YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT 6 ile gelen ilkler!
TRT 6 ile gelen ilkler!
TRT 6 ile gelen ilkler!
29 Aralık 2008 / 13:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın bugün Kürtçe TV’den vatandaşlara yapacakları konuşma Kürtçe çeviri ile ekrana getirilecek.

TRT’NİN test yayınına başlattığı ‘Kürtçe televizyon’ Türkiye’de bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Test yayınında, Kürtçe türkü ve şarkılar ile Kürtçe teyevizyon Bakan, milletvekili, akademisyenler ve sanatçılarla yapılan röportajlara, röportajlara yer veriliyor. Röportajlarda, Kürtçe bilmeyen kişilerin konuşmasının üzerine Kürtçe ses okunuyor.

HER AÇIDAN BİR İLK OLACAK

TÜRKİYE
Cumhuriyeti’nde ilk kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’ın konuşmaları TRT-6’dan Kürtçe seslendirme ile yayımlanacak. Gül ve Erdoğan, Kürtçe TV hakkındaki düşünceleri, Kürtçe seslendirilerek yayınlanacak. Böylece Türkiye tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın konuşması Kürtçe olarak hem de devlet televizyonunda yayımlanmış olacak.

Ahmet Kaya’nın klibi dönecek mi?

GÜLTEN Kaya, eşi Ahmet Kaya’nın kasedine koymak istediği ve bu yüzden büyük tepki topladığı ‘Kervan’ isimli şarkının TRT6’da yayınlanıp yayınlanmayacağını merak içinde beklediğini söyledi. TRT yönetiminin kendisi gibi düşünenleri yanıltmasını beklediklerini belirten Kaya, ‘Doğru ve kardeşçe bir üslup tutturmaları gerekiyor. Ayrıştırıcı bir üslup olursa, sadece bu konuda bile hata yaparlarsa kaybederler. Yani bu adımı atanlar kaybeder’ dedi.

AHMET YAŞASA ÇIKMAZDI

‘AHMET Kaya yaşasaydı TRT6’ya çıkar mıydı?’ sorusunu yanıtlayan Gülten Kaya, ‘O ‘Ben bir sosyalistim. Sosyalizm bile bir gün kendini bana iktidar olarak dayatırsa ona bile muhalefet ederim’ derdi. Eğer bugün aramızda olsaydı ve TRT de şu haliyle yayın yapıyor olsaydı buna şiddetle karşı çıkardı. Yani çıkmazdı’ diye konuştu. CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler