemeler önce sergilenecek, daha sonra ihaleye çıkılacak. Sanayicimiz de bu sergide görüp yapabileceği ürünler için teklif verecek."

6 bin ürün millileşti

Özdebir'in verdiği bilgilere göre, geçen ay bu amaçla TSK tarafından Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen fuarda silah ve silah yedek parçaları ile askeriyenin kullandığı araçlardan makine ve elektronik cihazlara kadar 7 bin 400 çeşit malzeme sergilendi. Bu malzemelerin tamamı TSK tarafından ithal ediliyordu. Sergiyi gezen sanayiciler bu malzemelerden tam 6 bin çeşidini üretebileceklerini, üstelik de daha ucuza satacaklarını bildirdi. Özdebir, yerli malına dönülen 6 bin ürünün toplam değerinin 1 milyar TL olduğunu söyledi. Sanayici şimdi ithal edilen 25 bin sanayi ürününü üretmek için kolları sıvadı.

İhracat da yapılacak

TSK'ya yapacağı üretim sayesinde NATO'dan stok numarası alma hakkını elde eden Türk sanayicisi, diğer NATO üyesi ülkelerin ordularının da ihalelerine girme şansını yakalayacak. Nurettin Özdebir, TSK'ya bir kez mal üreten sanayicinin otomatik olarak diğer ülkelerin listesinde de görüneceğini belirterek, "Örneğin İspanya, Yunanistan ordusunun bile ihalesine girip oralara mal satabileceğiz" dedi. Özdebir NATO dışında Irak Savunma Bakanı'nın da son fuarı gezip telsiz siparişi verdiğini söyledi.

Sırada TCDD var

Özdebir, TSK'da elde ettikleri başarıyı şimdi TCDD, DSİ ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ithal malzeme kullanan kamu kurumlarına da yaymak için harekete geçtiklerini söyledi. Trenler ve barajlarda da teknik ismi karmaşık olan ithal ürünler kullanıldığını belirten Özdebir, bu ürünleri de yerli sanayicinin kolaylıkla üretebileceğini, bunun için "görmek" gerektiğini söyledi. (Bugün)

türk'ü,ye...
 // ibrahim çelikoğlu
Özkök paşa gibi helal süt emmiş birisi çıkmamış olsaydı,Türk'ün kafasını daima aşağıya bastıran hastalar ölümüne Tükiye'yi yiyip bitirmek için ellerinden geleni artlarına koymuyacaklardı.Almanyada öğreti;En iyisini yapıncaya kadar yap,boz,yap boz la gerçekleşir.O kadar üstüne düşerlerki,bıkkınlık gelir,gözü kapalı ezbere yapmaya başlarsınız.Türkün huyundandır.Bir köşeye biri dükkan açar,bir bakarsınız on olur.Yol buldular gibi;Bundan sonra ki...
02 Kasım 2010 15:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler