YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toplum, Kemalist ideolojiye göre şekillendirilecek
Toplum, Kemalist ideolojiye göre şekillendirilecek
Toplum, Kemalist ideolojiye göre şekillendirilecek
16 Temmuz 2008 / 14:07 Güncelleme: 16 Temmuz 2008 / 00:00

Ergenekon terör örgütünün oluşturduğu “Sivil Lobi”nin amaçları arasında gençleri resmi ideoloji doğrultusunda yeniden örgütlemek, mafya gruplarının yeniden gözden geçirilip bunların karşısına güçlü grupların oluşturulması, dini vakıfların karşısına naylon vakıflar kurmak, örgütün şemsiyesi altında bulunan kurum ve vakıflar aracılığıyla medya ile kontak kurmak da bulunuyor.


Taraf gazetesi, Ergenekon’un sivil örgütlenmesini içeren ve “Lobi” adı verilen “gizli örgütsel” planını ele geçirdiğini duyurdu. İşte şok plan...


Ergenekon’un sivil ayağı “Lobi” adını taşıyor. Başında beş kişi var ve örgütün programı toplumun Kemalist ideolojiye göre şekillendirilmesini, mafyanın bile dönüştürülmesini öngörüyor. Susurluk’tan sonra dağıldığı saptanıp üç yıl sonra, 1999’da yeniden ayağa kaldırılması çalışmalarına başlanan Ergenekon’un sivil örgütü “Lobi” adını taşıyor.


Örgüt toplumu dönüştürmek için bir dizi proje geliştirmiş. Programın çarpıcı maddelerinden biri, “denetim ve kontrol altına alınmasını sağlamak için mafyanın tümüyle ve yeniden gözden geçirilip deneyimlilerin karşısında, yeni ve güçlü bir grubun oluşturulması


NAYLON DİNİ VAKIFLAR KURULMASI...
Askeri kanada bağlı olarak çalışan “Sivil Lobi”nin amaçları arasında gençleri resmi ideoloji doğrultusunda yeniden örgütlemek, mafya gruplarının yeniden gözden geçirilip bunların karşısına güçlü grupların oluşturulması, dini vakıfların karşısına naylon vakıflar kurmak, örgütün şemsiyesi altında bulunan kurum ve vakıflar aracılığıyla medya ile kontak kurmak gibi alt başlıklar yer alıyor.
“Lobi” adı verilen plan toplam 27 sayfadan oluşuyor. Planda, “Gizli Örgütsel Lobi”nin yapısı, birimleri ve işlevinin neler olduğu anlatılıyor.


SUSURLUK’TAN SONRA 


Susurluk kazasının ardından üst düzey bir komutanın “Devlet içindeki bu yapılanmanın tasfiyesi iyi olmadı” sözleri üzerine, Ergenekon oluşumunun “yeniden yapılanması” için İstanbul ve Ankara’da bir takım faaliyetlere girişilmişti.


Bu kapsamda Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve ekibinden yeni yapılanmayla ilgili raporlar ve istihbarat faaliyetlerinin toplanması, eski ekiple birlikte yeni bir ekibin kurulması istendi. Bu amaçla 1998’in 2001’in başına kadar her hafta belirli bir konu çerçevesinde toplantılar yapılıp, raporlar hazırlanarak, yol haritasının belirlenmesine karar verildi. Susurluk’la birlikte kısa süreliğine kesintiye uğrayan çalışmalar da “yeniden yapılanma” adlı toplantılar ve kararlarla tekrar yürürlüğe kondu.


ERGENEKON ANAYASASI 'LOBİ'


1999 aralık ayında İstanbul’da yürürlüğe konulan “Lobi” başlıklı sivil örgütlenme planı da işte bu yeni yapılanma toplantılarında kararlaştırılan, kimilerine göre ise “Ergenekon’un Anayasası” olan metindi.


SİVİL KONTRA HAREKET 


Taraf’ın ele geçirdiği “Lobi” adlı planın giriş bölümünde, “toplumun hızla Kemalizmden uzaklaştığı”, “Türk toplumunun Kemalizm’i yargılamaya başladığı” ifade ediliyor. Planda, bu amaçla, “sivil unsur olarak çalışması planlanan Kemalist Sivil Lobi’ye ve yapacağı çok yönlü yararlı faaliyetlere yeni yüzyılda gereksinim duyulduğu” vurgulanıyor.


Planda oluşturulan bu lobiyle, “Kemalizm’e karşı çıkan yerli ve yabancı işbirlikçilerinin önlerinde ilk kez sivil-kontra hareketin direncini bulacakları” da belirtiliyor. “1938’den beri Kemalizm’in diktatör olarak algılandığı”, bu amaçla “yıpratma faaliyetlerinin yapıldığı” da sık sık vurgulanan metinde, sivil-kontra tedbir olarak yapılacak örgütlenme modeli üzerinde de duruluyor.


Yedi bölümden oluşan “Lobi” planının kapak dosyasında Atatürk ve Ülkü Adatepe’nin fotoğrafının bulunması dikkat çekiyor. Söz konusu bölümler şu başlıklardan oluşuyor: “Amaç ve Kapsam,” “Politika,” “Hedef ve Yöntemler,” “Organizasyonun Planı,” “Kadro,” “Finans,” “Genel Değerlendirme,” “Sonuç ve Öneriler.”  


NAZİLERE BENZEMEYE ÇALIŞMIŞLAR


 Ergenekon’un “gizli örgütsel” planının “sonuç ve öneriler” başlıklı bölümünde hayli ilginç ifadeler yer alıyor: “Emir ve tensiplerinize sunulan bu çalışmamıza Masonik Bilderberg örgütü, Alman Nazi örgütlenişi, İngiliz İstihbaratının örtülü örgütlenme modelleri ve bazı Avrupa ülkelerinin sivil toplum örgütlenişleri ile Doğu kaynaklı bazı istihbarat ve siyasal örgütlenmeler kaynaklık etmiş ise de yapılandırılmasının plânlaması ile hiçbir benzerliği olmamasına özen gösterilmiştir.” 


 


 


 


 


 


 


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler