YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Torba tasarı" TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda
"Torba tasarı" TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda
28 Haziran 2014 15:12
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nu çalışma usulünün tartışılmasıyla başladı.

 AK Parti Isparta Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, "torba kanun" tasarısının görüşmelerine ilgili bakanların katılmasını isteyerek, "İdari yargı maddesindeyken Taner Yıldız gelirse tartışma Soma'ya dönüyor ve çok fazla tekrarlar yapıyoruz. Süreci tasarıyla ilgili 3-5 bakanla götürürsek daha hızlı yol alırız" dedi.

Madencilere yönelik düzenlemeler içeren ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını öngören "torba kanun" tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bugünkü görüşmeleri, görüşmelerin çok yavaş ilerlemesi ve çalışma usulünün tartışılmasıyla başladı.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, komisyonun belli bir çalışma saatine bağlı olmadan mesai harcadığını, dün sahura kadar çalıştıklarını ifade etti. Komisyonda saatlerce tartışmalar yaşandığını anlatan Günal, "Çalışmayalım diyen var mı  Bu şekliyle 'çalışıyor' görünüyoruz. Dayatma yapıyorsunuz, sabırlı olacaksınız. Birkaç madde var, o maddeleri çekseniz memleket batar mı  İçtüzük bize hak veriyor. Kullanmamızdan rahatsız olmayın" diye konuştu.

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani de tasarının alt komisyon da dahil 3 Haziran'dan beri komisyonda görüşüldüğünü ve 76. maddede bulunduklarını belirterek, "Böyle giderse iki bayram arası böyle geçecek gözüküyor" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli de tasarıya ilişkin itirazlarını yenileyerek, bazı maddelerin çekilmesini istediklerini kaydetti. İtiraz ettikleri diğer maddelere de görüşleriyle katkı koyarak müzakereleri sürdürebileceklerini anlatan Türeli, "Öyle olursa belli bir ilerleme kaydedilir. Baskı dayatma olunca gitmek mümkün değil. Sinir harbi içinde oluyoruz" diye konuştu.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay da muhalefetin tasarının yasalaşmamasına yönelik gayreti olmadığını ve böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını belirtti.

AK Parti Isparta Milletvekili ve komisyon Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç de yorucu bir süreçten geçtiklerini dile getirerek, zaman zaman sinirlerin gerilebildiğini söyledi.

İçtüzüğün komisyon çalışmalarına Başbakan ya da bir bakanın katılabileceğine hükmettiğini anımsatan Bilgiç, bakanların komisyon çalışmalarına uyması gerektiğini vurguladı. Bilgiç, "İdari yargı maddesindeyken Taner Yıldız gelirse tartışma Soma ile ilgili maddelere dönüyor. Çok fazla tekrarlar yapıyoruz. Komisyona bugüne kadar 13-14 bakan geldi. Tasarıyla ilgili 3-5 bakanla süreci götürürsek daha hızlı yol alırız" dedi.

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin ise komisyonun toplanma saatinin belli olduğunu, ancak çalışmalarının ne zaman biteceğinin belli olmadığını belirterek, "Ben ne zaman geleceğimi biliyorum ama ne zaman gideceğimi bilmiyorum. Çalışma saatlerimiz belli olursa zamanı daha verimli değerlendiririz" diye konuştu.

 

AA

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler