YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT'den "Gelenekten Geleceğe" temalı konser
TRT'den "Gelenekten Geleceğe" temalı konser
24 Aralık 2015 23:21
Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT Genel Müdürü Şenol Göka ile Arı Stüdyosu'nda, TRT sanatçıları ve sanatçı adaylarının yer aldığı "Gelenekten Geleceğe" temalı konseri dinledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TRT'ye alınan sanatçı adaylarına tavsiyelerde bulunarak, "Şöhret güzel bir şey ama şöhret aynı zamanda tehlikeli bir şeydir. Onun için kendilerinden, müzik ve sanat hayatları boyunca hangi seviyeye ulaşırlarsa ulaşsınlar, tevazuyu, efendiliği, kendi içlerine yolcuk edebilmeyi ve söyledikleri bu şarkılardaki kültürü özümseyebilmeyi sağlarlarsa, aslında sanatlarının değerini bir o kadar daha artırmış olacaklar" dedi.

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT Genel Müdürü Şenol Göka ile Arı Stüdyosu'nda, TRT sanatçıları ve sanatçı adaylarının yer aldığı "Gelenekten Geleceğe" temalı konseri dinledi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, müzik ziyafetini hazırlayan TRT yöneticilerine, usta ve genç sanatçılara teşekkür etti. 

TRT'nin, Türkiye'nin müzik ve sanat kültürünü yayma konusunda önemli rolü bulunduğunu belirten Kurtulmuş, "Bu salona nice insanların sesleri, uzun yıllar boyunca hayat verdi. Gerçekten buradan nice insanların sesleri geçti. Mesut Cemillerden Avni Anıllara, Sadettin Kaynaklardan Münir Nurettinlere, Zeki Mürenden Safiye Aylalara, çok değerli sanatçılarımız buralardan geçtiler. Onların sesleri, aslında bu kuruma ruh verdi" diye konuştu. 

Kurtulmuş, Türk müziği, Türk sanat musikisi, Türk halk müziği ve Türk tasavvuf musikisinin çok önemli müziklerden olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Biz bu müzikleri dinlerken sadece keyif almıyoruz, sadece dinlenmiyoruz, sadece bir eğlence içerisinde olmuyoruz. Yahya Kemal'in 'Dönülmez akşamın ufkundayız, artık vakit çok geç' şarkısını, o dizeleri Münir Nurettin'in sesinden dinlerken başka bir aleme gidiyoruz, kainatın başka sayfalarından, başka kitaplarını okuyoruz. Aynı şekilde 'Sırat-ı müstakim üzere gözetirim Rahim'i, iblisin talim ettiği yola minnet eylemem' diyen Kul Nesimi'nin sözlerini, Zara'nın sesinden dinlerken yine başka bir aleme dalıyor, başka bir kitap okuyoruz. Dolaysıyla bu müzik elçilerimizi, bu genç kardeşlerimizi tebrik ediyorum. TRT'ye teşekkür ediyorum. İnşallah bu arkadaşlarımız vasıtasıyla da Türk kültüründen, Türk müziğinden nice güzel eserler kalacak. Her birisinin nice şöhretli insanlar olacağını ümit ediyorum."

Büyük sanatçı olmanın sadece şöhreti yakalamak anlamına gelmediğine işaret eden Kurtulmuş, "Şöhret güzel bir şey ama şöhret aynı zamanda tehlikeli bir şeydir. Onun için kendilerinden, müzik ve sanat hayatları boyunca hangi seviyeye ulaşırlarsa ulaşsınlar, tevazuyu, efendiliği, kendi içlerine yolcuk edebilmeyi ve söyledikleri bu şarkılardaki kültürü özümseyebilmeyi sağlarlarsa, aslında sanatlarının değerini bir o kadar daha artırmış olacaklar" ifadesini kullandı.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler