YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK Nevruz Bayramını kutladı
TSK Nevruz Bayramını kutladı
TSK Nevruz Bayramını kutladı
21 Mart 2008 / 10:52 Güncelleme: 21 Mart 2008 / 00:00


Genelkurmay’ın afişlerle “TSK’nın Nevruz’u kutladığını” duyurdu; Bakanlar resmi kutlamalara katılıyor; Diyarbakır’da ise binlerce kişi Nevruz alanına akıyor. Provokasyona karşı güvenlik güçlerinin yanı sıra DTP’liler de önlem aldılar.


MHP, Nevruz’un “bayram” olması ve “resmi tatil” ilan edilmesi için TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi verdi, hem DTP, hem de AK Parti bu destekleyeceğini söyledi. Tunceli’de Nevruz’un “w” harfi ile yazıldığı afişler nedeniyle açılan dava, beraatle sonuçlandı. DTP’liler “w” harfi kullanarak çok sayıda afiş hazırlattılar ve geniş katılımlı mitinglere başladılar. Genelkurmay da, ilk kez geçen yıl kutladığı Nevruz’u bu yıl da afişlerle kutladı. DTP, Nevruz mitinglerini 3 güne yaydı. Bugün Ağrı, Mardin ve Erzurum Tekman’daki mitinglerden sonra, en büyük mitingin Diyarbakır’da yapılması planlanıyor. Yarınki Diyarbakır mitingi için DTP Nevruz Komitesi Başkanı Yücel Genç, “2008 Nevruz’unda, Diyarbakır kalesinin yıkılması bir yana surlarından bile geçilemeyeceğini görecekler” dedi.


Diyarbakır mitingi için Valilik organizasyonuyla geniş güvenlik önlemleri alınırken, DTP de mitingde olası provokasyona karşı 2 bin partili görevlendirdi. Van’da ise 22 Mart’ta yapılmak istenen kutlamalara izin verilmedi.


Ankara’daki mitingin ise 25 Mart’ta yapılması bekleniyor. DTP Nevruz Komitesi’nden Ruşen Sümbüloğlu, düzenlediği toplantıda mitingde provokasyona izin verilmeyeceğini bildirdi. Tanıtım toplantısının düzenlendiği salonda “Newroz kutlu olsun”, “Newroz, Piroz Be” yazılı afişler yer aldı.


Ankara’da Abdi İpekçi Parkı’nda düzenlenecek mitinge İHD Ankara Şubesi, KESK, Ankara Şubeler Platformu, Ankara 78’liler Derneği, ESP, DTP, EMEP, ÖDP, SDP İl Örgütleri, DİSK Ankara Temsilciliği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Ankara Halkevleri desteğiyle, “Irkçılığa, Şovenizme Karşı Halkların Kardeşliği, Barış, Demokrasi ve Özgürlük İçin Nevruz Mitingi” adıyla düzenlenecek. (NTV)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler