YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT o kasetin montaj olduğunu ispatladı
Başbakan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının "montaj" olduğu ispatlandı. TRT tarafından yapılan teknik incelemeye göre, görüşme kayıtları "kes, kopyala, yapıştır" yöntemiyle üretildi
TRT o kasetin montaj olduğunu ispatladı
26 Şubat 2014 / 08:13 Güncelleme: 26 Şubat 2014 / 08:13

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında 17 Aralık tarihinde geçtiği öne sürülen telefon konuşmalarına ilişkin internete düşen ses kayıtlarının 'montaj' olduğu ispatlandı. TRT tarafından yapılan teknik incelemede, ses kaydının Başbakan Erdoğan'ın farklı tarihlerde yaptığı telefon konuşmalarından alıntılar yapılarak kurgulandığı tespit edildi. TRT HD Kanal Koordinatörü Kürşad Özkök, kayıtlar için "Ucuz bir montaj" dedi.

17 Aralık operasyonunun ardından Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ı arayarak, 'evdeki paraları elden çıkarması' yönünde talimat verdiğine ilişkin ses kayıtları, önceki akşam sosyal medyada yayımlandı. Kısa sürede çok sayıda kişi tarafından dinlenen ses kayıtları şüphe uyandırdı, herkes bu kaydın gerçek olup olmadığını tartışmaya başladı. Bu sırada Başbakanlık'tan kaydın 'montaj ürünü' olduğu açıklandı. Ses kaydında yer alan çelişkilerin artması ve yapılan tespitler, dinlemelerin kurgu olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.  

'Kes, kopyala, yapıştır yapıldı'

Tartışma yaratan ses kaydı TRT'nin teknik ekibi tarafından da incelendi. TRT HD Kanal Koordinatörü Kürşat Özkök ve iki teknik eleman tarafından incelenen ses kaydının montaj olduğu, kesin bir şekilde ortaya çıktı. İnceleme sonucunda, ses kaydında, Başbakan Erdoğan'a ait konuşmanın tamamının kesik kesik tek bir cümle ya da kelimelerden (tamam, nasıl oldu vs.) oluşturulduğu tespit edildi. Konuşmanın 1.14'üncü saniyesinde başlayan kısımda (Eee sen bunları diyorum çıkar) cümlesinin sonunda başka bir ses parçası kaldığı belirlendi.

Kaydın 4.24'üncü saniyesinde başlayan bölümün (Tamam babacığım... Sümeyye geldi mi... Tamam... Sümeyye geldi mi...) parça parça eklendiği gözlendi. Konuşmanın 6.48'inci saniyesinde, (Üstüne Şehrizar'dan daire...) bölümünde düşük desibelde verilen bir kadın sesinin 'Hayır' dediği, (Sen nasıl bakıyorsun babacığım...) cümlesi ile devam eden bölümün ardından, kadın ya da erkek sesi olduğu anlaşılmayan bir ses parçasının kalıntı olarak konuşmaya girdiği belirlendi.

Ankara değil Konya'daydı

Beş farklı telefon görüşmesinin bir araya getirildiği ses kaydında yer alan bilgilere göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, oğlu Bilal Erdoğan'ı 17 Aralık tarihinde sırasıyla saat 08.02, 11.17, 15.39 ve 23.15'te olmak üzere dört kez, 18 Aralık'ta ise saat 10.58'de ise bir kez aradı.

Telefon görüşmeleri sırasında, Başbakan Erdoğan'ın Ankara'da, Bilal Erdoğan'ın ise İstanbul'da olduğu bilgisi yer aldı. Kaydın üretim olduğu ise Başbakan'ın aynı tarihlerdeki resmi programıyla ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan, 17 Aralık tarihinde Şeb-i Arus törenleri için Konya'daydı. Erdoğan, telefon görüşmesine denk gelen saatlerde de katıldığı programda açılış konuşmasını yapmış ve Lübnan Başbakanı Necip Mikati ve Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ile görüşmüştü.

Farklı tarihlerden kesitler

TRT HD Kanal Koordinatörü Kürşat Özkök, iki teknik personel ile yaptıkları ses kaydı incelemesiyle ilgili şunları söyledi: "Başbakan Erdoğan'ın farklı tarihlerde yaptığı konuşmalarından alıntılar yapılmış. Alıntıların üzerine montaj yapılarak ilave edilmeye çalışılmış. Ama altında sesler unutulmuş. Bu ucuz bir montajdır"

 

SABAH

01:20
 // erdal san
hashasi bak sende fetonun kucagina oturmusun. sogumasin diyede kalkmaya niyetin yok. hain isbirlikci. israil usagi....
27 Şubat 2014 01:20
Montaj
 // HAŞHAŞI
Montaj diyenler çoktan özgürlüklerini birinin eline veren,kucağına oturan medya zaten,diğer tarafın ses mühendisinin montaj değil demesi kadar anlamsız,ki zaten mecbur montaj diyecek çünkü gercek olduğu anda olacaklar belli.savcılıktan gelecek haber bunlardan iyidir.ispatlandı diye başlık atmak acizlik komedi hayal ürünü ...
26 Şubat 2014 Çarşamba 23:16
KE MAL
 // MAVZER28
Olsun montaj KE MALıN işine yaradıya siz ona bakın
yarın onun hakkında ne idiğü belirsiz kişiler tarafından da bir kaset yaparlar biriliride onun tapelerini canlı canlı yayınlar o zaman anlar hatasını ama adam olan anlar ...
26 Şubat 2014 Çarşamba 09:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler