YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'da elektroni imza dönemi
TSK'da elektroni imza dönemi
02 Mayıs 2010 09:02
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ıslak imza dönemi sona erecek, elektronik imza dönemi başlayacak. Yazışmalar, mesaj ve evrak dağıtımı tek merkezden kontrol edilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), mesaj ve evrak dağıtımını bilgisayarlı ağ üzerinden kriptolu sistemle gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Cumhuriyet gazetesi dün sayfalarına ilginç bir haberi taşıdı. 'Islak' yerine 'elektronik imza' başlığıyla verilen habere göre, Mesaj ve Evrak Dağıtım Sistemi (MEDAS) olarak bilinen projenin tamamlanmasıyla, 'ıslak imza' yerine 'elektronik imza' kullanılacak. Koç Sistem tarafından yürütülen proje kapsamında bütün yazışmalar, mesaj ve evrak dağıtımı tek merkezden kontrol edilecek. Sisteme dışarıdan müdahale edilmemesi için bütün işlemler kriptolu olarak gerçekleştirilecek. Yetkisiz kişilerin girmesinin de engelleneceği sisteme kimin ne zaman girdiği ve yaptığı bütün işlemler kayıt altına alınacak. Kurulan sistemde aynı zamanda 'kötü niyetli belge paylaşımı ve dosya değişikliği' engellenecek. Sistemin korsan yazılımlara ve dışarıdan saldırılara karşı da üst düzeyde korunaklı olması planlanıyor.
Zaman

AMAN DİKKAT ISLAK OLMASIN !
 // VATANDAŞ
Sızdırma olayına karşı düşünülmüş kapalı devre kontrol,silinmesi geriye dönüşümsüz olacak içe dönük güzel bir tedbir düşünülmüş kozmik odalara kağıt imha etmeye kırpmaya,yakmaya gerek kalmayacak yinede bu ambargoyu delecek fareler çıkmazsa ! Aman ha dışa karşı ıslak bir ipucu bırakılmasın sonuç hayal kırıklığına uğratıyor enselenmesi çok kolay oluyor diğer kurumlarda fırsatı ganimet bilip yakaladımı affetmiyor tedbir almak güzeldir ihanet et...
02 Mayıs 2010 12:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler