YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trafik çilesi İstanbulluyu bezdirdi!
Trafik çilesi İstanbulluyu bezdirdi!
19 Haziran 2012 09:54
Köprülerdeki bakım çalışmaları trafiği felç etti...
Fatih Sultan Mehmet (FSM) ile Haliç köprülerinde bir hafta önce duyurulan bakım-onarım ve asfaltlama çalışmaları dün başladı.

Çalışmaların ilk gününde İstanbul trafiği adeta felç oldu. TEM Otoyolu'nda kilometrelerce araç kuyruğu meydana geldi. Gece yarısından itibaren FSM Köprüsü'nün 3 şeridinin kapatılmasıyla özellikle Avrupa'dan Anadolu yakasına geçişte büyük yoğunluk yaşandı. TEM'deki yoğunluk E-5 Karayolu'nu ve diğer yolları da olumsuz etkiledi. Halk metrobüslere akın etti. Trafikte zor anlar geçiren vatandaşlardan özür dileyen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bu çalışmaların zorunlu olduğunu söyledi.

İstanbul'da Fatih Sultan Mehmet (FSM) ile Haliç Köprüsü'ndeki tadilat çalışması, kentteki trafiği olumsuz etkiledi. Özellikle TEM Otoyolu'nda trafik yoğunluğu Seyrantepe mevkiinden başlayıp köprü çıkışına kadar devam etti. Haliç Köprüsü'ndeki bakım ve onarım çalışmaları sebebiyle Topkapı yönündeki yan yol trafiğe kapatıldı. TEM Otoyolu'nda da araç trafiği 20 kilometreyi buldu. Karayollarındaki bu yoğunluk, vatandaşları alternatif ulaşım yollarını kullanmaya sevk etti. Birçok vatandaş, ulaşım için denizyolunu tercih etti.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nce alınan karar kapsamında dün FSM ile Haliç Köprüsü, 3 aylık tadilata alındı. FSM Köprüsü'nün Anadolu yakası istikametinde 2, Avrupa yakası istikametinde ise 1 şeridi trafiğe kapatıldı. FSM Köprüsü'ndeki çalışma nedeniyle TEM Otoyolu'nda kilometrelerce araç kuyrukları oluştuğu görüldü. Haliç'te ise saat 05.00'te başlayan çalışma nedeniyle Edirnekapı-Okmeydanı istikameti yan yol kontrollü olarak trafiğe kapatıldı. Çalışma nedeniyle TEM Otoyolu'ndan Hasdal viyadüğüne gidişte başlayan trafiğin, Haliç Köprüsü'ne girişte daha da arttığı görüldü. Trafikte beklemekten bunalan sürücüler ise çareyi geri geri gitmekte buldu. Uyarı için konulan dubaları ezen sürücüler, kaza riskine aldırmadan yolda geri geri gitmeye çalıştı. Yaklaşık 3 saattir yolda olduğunu söyleyen bir sürücü, "Bu çile bitmez." diye yakındı. 3 ay boyunca trafik sıkıntısını çekeceklerini söyleyen sürücüler, 1 kilometrelik yolu 1 saatte geçebildiklerini anlattı. Haliç Köprüsü'ndeki bakım çalışmalarının 15 günde tamamlanması planlanıyor. Çalışmalar süresince metrobüs seferleri 30 saniyede bir yapılacak. İleri Sürüş Teknikleri Öğretmeni Selçuk Dedeoğlu, vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıraladı: "Yoğun trafikte şerit değiştirmeden gidilmeli. Toplu ulaşım araçları kullanılmalı. Şeker ve kalp hastaları yanlarında bir miktar su ve birkaç parça yiyecek bulundurmalı."

VALİ, toplu taşıma araçlarının kullanılmasını istedi

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, köprülerdeki bakım ve onarım çalışmalarından dolayı trafikte zor anlar yaşayan vatandaşlardan özür diledi. Zamanında yapılmayan iyileştirmelerin sonradan trafik akışında başka sıkıntılara sebebiyet verebildiğini anlatan Mutlu, "Şehir hayatında toplu ulaşım vasıtalarını daha yoğun kullanmamız lazım. Bu konuda İstanbulluları teşvik ediyoruz." dedi.  (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler