YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK’da artık albay olmak zorlaşacak
TSK’da artık albay olmak zorlaşacak
08 Şubat 2016 11:05
Albaylıktaki yığılmanın önlenebilmesi amacıyla albaylığa terfi için “yabancı dil sınavını geçme” şartı gündemde.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) albay rütbesinde meydana gelen yığılmanın önüne geçilmesi için çözüm aranıyor. TSK bünyesinde, subay personelinin yüzde 16’sını oluşturan 6 bin 102 albay görev yapıyor. TSK için ideal oranın “yüzde 8” olduğu değerlendiriliyor.

TBMM’de geçen ay kabul edilen yasayla subaylıkta 28, 29 ve 30. hizmet yıllarını dolduran albaylara erken emeklilik teşviki getirildi. Yüksek Askeri Şûra’nın da onay vermesiyle erken emekli olacak bin 75 albaya, 19 bin TL ile 57 bin TL arasında ilave ikramiye ödenecek.

Ancak, bu yıl yaklaşık 800 yarbay albaylığa terfi edeceği için kapsama giren albayların tamamı erken edilse bile rakam öngörülen düzeye düşmeyecek. Albaylıktaki yığılma 1985-90 tarihleri arasında harp okullarına fazla öğrenci alınmasından kaynaklanıyor.

SINAV SİSTEMİ

Generallik öncesindeki en yüksek subay rütbesine sahip olan albaylar diğer subaylara kıyasla önemli özlük haklarına sahip. Albaylıktaki yığılmanın önlenebilmesi amacıyla albaylığa terfi için “yabancı dil sınavını geçme” şartının gündemde olduğu öğrenildi. Düzenlemenin, Bakanlar Kurulu’nun ilk toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor. Zira kuvvet komutanlıklarının atama planlamalarını mart ayı başı itibarıyla tamamlaması gerekiyor. Düzenlemenin marta yetişmemesi halinde, bu yıl terfi sırası gelen yarbayları kapsamayacak.

KAPSAMLI OLACAK

TSK’da başta albay olmak üzere kadrolarla ve kuvvet yapılanmasıyla ilgili geniş kapsamlı “reform”un ise 2017 yılı Yüksek Askeri Şûra’sında yapılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

 

HABERTÜRK

 // Sade Vatandas
cok gec kalmis bir tedbir.Ancak zararin neresinde donersen kardir.Çunku bu albaylarin kendi ifadesi sudur.BEN SUBAYLIGIN ENCOK EMİR VERME İSİNİ SEVERİM.CUNKU EMİR VERİLİR VE YAPİLİR.EMİR NE OLURSA OLSUN.ah Turkiye Ah...
08 Şubat 2016 23:12
sonunda tsk'da anladı
 // ali
herkes teğmenlikten başlayıp albay olamamalı. her rütbede nitelik şartının sağlanması gerekir. liyakat çok önemlidir. Aksi taktirde elindeki silahın millete doğrultulması mümkündür. Ayrıca gereksiz kaynak israfı yapılmış olur. Çünkü bir subayın devlete maaşından kat kat fazla yükü vardır. (üniforma, lojman (çalıştığı ilde 4 tane evi olanda lojmanda oturabiliyor), orduevi, tatil köyü...
08 Şubat 2016 19:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler