YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Torba Yasa'da neler var neler!
Meclis'in gece gündüz demeden çalışıp onayladığı Torba Yasa'da bakalım ne gibi kolaylıklar var...
Torba Yasa'da neler var neler!
11 Eylül 2014 / 08:35 Güncelleme: 11 Eylül 2014 / 08:35

Meclis tatil dinlemedi, vatandaşa 100 milyarlık barış müjdeleyen Torba Yasa'yı onayladı.

Bağ- Kur'ludan spor kulüplerine, kadın çalışanlardan gündelikçiye kadar herkese yeni şans sunuluyor.

Emekliden esnafa, ev kadınından öğrenciye, gündelikçiden patrona, madenciden taşeron işçiye kadar geniş kesimi ilgilendiren Torba Yasa, Meclis'te kabul edildi.

Devlet vergi, prim borcu, idari para cezaları yeniden yapılandırarak vatandaşla yaklaşık 100 milyar liralık barış için adım attı. Yasada Bağ-Kur'luya emeklilik, taşeron işçiye kıdem, gündelikçiye sigorta, araç muayenesini yaptırmayana taksit, çifte maaş cezasına 65 yaş sınırı gibi fırsatlar sunuldu.

Hükümet tatil dinlemedi

Tatil dinlemeden yasayı onaylayan hükümet, Torba Yasa'da Soma'da yaşamını yitiren maden işçilerini de unutmadı. Yasayla ölen işçilerin her türlü borçları silindi. Sosyal güvenlik ve çalışma yaşamı başta olmak üzere günlük hayatı değiştirecek düzenlemeler içeren 148 maddelik yasanın detayları ise şunlar:

Emlak vergisi borçları yeniden düzenleniyor

Emlak vergisi yapılandırılıyor:

Emlak, çevre temizlik ve bunlara bağlı vergi cezaları, belediyelerin su abonelerinden su kullanımından kaynaklanan alacakları, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları yeniden düzenlenecek.

Spor Klüpleri borçlarına taksit:

Spor kulüpleri, SGK ile Maliye'ye olan borçlarını 2'şer aylık dönemler halinde azami 42 eşit taksitte ödeyebilecek

Esnaf da yer alıyor:

Kamu borçlarının yapılandırılmasından esnaf, sanatkâr, çiftçi ve diğer bağımsız çalışanlar da faydalanacak. Söz konusu çalışanlar da prim borçları nedeniyle sigortalılık süreleri durdurulmuş olanlardan, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra 3 ay içinde başvuruda bulunarak, primlerini ödemeleri halinde sigortalılık süreleri durdurulmamış gibi değerlendirilecek.

BAĞ-KUR'luya 22 milyarlık el sıkışma

1.3 milyon BAĞ-KUR'lunun yüzü güldü:

Yasa ile toplam 1.3 milyon Bağ- Kur'luya borçlarını yapılandırma fırsatı verildi. Yaklaşık 22 milyar liralık Bağ-Kur alacağı donduruldu. Son beş yılında işçi olarak çalışanlara işçi statüsünde emeklilik yolu açıldı.

Vatandaşlığı kaybeden de borçlanabilecek:

Türk vatandaşlığını kaybedenler yurtdışında çalıştıkları süreler için borçlanabilecek. Bu kişilerin vatandaş statüsündeyken yurtdışında çalıştıkları süreler geçerli olacak. Bu kapsamda sigortalılık sürelerini borçlananların, akit ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih, ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilecek.

Gelir testi başvurusu için yeni fırsat

Gelir testi karmaşası:

Gelir testine başvuruda bulunmamış genel sağlık sigortalılara yürürlük tarihinden itibaren 6 ay içinde teste başvurursa prim borçları faizsiz yapılandırma fırsatı verildi.

Prim borcu olanlar:

İşyerlerine de prim affı geldi. 31 Aralık 2013 öncesine ait sigorta ve şsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezası ile eğitime katkı payı borçlarından 100 lirayı aşmayan alacakların tahsilinden vazgeçildi.

Vergi cezasının faizi silinecek:

Bazı kamu alacaklarında faiz, cezai faiz, gecikme faizi ve gecikme zammı, ÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Ancak vergi cezalarının silinmesi söz konusu olmayacak.

2 kez aksatanın hakkı yanacak

Yasadan yararlanacak borçlular, taksitlendirilmiş borçlarıyla ilgili ödeme yükümlülüklerini bir yıl içinde iki defadan fazla yerine getirmemeleri halinde kanundan yararlanma hakkını kaybedecek.

Şirketler 'Fesih'ten kurtuldu:

14 Şubat 2014'e kadar gerekli sermaye artırımını yapmayan şirketler hakkında, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde sermaye artırımını yaparsa fesih işlemi uygulanmayacak.

İşkolu barajı %1:

Sendikalar Kanunu'nda İşkolu barajı yüzde 1'e sabitlenecek.

36 milyonluk çift maaş cezası silinecek

Çift maaş cezasına 65 yaş sınırı:

65 yaşını dolduran kişilere düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yersiz ödenen ve geri alınması gereken aylıklar ile bunlardan doğan ceza ve faizler terkin edilecek. İlgililer hakkında adli, idari takibat yapılmayacak. Bu düzenlemeden yaklaşık 36 milyon lira borcu olan 38 bin kişinin yararlanması bekleniyor. Hem ölen eşten hem de babadan maaş aldığı için binlerce liralık ceza ödemek durumunda kalanlar nefes alacak.

Elektrik de kapsamda:

TEDAŞ'ın 30 Nisan 2014'e kadarki alacakları, il özel idareleri, belediyelerin kalkınma ajanslarına borçları, sulama birliklerinin alacakları da yapılandırma kapsamına alındı.

Kadına erken emeklilik:

Doğum borçlanması 2 çocuktan 3 çocuğa çıkarıldı. Kadınlar 6 yıl daha erken emekli olma hakkı kazandı.

Gündelikçilere kolay sigorta:

Ev hizmetinde 10 günden fazla çalışanlar sigortalı olacak. Yapmayana asgari ücret tutarında ceza kesilecek.

Araç sahiplerine muayene müjdesi

Aracının muayenesini geciktirenler:

Motorlu taşıtlar vergisi ve cezalar ile gecikme faizi de yapılandırılabilecek. Araç muayenesini zamanında yaptırmayanların cezaları ve gümrük vergisi borçları da yeniden yapılandırma kapsamına alındı. Araç muayenesi için süre 31 Aralık 2014 olarak öngörüldü. Bakanlar Kurulu bu süreyi gerekli gördüğü taktirde 30 Haziran 2015'e kadar uzatmaya yetkili olacak.

Soma'da borçlu yok

Soma işçileri unutulmadı:

Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden sigortalıların SGK'ya olan her türlü borçları silinecek. Ölüm geliri bağlanan hak sahiplerine prim ödeme şartı aranmaksızın ölüm aylığı bağlanacak. Maden kazasında ölenlerin eş ya da çocuklarından biri, yoksa kardeşlerinden biri kamuda istihdam edilecek. Bu düzenleme 13 Mayıs 2014 itibarıyla geçerli olacak.

Madenci erken emekli oluyor:

Madenciler için emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürüldü. Yıpranma hakkıyla emeklilik yaşı 43'e kadar düşebiliyor. Yer altında günlük azami çalışma süresi 6 saat, haftalık ise 36 saat oldu. Linyit ve taşkömürü madeni çalışanlarına asgari ücretin 2 katından az maaş verilemeyecek. Değişiklik, 1 Ocak 2015'te yürürlüğe girecek.

Kıdemde 6 ay şartı:

Yeraltı işçileri için kıdem şartı kaldırıldı. Bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek. İşçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36, günlük 6 saati geçemeyecek. Aşarsa saat başına düşen ücret miktarı yüzde 100 artacak.

00:32
 // TORNA YASA
Alsınlar başlarına çalsınlar. Af yok, taksit var. GSS pirim borcumu ö de me ye ce ğim!...
12 Eylül 2014 00:32
09:20
 // serhat turk
iyide koy kurucularina hic bisey yok koy koruculari ne olacak kimseden ses cikmiyor ya kaldirilsin yada adam gibi maaslarina zjam yapilsin 915tleye nereye varilir yilarca pkk ya karsi mucadele etmis hala ediyor jandarmayla beraber hala 915tle aylikla calisiyor.bumu torba yasasi bu torba yasasi pkk ya cikartiyorlar baska hic kimseyd bisey yok...
11 Eylül 2014 09:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler