YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK, güven sıralamasında kaçıncı?
TSK, güven sıralamasında kaçıncı?
16 Ağustos 2010 12:54
Bugün yazarlarından Gülay Göktürk, bir araştırma şirketinin yaptığı kamuoyu araştırmasını köşesine taşıdı. Göktürk, "Güven sıralamasındaki altüst oluş" başlığıyla kaleme aldığı yazısında TSK alt sıralarda yer aldı

Araştırma şirketi eskiden çok popüler olan ama son zamanlardaki araştırmalarda pek yer almayan şu malum "en güvenilen kurum" sorusunu sormuş. Ne çıksa beğenirsiniz: Bu soru sorulmayalı beri, toplumun güven sıralaması tepetaklak olmuş. Güvenilen kurumlar sıralamasında başta polis yer alıyor.

Bugün yazarı Gülay Göktürk, Metropoll Araştırma Şirketi'nin yaptığı bir kamuyou araştırmasından çıkan ilginç sonucu köşesine taşıdı.

Güven sıralamasındaki altüst oluş

MetroPoll'ün referandum sonuçları ile ilgili heyecan uyandıran kamuoyu araştırmasında, sorulan bir soru daha var.

Araştırma şirketi eskiden çok popüler olan ama son zamanlardaki araştırmalarda pek yer almayan şu malum "en güvenilen kurum" sorusunu sormuş.

Ne çıksa beğenirsiniz: Bu soru sorulmayalı beri, toplumun güven sıralaması tepetaklak olmuş. Güvenilen kurumlar sıralamasında başta polis yer alıyor. Ardından Cumhurbaşkanı ve Meclis geliyor. Sonra da Başbakanlık ve hükümet... En altta ise üç kurum yer almış: Genelkurmay, Anayasa Mahkemesi ve yargı.

Gördüğünüz gibi, halkımız, geçirdiği üç darbe döneminde bile "en çok güveniler kurum" tahtından indirmediği ordusunu artık gönlündeki tahttan indirmiş. Tabii onun yanı sıra, hukuku bir yana itip vesayet rejimini korumayı misyon edinen Anayasa Mahkemesi de sıralamada hakettiği yeri almış. Yıllardır haksız yere güven sıralamasının en altlarına koyduğu siyaset ise güven ve itibar kazanmış.

Bence bu sıralamada hâlâ hakkı yenenler yok değil. Mesela basının fena halde hakkı yeniyor. Halkımız son yıllarda yaşanan büyük glasnostun kahramanı olan basına karşı anlaşılmaz bir kadir bilmezlik içinde. Şimdiye kadar bu ülke hakkında ne öğrendiyse basın sayesinde öğrendiğini unutuyor. "Basına güven olmaz" klişesi hâlâ büyük ölçüde geçerli.

 Ama neyse, şimdi konumuz bu değil. Konumuz ordunun uğradığı güven erozyonu ve elbette ki olan biten bunca şeyden sonra bu bir sürpriz değil.

Tabii, bu sonuçların Genelkurmay ya da vesayetçi çevreler tarafından nasıl okunacağını biliyoruz. Vatan hainlerinin, bölücülerin, ordu düşmanlarının orduya karşı giriştikleri psikolojik yıpratma harekatının (Ya da ne diyorlardı; asimetrik savaş mı) amacına ulaştığını, orduyu halkın gözünden düşürmeyi başardıklarını söyleyecekler.

Ama bu açıklama ne sıralamayı yapanlar için ne de ordu içinde olup da yaşanan güven erozyonundan fena halde rahatsız olan kesim için hiçbir şey ifade etmeyecek...

Çünkü şimdi daha iyi anlaşılıyor ki geçmişte duyulan güven, suçların, kabahatlerin ve zaafların bilinmemesi "sayesinde" duyulan kör bir güvendi. Son dönemde olan şey yalnızca bilinmeyenlerin üzerindeki örtünün kaldırılması oldu. Psikolojik savaş denilen bu; "hainlik" denilen bu...

Eğer Genelkurmay, örtü aralanmaya başlar başlamaz farklı bir tutum alabilseydi, değişmesi gerektiğini fark edip halkına karşı açık ve dürüst davranabilseydi, bu kadar travmatik bir güven erozyonu yaşanmayabilirdi.

Ama tam tersini yaptı. Kazanılmış mevzilerine sıkı sıkı sarılıp gözü kara bir iktidar savaşına girişti. Ve hâlâ da aynı şeyi yapıyor.

Nitekim, Heronlar hakkında hâlâ bir açıklama yok.

Nitekim, kimse bize hâlâ Balyoz Planı gibi hain bir planın nasıl olup da hazırlanabildiğini anlatmadı. Çukurca'da Dağlıca'da olup bitenleri hâlâ açıklamadı. Genelkurmay hâlâ darbe zanlılarını terfi ettirmek için uğraşıyor.

Kahredici sessizlik sürüyor. Ve bu sessizlik sürdükçe milyonların yüreğindeki şüphe yerini hayal kırıklığı ve kızgınlığa bırakıyor.

 X x x

Aslına bakarsanız, şu "en çok güvenilen kurum" sorusu her zaman problemli bir soru oldu.

Hangi anlamda güvenden bahsediyorduk? Yurt savunması görevini hakkıyla yapmaktan mı; yoksa rejimi koruma ve kollama görevini hakkıyla yapmaktan mı?

Soranların maksadı ne olursa olsun, cevaplayıcılar bunu "rejim için en büyük güvence" anlamında cevapladılar. Yani geniş kesimler orduya, ordunun üstüne vazife olmayan bir görev konusunda güven duyuyorlardı ki bu da onların yanlış bilincinin dışa vurumuydu.

Şimdi görüyoruz ki, yaşanan süreç iki şeyi birden değiştiriyor. Kitleler bir yandan ordunun "koruma ve kollama" görevini nasıl istismar ettiğine tanık olurken, bir yandan da aslında ona yanlış bir konuda güvendiklerini, orduya böyle bir görev atfetmenin hata olduğunu anlıyorlar.

Bugün verilen güvensizlik oyunu, aynı zamanda halkın cumhuriyeti ve demokrasiyi koruma ve kollama görevinin kendisine ait olduğunu ve kimselere emanet etmemesi gerektiğini anlama süreci olarak da değerlendirebiliriz.

Bugün

balık
 // güler sade
sular cekildiğinde karıncalar balıkları sular geldiğinde balıklarkarıncaları yermiş...balıkhafızalı toplumda yandalışğa devam edin...sUların akısı değitiğinde yazacak köŞeniz olmayacak..vicdan akıl dan yoksunsunuz.. aklı hür vicdanı hür bireyler olamadınız...NEDE TAM BAĞIMSIZLIK BENİ KAREKTERİMDİR DİYEN M.KEMALİ ANLAMADIĞINIZ GİBİ.. BU YORUMU YAYINLAMAZSINIZ KENDİNİZ CALIN KENDİNİZ OYNAYIN......
17 Ağustos 2010 00:37
Güven
 // Oğuz Erhan Keskin
TSK'ye duyulan güven basına duyulan güven kadar düşük değildir herhalde Bu araştırmayı AKP yandaşları arasında yapmış olmalısınız!
Baksanıza, AKP'nin ve hükümetin baştan beri mücadele verdiği üç kurum, sıralamada en altta : Genelkurmay, Anayasa Mahkemesi ve yargı! Peki basın nerede???
Yazık, yazık... Mütareke dönemi basınından bile beter durumdasınız!!!!...
16 Ağustos 2010 22:46
GÜLAY HANIM GİBİLERE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR !
 // BATUHAN
Çıkıpta dobra dobra yazan ve savunan Sn.Gülay hanım kardeşimizi tebrik ediyoruz alanlar dersini aldı koruma ve kollama artık milletin. Güvenilecek tek silahlı kurum var oda polisimiz aldıkları paralar helal olsun.....
16 Ağustos 2010 19:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler