YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'da kadın komutanlar dönemi
TSK'da kadın komutanlar dönemi
TSK'da  kadın komutanlar dönemi
24 Temmuz 2008 / 21:07 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Orduya kadın eli değecek. Geleceğin amirali kadınlar bugün yemin ettiler. İlk mesajları bakın ne oldu?


Harp Akademileri Komutanlığı'nın mezuniyet töreni, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) kadın komutanlar konusundaki değişimi yansıtan gelişmelere sahne oldu.


LAİKLİK MESAJI


Gelecekte ilk kadın amiral olma ihtimali bulunan Deniz Üsteğmen Yasemin Bayraktutan, törende TSK'nın gelecekteki komuta yapısını oluşturacak kurmay subaylar adına konuşma yaptı. Bayraktutan, konuşmasında kurmay subaylar olarak kendilerini laik, üniter, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne adadıklarını söyledi.


İlk kadın general olması beklenen Hava Yüzbaşı Bilgehan Bülbül de kurmay subay olarak diplomasını aldı.Harp Akademileri Komutanlığı mezuniyet töreni dün komutanlığın Yeni Levent'deki karargâhında yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner katıldı. Bütün komutanların eşleri ile katıldığı törene Toptan da eşi Saime Toptan ile birlikte geldi. Törene sadece Gül, Erdoğan ve Gönül eşleri olmadan katıldı.


Törende Kara Harp Akademisi'nden 76, Deniz Harp Akademisi'nden 30, Hava Harp Akademisi'nden de 44 subaya mezuniyet diplomaları verildi. Ayrıca, Silahlı Kuvvetler Akademisi, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü ile akademilerde eğitim gören yabancı subaylar da diplomalarını aldı.


KADIN AMİRALLER DÖNEMİ


TSK'nın gelecekteki komuta yapısında önemli yer alacak kurmay subayları temsilen bir kadın kurmay subayın konuşması TSK'daki değişim açısından anlamlı bulundu.


Gelecekte Deniz Kuvvetleri'nde ilk kadın amirallerden biri olma ihtimali olan Bayraktutan, konuşmasında kurmay subaylar olarak kendilerini laik, üniter, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne adadıklarını söyledi.


Törende Hava Harp Akademisi'nde mezun olan Yüzbaşı Bilgehan Bülbül de diplomasını aldı. Bülbül, Türkiye'nin gelecekteki ilk kadın generali olma ihtamali en yüksek kadın subay olarak gösteriliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler