YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'da bir dönem bitti! 'Allahımıza hamdolsun'
Türk Silahlı Kuvvetlerinde yemek duası ve cenaze törenlerine ilişkin yeni düzenlemeye gidildi. Yemek duasındaki "Tanrımıza hamdolsun" ifadesi değiştirildi, dua "Allahımıza hamdolsun" olarak yeniden düzenlendi.
TSK'da bir dönem bitti! 'Allahımıza hamdolsun'
17 Aralık 2017 / 11:35 Güncelleme: 17 Aralık 2017 / 16:14

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından yayımlanan emirle yemek duasındaki "Tanrımıza hamdolsun" ifadesi değiştirildi, dua "Allahımıza hamdolsun" olarak yeniden düzenlendi. Askeri cenazelerde ise tören sırasında bando tarafından cenaze marşı yerine Buhurizade Mustafa Itri'nin "Tekbir" adlı eseri çalınması talimatı verildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, birçok defa tartışma konusu olan Türk Silahlı Kuvvetlerindeki yemek duasında değişiklik yapıldı.

"ALLAHIMIZA HAMDOLSUN"

Daha önce "Tanrımıza hamdolsun, milletimiz varolsun" ifadesinin yer aldığı duada uygulama birliği sağlamak ve tereddütü ortadan kaldırmak üzere düzenlemeye gidildi. Bakan Canikli imzasıyla yayımlanan ve komutanlıklara gönderilen emirle yemek duası metni "Allahımıza hamdolsun, milletimiz varolsun" şeklinde yeniden düzenlendi. Yemek duasıyla ilgili yemekhanelerde bulunan levhalar da yeni düzenlemeye göre değiştirildi.

Söz konusu değişiklik Genelkurmay Başkanlığınca Gaziantep'te sınır hattında bulunan Köprübatı Hudut Karakolu gerçekleştirilen basın turunda dikkati çekti. Değişiklik, yemekhanelerdeki yeni dua levhalarına da yansıdı. Bakan Canikli imzasıyla yayımlanan emirde, şu ifadelere yer verildi:

"Milli Savunma Bakanlığına bağlı birlik, karargah ve kurumlarda yemek duasının metniyle ilgili bazı tereddütler yaşandığı ve uygulamada farklılıklar olduğu bilinmektedir. Mevcut tereddütleri ortadan kaldırmak ve yemek duasında birliği sağlamak maksadıyla, birlik karargah ve kurum amirlerince yemekhanelerde bulunan yemek duası levhası 'Allahımıza hamdolsun, milletimiz varolsun' şeklinde düzenlenerek yemek duası bu metin doğrultusunda yapılacak.

Kuvvet komutanlıklarınca ilgili yönerge veya devamlı emirlerde emir esaslarına göre gerekli değişiklikler yapılarak yayımlanacak. Emrin alınmasına müteakip bölük/batarya/müstakil takım seviyesine kadar yayımlanarak uygulamaya başlanması sağlanacaktır."

CENAZE MARŞI YERİNE ITRİ'NİN 'TEKBİR'İ

Öte yandan Bakan Canikli tarafından, askeri cenazelerde tören sırasında bando tarafından cenaze marşı yerine Buhurizade Mustafa Itri'nin "Tekbir" adlı eserinin çalınmasına yönelik de bir emir yayımlandı.

Olağan
 // CEM
Her şey aslına döner...
17 Aralık 2017 Pazar 22:28
aynen böyle derler, üstadım rasim duman
 // hursit dilaver
teveccühünüz efendim.allah razı olsun.bu fesat ve zındıka komitelerine su taşıyanları da islah etsin.ne edeceksiniz.hainimiz de islam kin ve nefretli zavallılarımız da çok.bereket nesilleri bitiyor.bir kısmı ebter tohum gibi,ötekiler de gzü açık gidiyor,bir başkası da çevresine bakarak,aah biz nerde hata yaptık ta koca koca camiler, ezanlar,ramazanlar,bayramlar,tvlerde mevlitler falan..ne oldu mabetsiz şehir idealimiz,ezansız,namazsız hayatlarımız..hele her gün bir kademe daha ilerleyen bu islam dini denilen gericilik yobazlığın sembolu. yok işte beceremediler,önce hristiyanlaşacaktık,sonra da dünyaya örnek laik olacaktık.olmadı işte.gözüm açık.aşağıda putuma ne derim be şimdi.yüzüm yok der...
17 Aralık 2017 Pazar 20:59
Muhterem Hurşit Dilâver üstâdım
 // Rasim DUMAN
İnsanları yüzlerine karşı övmek, mübârek Dinimizde nehy'edildiği için, ( zirâ, övülen insanda "ucb" hissinin uyanmasına sebep olabilir. Ucb, şeytanın en gizli ve en tehlikeli silâhlarındandır. Övülen insan, bu hususta eğer "şerbetli" değil ise, ALLAH (C.C.) muhafaza, bir anda ayakları yerden kesilebilir, enâniyet başlar. Arkasından "kibir" gelir. Kibir de zâten "şirk"tir ve en büyük günâhtır.) çok fazla ileri gidemiyorum. Şu kadarını arzedeyim ki, senden ALLAH (C.C.) ebeden razı olsun. Hakkın yolu birdir, düşüncelerimiz, inanç ve istikametlerimiz aynıdır elhâmdülillâh. En kalbî hürmet ve muhâbbetlerimi sunuyor, mübârek ellerinizden öpüyorum. Selâm ve dua ile....
17 Aralık 2017 Pazar 17:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler