YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toprağından profesör ve bürokrat fışkıran ilçe
Bir ilçe düşünün ki Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış 65 profesörü olsun
Toprağından profesör ve bürokrat fışkıran ilçe
03 Haziran 2009 / 22:36 Güncelleme: 03 Haziran 2009 / 00:00

Toprağından profesör fışkıran ilçemiz

Bir ilçe düşünün ki Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış 65 profesörü olsun. Bir başbakan, çok sayıda şair yazar, bakan işadamı ve bürokrat çıkarsın.   


Erzincan’ın Kemaliye (Eğin) İlçesi’ne gittiğimde gördüklerime ve duyduklarıma inanmakta güçlük çekiyorum. 31. Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliği için gittiğim bu ilçeyi, bugüne kadar görmediğim için hayıflanıyorum.


Toprağından adeta ‘adam’ fışkıran ilçeden kimler çıkmamış ki? Türkiye’nin 18.Başbakanı, tarih profesörü Şemsettin Günaltay ile başlıyor profesörler tarihi. Kendisi de Kemaliye doğumlu olan Hacettepe Üniversitesi Profesörlerinden Ali Demirsoy, yaptığı araştırma sonucu tespit edebildiği kadarıyla 65 profesör ve 20 doçent çıktığını anlatıyor. Yurtdışında da çok sayıda Kemaliyeli akademisyen bulunduğunu, ancak onlarla ilgili henüz çalışmaya başlamadığını belirtiyor.


Haydi şenliklere


29 Mayıs’ta başlayan ve Türkiye’nin en büyük doğa sporları organizasyonu olan şenlik 4 Haziran’a kadar devam edecek. Kemaliye Kültür ve Dayanışma Vakfı’nın kurucusu ve Başkanı Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, memleketine gönül verenlerin başını çekiyor. Her yıl büyük bir özveriyle yaptıkları bu organizasyonla hem Kemaliyelileri buluşturuyor hem de bu ‘gizli cennetin’ daha fazla kişi tarafından tanıtımını sağlıyor.


Base Jump 


ABD’nin Colarado Grand Kanyonuna benzetilen ‘Karanlık Kanyon, yerli yabancı çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Yer yer 400 ila 500 m. Sarp kayalık yamaçlardan oluşan kanyonda dağ keçisi, su samuru, vaşak gibi yaban hayvanları bulunuyor. Rafting, dağcılık, bisiklet, paraşüt gibi her türlü doğa sporuna uygun bölgede Türkiye Dağcılık Federasyonu, Bisiklet Federasyonunun eğitimleri ve seçmeleri yapılıyor.


Kimler var?


Kimi köyünde müzesi kiminde okuma salonu olan Kemaliye’den tarih, sanat, zanaat fışkırıyor. Eski bakanlardan Ali Coşkun’un anlattığı fıkra Kemaliye’nin özetini yapıyor:
Komutan, askerleri sıraya dizmiş. Tek tek çağırıp ‘sizin memlekette ne yetişir, nesi ünlüdür’ diye sormuş. Biri portakalından diğeri kebabından; bir başkası kerestesinden söz etmiş. Sıra Kemaliyeli’ye gelmiş: “Adam çıkar komutanım” demiş.
 
İşte Kemaliye’den çıkan bazı ünlüler;


Şemsettin Günaltay (tarihçi, başbakan)
Nurettin Topçu (sosyolog)
Ahmet Kutsi Tecer- (Şair ve oyun yazarı)
Enver Gökçe (Şair)
Mustafa Oğuz (Yapımcı)
Hacı Ali Akın (İşadamı)
Hasan Basri Bozkurt (İşadamı)
 
Profesörler:


Mehmet Sadık Demirsoy (Gazi Ünv. Tıp)
Mustafa Korkmaz (Hacettepe-Fizik)
Ali Erkul (Cumhuriyet ünv-Sosyolog)
Ayşe Akın (Başkent Ünv. Tıp)
Kaya Özgen (İTÜ- Jeolog)
Doğan Perinçek (Çanakkale Ünv. Petrol)
Ziya aktaş (Çankaya Ünv. Bilgisayar)
Turan Erdoğan (ODTÜ- İnşaat)
İbrahim Ziya (Hacettepe Beyin Cerrahi)


(Hürriyet)GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler