YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toplu görüşmede 1. tur bitti
Toplu görüşmelerin ilk turu sona erdi. İkinci tur, 19 Ağustos Çarşamba günü yapılacak
Toplu görüşmede 1. tur bitti
15 Ağustos 2009 / 13:54 Güncelleme: 15 Ağustos 2009 / 00:00

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplu görüşmelerin ilk turu sona erdi. İkinci tur, 19 Ağustos Çarşamba günü yapılacak.


1. tur görüşmelerde ele alınacak maddeler bellirlendi. 6 maddedenin belirlenmesinin ardından gündemin ilk maddesi masaya yatırıldı...


Toplu görüşmelerin ilk turunda, Kamu İşveren Kurulu ve konfederasyon temsilcilerinin yer alacağı üç komisyon kurulması kararlaştırıldı. Görüşmeler kapsamında 4 oturum daha gerçekleştirilecek.


Bakan Yazıcı, konfederasyon genel başkanlarıyla yaptığı ortak açıklamada, memurlara sağlanacak mali ve sosyal haklara ilişkin görüşmelere başladıklarını söyledi.


İlk toplantının başarılı ve medeni bir şekilde gerçekleştirildiğini dile getiren Yazıcı, herkesin söyleyeceklerini söyleme imkanı bulduğunu belirtti.


Konfederasyonların görüşlerini de alarak bir gündem şekillendirdiklerini anlatan Yazıcı, belki de bugüne kadar yapılan toplu görüşmelerde en fazla gündem maddesini belirleyerek 6 maddelik bir gündem oluşturduklarını bildirdi.


Görüşmelerde ilk olarak geçen yılki mutabakat metninde yer alan konuların müzakeresini yaptıklarını ifade eden Yazıcı, toplu görüşme süreci boyunca üç komisyon kurularak, çalışacağını belirtti.


Yazıcı, alınan karar doğrultusunda, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve farklı statüler ile özelleştirmelerden kaynaklanan sorunların 19 Ağustosta, hizmet kollarıyla ilgili gündem maddesinin 20 Ağustosta, toplu sözleşme ve grev hakkı maddesinin 22 Ağustosta, mali ve sosyal haklar maddesinin 25 Ağustosta görüşüleceğini bildirdi.


Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu görüşme gündeminin beşinci maddesinin toplu sözleşme ve grev hakkına ilişkin olduğunu bildirdi.


Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplu görüşmelerin ilk turunun sona ermesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.


Gündoğdu, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in genel başkanlar olarak daha önce bir araya geldiklerini ve toplu sözleşme talebi üzerinde ciddi bir mutabakata vardıklarını söyledi.


Toplu sözleşme mutabakatının bugün gündemde yer almasını çok önemsediklerini anlatan Gündoğdu, bundan sonraki yol haritasının çizilmesine de aynı derecede önem verdiklerini ifade etti.


Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın da sıcak yaklaşımı ile gündem maddelerini oluşturduklarını belirten Gündoğdu, ''Toplu sözleşme ve grev hakkı, toplu görüşme gündeminin beşinci maddesidir'' dedi. Gündoğdu, toplu sözleşme ve grev hakkı ile ilgili komisyon kurulacağını ifade ederek, geçen yılki mutabakat metninde yer alan konuları da görüştüklerini anlattı.


Mutabakat metninin aynen geçerli olması konusunda görüş birliğine varıldığını belirten Gündoğdu, şöyle konuştu:


''Değişik statülerde çalışan kamu görevlilerinin sorunları ile özelleştirme uygulamalarında karşılaşılan personel sorunlarını kamu görevlilerinin diğer hakları ve çalışma şartlarını da gündeme aldık. Bunlarla ilgili de Kamu İşveren Kurulu ve Memur-Sen, Kamu-Sen ortaklaşa bir komisyon kurulacak. Hizmet kollarımızın sorunları da özel bir gündem maddesiyle her hizmet kolunun yetkilisi sendika tarafından gündeme getirilecek. 25 Ağustos tarihinde de mali ve sosyal haklar gündemimiz var. Onunla ilgili de komisyon kurulacak. Biz hükümetten bundan sonraki oturuma memurlara bu seneye yönelik ne hazırladılar, bunu belirtmesini bekliyoruz. Çünkü, bugün Kamu-Sen, Memur-Sen ve KESK olarak taleplerimizi ilettik. Bu taleplere ne ile geleceklerini 19 Ağustostaki oturumda beklediğimizi ifade ediyoruz.''
        
BİRCAN AKYILDIZ


Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız da, gündem oluşturulması konusundaki adımın çok rahat atıldığını ifade etti.


Akyıldız, 2008 yılı mutabakat metni içerisinde yer alan yasal düzenleme şeklinde yerine getirilemeyen maddelerin bir an önce ele alınması konusunda Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın taahhütte bulunduğunu söyledi. Akyıldız, ''bu süreçle ilgili hazırlıkların en kısa zamanda tamamlanarak ve TBMM'ye sunulacağının'' ifade edildiğini aktardı.


Toplu sözleşme ve grev hakkına ilişkin bir maddenin gündemde yer almasının kendileri için rahatlatıcı bir durum olduğunu belirten Akyıldız, ''Bizim beklentilerimiz, bizim ihtiyaçlarımız ve gerçeklerimiz ölçüsünde değerlendirildiği takdirde karşılanamayacak talebimizin olmadığını, bu taleplerin karşılanması konusunda ekonomik tercihlerin etkili olacağını ifade ediyoruz'' diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler