YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK: Mehmetçik, 2 bin kişiye müdahale etti
TSK, Türkiye-Suriye hududunda kaçakçılık yapmak isteyen iki ayrı gruba havaya uyarı ateşi açılarak ve göz yaşartıcı gazla müdahale edildiğini açıkladı.
TSK: Mehmetçik, 2 bin kişiye müdahale etti
30 Temmuz 2013 / 14:13 Güncelleme: 30 Temmuz 2013 / 14:16

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye-Suriye Hududunda 2. Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, saat 03.00’da hudut hattında hudut taşları arasında yaklaşık bin 500-2 bin kişilik kaçakçı grup tespit edildiği belirtildi. Hudut hattında bir Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), bir Tank, bir Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) ve bir Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ile geçiş noktalarının kapatıldığına değinilen açıklamada, kaçakçı gruba, hudut hattına yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça ikazlarda bulunulduğu ifade edildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "İkaza uymayan kaçakçı grup, farklı noktalardan hudut hattına yaklaşmaya devam etmiş ve kaçakçılık girişiminde bulunmuşlardır. Devriye yolunda görev yapan araçlarımıza sınırın Suriye tarafından, daha geride görev yapan araç ve personelimize ise, sınırın Türkiye tarafındaki bir diğer kaçakçı grubu tarafından taş atılarak saldırıda bulunulmuştur. Tel engeline kaçakçılık girişimleri esnasında büyük zararlar veren kaçakçı şahıslar, bölgede görev yapan unsurlarımızca engellenmeye çalışılmışlardır.

Unsurlarımız tarafından havaya uyarı ateşi açılmış, göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahalede bulunularak grubun dağılması sağlanmıştır.Bu faaliyet sürerken; Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında bir diğer bölgeden kaçakçılık yapmaya çalışan 300-350 kişilik bir atlı gruba ise, bir ZMA, bir GZPT ve bir ZPT ile önleyici atışlarla müdahalede bulunulmuştur. Olayla ilgili olarak; Reyhanlı Kaymakamlığına, Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığına ve İlçe Jandarma Komutanlığına bilgi verilmiş, bölgedeki birlikler takviye edilmiştir." Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmemiştir.

 

İHA

15:43
 // ÇOK GARİP
Hiç bu kadar kalabalık bir biçimde sınıra bodozlama dalan kaçakçı duymamıştım. Bence Tsk bunlarla meşgul edilip, sınırdan özel bir gurup sızdırıldı. Yani bu ikibin kişilik topluluk, tsk yı yanıltmak için, bir yem olarak kullanıldı....
30 Temmuz 2013 15:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler