YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Ekici'den çarpıcı değerlendirme
TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Mustafa Ekici, Gezi sürecinin PKK için bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Ekici ayrıca HDP'nin bir güç zehirlenmesi yaşadığını ifade etti.
TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Ekici'den çarpıcı değerlendirme
05 Ağustos 2015 / 08:23 Güncelleme: 05 Ağustos 2015 / 09:18

Kanal A ekranlarında Celal Kazdağlı'nın hazırlayıp sunduğu Türkiye'nin Seçimi programına konuk olan TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Mustafa Ekici, çözüm süreci ve PKK'nın eylemlerine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

İşte Ekici'nin konuşmasından satır başları:

"Gezi süreci ile başlayan FETÖ Terör Örgütü'nün de başını çektiği o hareket PKK'yı şöyle bir zehaba itti"

"Gezi süreci ile başlayan FETÖ Terör Örgütü'nün de başını çektiği o hareket PKK'yı şöyle bir zehaba itti. "Bu hükümet giderse biz yine baş başa kalacağız"... Zaten Cemil Bayık demişti, "Biz durduruyoruz çekilmiyoruz" diye. O süreçte defalarca açıklama yaptılar "AK Parti ve Erdoğan bizim muhatabımız değildir" diye. Bakmayın siz şimdi süreç bitti dediklerine. Süreci onlar aslında iki yıl önce bitirdiler. Ama fiili çatışmaya bir bahane arıyorlardı. O bahane de Suruç'taki patlamayla kucaklarında buluverdiler."

"PKK Kürt toplumunda meşruluğunu kaybetmiş durumda"

"Muhtemelen benim son 20 yılda gözlemlediğim kadarıyla PKK ilk defa bu kadar ahlaken Kürt toplumunda kaybetmiş durumda. Meşruiyet olarak kaybetmiş durumda. Çünkü, ne oldu ya konuşuyorduk masadaydık. Yumruk atabiliriz, konuşabiliriz. Bölgede yaşayan insanlar bu davranışı izah edemiyorlar. Ve soruyorlar. Ne oldu da masayı yıktın hatta kurşun sıktın. Konuşa konuşa her şeyi başarabilirdik. İşte en büyük örneği. Ben bugün bir dilin 24 saat yayıncılığını yapıyorum. İşte okullara Kürtçe dersler konuldu, üniversiteler açıldı. Daha da yapılacak bir çok şey var."

"HDP güç zehirlenmesi yaşadı"

"Benim kanaatim HDP bir güç zehirlenmesi yaşadı. Kürtler belki de ilk defa AK Parti'nin de açtığı yoldan barışın tadını aldılar. 3 yıl çatışmasızlık ortamında yaşadılar bunun tadını aldırlar. İlk defa devletin nimetlerinden faydalandılar. İşte yol yapıldı, baraj yapıldı, hastaneler yapıldı. İlk defa kamuya ürkmeden, korkmadan hatta hesap sorar bir tavırla girebildi devlet dairelerine."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler