YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK endişelendi, haber yolladı
TSK endişelendi, haber yolladı
14 Kasım 2009 10:45
Pakistan'da darbe olacak söylentileri Başbuğ'u harekete geçirdi. İddiaya göre darbe olmasından endişelenen Başbuğ, Pakistan'a haber yolladı...

Pakistan'da ordunun darbe yapmasından endişelenen TSK'nın üst düzey subaylarını Pakistan'a yolladığı iddia edildi.

Gazeteci Joseph Farah'ın haberine dayandırılan Sbah gazetesinde yer alan habere göre,  Org. Başbuğ, Pakistanlı mevkidaşını arayıp sivil hükümeti yıkmamalarını istedi.

Gazeteci Joseph Farah'ın 'G2 Bulletin' adlı web sitesinde yayınlanan bir habere göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Pakistanlı meslektaşı Orgeneral Eşfak Pervez Kayani'yle bir telefon görüşmesi yaptı ve ondan sivil hükümeti devirmeye çalışmamasını istedi.

Amerikalı muhafazakâr ve Başkan Barack Obama'ya karşıtlığı ile tanınan gazeteci Farah, dünya çapında topladığı istihbaratı haftalık raporlar halinde sitesinde sunuyor.

ZERDARİ GÜVEN KAZANAMADI

Son zamanlarda savunma analistleri Taliban'ın yakın zamandaki saldırıları ve Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'nin bu saldırılara kuvvetli cevap verememesi yüzünden Pakistan'da bir askeri ihtilal olasılığından bahsediyorlar. Zerdari'nin ordunun güvenini de kazanamadığı söyleniyor.

Brüksel merkezli International Crisis Group'un 21 Ekim'de yayınladığı raporda grubun İslamabad bürosunda çalışan bir analist ülkenin ABD büyükelçisi Hüseyin Hakkani'ye karşı fazla Amerikancı suçlamasının da ordu tarafından Zerdari'yi yıpratmak için yapıldığını iddia ediyor.

Pakistan ordusu en son 12 Ekim 1999'da sivil hükümeti devirdi. Darbeyi gerçekleştiren Genelkurmay Başkanı Pervez Müşerref, 2001'den 2008'de istifa edene kadar cumhurbaşkanlığını yürütmüştü.

Sabah gazetesinde yer alan haberine ardından Genelkurmay'dan açıklama gecikmedi...

Genelkurmay Başkanlığı'ndan habere ilişkin yapılan açıklamada,

World Net Daily isimli yabancı kaynaklı bir siteye dayandırılan haberin ''tamamen gerçek dışı'' olduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgi notunda, ''Bugünkü bir gazetede yer alan ve World Net Daily isimli yabancı kaynaklı bir siteye dayandırılan haber tamamen gerçek dışıdır'' denildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler