YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK Azez'e operasyon başlattı! Burseya Dağı ele geçirildi
TSK, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin bölgesinin doğusundaki Azez'den operasyon başlattı. TSK'ya ait savaş uçakları, Afrin için fiziki korunma sağlayan stratejik önemdeki Burseya Dağı'nda yuvalanan terör hedeflerini vurdu.
TSK Azez'e operasyon başlattı! Burseya Dağı ele geçirildi
22 Ocak 2018 / 17:10 Güncelleme: 22 Ocak 2018 / 18:11

Afrin'e Zeytin Dalı Harekatı'nda 3. gün. TSK'nın dün başlattığı kara harekatı devam ediyor. Askeri kaynaklardan gelen haberlere göre şu ana kadar 11 köy teröristlerden temizlendi. Askeri birlikler Afrin'de 8 kilometre içeri girdi.

TSK AZEZ OPERASYONUNU BAŞLATTI

AA'nın aktardığı bilgiye göre, TSK, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin bölgesinin doğusundaki Azez'den operasyon başlattı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Özgür Suriye Ordusu  (ÖSO) ile Zeytin Dalı Harekatında terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Afrin'e doğusundaki Azez'den operasyon başlattı. 

Bu arada TSK'ya ait savaş uçakları, Afrin için fiziki korunma sağlayan  stratejik önemdeki Burseya Dağı'nda yuvalanan terör hedeflerini vurdu. Türk askeri ve ÖSO dağın tamamını ele geçirdi.

DAĞIN ÖNEMİ YÜKSEK

Terör örgütü, Burseya Dağı'nın hem Kilis il merkezi hem de  muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki  sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyor.

Burseya'nın teröristlerden temizlenmesiyle Türkiye sınır hattı ile  birlikte Azez ve çevresindeki Suriyeli sivillerin güvenliğine yönelik tehditler  azalmış olacak.

Bu arada, sınır hattındaki TSK birlikleri de Cinderis beledesinde  Celeme, Hemidiyye, Haclar, Freriye ve  Tel sellür köylerindeki PYD/PKK  mevzilerini  topçu atışına tutuyor.

TSK ve harekata destek veren ÖSO, dün Afrin'e kuzey, kuzeybatı ve batı  bölgelerinden girerek 11 noktayı ele geçirmişti.

TÜRKİYE'NİN MEŞRU MÜDAFAA HAKKI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) önceki gün Zeytin Dalı Harekatını  başlattığını duyurmuştu. Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında, harekatın Türkiye'nin  uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik  Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler  sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak  bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti. Açıklamada,  yalnızca teröristlere ait noktaların hedef alındığı, sivillere zarar gelmemesi  için her türlü hassasiyetin gösterildiği vurgulanmıştı.

Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012'de çatışmaksızın PYD/PKK’ya  devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu.  Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü  Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. 

Örgüt uzun yıllardır Amanos  Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin  kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. Terör örgütü,  Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.

Suriye topraklarının dörtte biri, Türkiye-Suriye sınırının da yüzde  65'i örgütün işgali altında bulunuyor. 

BURSEYA DAĞINDA ÇATIŞMA!

Öğleden sonra kontrol sağlanan bölgede çatışma çıktı.

 

 // bascavus
Sayin Genel kurmay başkanım 65 yaşında emekli askerim göreve hazırım...
22 Ocak 2018 15:51
AFRİN CEKİLME
 // TURKO
ABD -ıraktan,fganıstandan,suriyeden,nijeryadan cekildedemi soruyor.terorıst bası ABD nın bunu sormaya hakkı yok ve eninde sonunda TÜRKİYE ile abd savasacak ozaman ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVASI cıkacak abd'e dagılacak Rusya hakim olacak ...
22 Ocak 2018 Pazartesi 15:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler