YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toplantıya kimler katılmadı?
Başbakan Erdoğan, sanatçılar ve oyuncuların ardından Demokratik açılım süreci ile ilgili edebiyet dünyası ile biraraya geldi. Davete kimler katıldı, kimler neden katılmadı?
Toplantıya kimler katılmadı?
17 Nisan 2010 / 12:46 Güncelleme: 17 Nisan 2010 / 13:08

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde devlet yönetiminde ciddi bir paradigma değişikliği yaşandığını, anlayışların, politikaların, uygulamaların bir bir değiştiğine şahit olunduğunu ifade ederek, ''Ama can yakıcı bir kısım sorunlarımız hala devam ediyor. Bunlarla ancak el birliği yaparak, güç birliği yaparak baş edebiliriz. İnsanımızın canını yakan, enerjisini ve imkanlarını heba eden bu meseleler Türkiye'nin kaderi değildir'' dedi.

''Demokratik açılım'' çalışmaları kapsamında Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisinde yazarlarla bir araya gelen Erdoğan, sözlerine ''Böyle bir kahvaltılı, muhabbet sofrası demek istiyorum davetimize icabet etmeniz sebebiyle sizlere çok teşekkür ediyorum'' diyerek başladı.

Hükümetin ''Demokratik açılım'' kapsamında başlattığı milli birlik ve kardeşlik projesi hakkında bir çerçeve çizmek, bu konuda bilgi vermek ve toplumun önde gelen isimlerinin fikirlerini almak için bir dizi istişare toplantısı düzenlemeyi kararlaştırdıklarını anımsatan Erdoğan, bugün bu toplantıların üçüncüsünün gerçekleştirilmekte olduğunu söyledi.

Önceki aylarda ses sanatçıları, ardından da sahne ve gösteri dünyasının tanınmış simalarıyla bir araya geldiklerini ve son derece verimli görüşmeler yaptıklarını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bugün de sözün ustalarıyla, edebiyat dünyamızın tanınmış kalemleriyle, toplumumuza mal olmuş düşünürlerimizle bir araya geliyoruz. Şu hususu bir kez de burada hatırlatmakta fayda görüyorum; bizim bu toplantılarımızın amacı, asla ve asla popülizm amaçlı bir halkla ilişkiler çalışması yapmak değildir. Tam tersine ülkemizin can alıcı, can yakıcı, yürek burkucu meselelerini gündeme taşımayı, yıllardır konuşulan ama çözülemeyen, artık kronik bir hal alan sorunlarını masaya yatırmayı, en geniş mutabakatla bu sorunları artık hal yoluna koymayı samimiyetle arzuluyoruz. Onlarca yılın önümüze koyduğu meseleler, bugün ülkemizin ve milletimizin gelişiminin önünde engel oluşturuyor, enerjimizi ve kaynaklarımızı heba ediyor.''

Son dönemde ''sessiz devrim'' olarak adlandırılan önemli reformları hayata geçirdiklerini, geçirmeye devam ettiklerini vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin her alanda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını kaydetti.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Ancak geçmişten devraldığımız bir kısım sorun kümeleri, ülkemizin gelişme azmini olumsuz etkilediği gibi, insanımızın huzur ve selametini de olumsuz yönde etkiliyor. Ne insani açıdan, ne demokratik açıdan, ne de medeniyet değerlerimiz açısından yaşanan olumsuzlukları artık sineye çekmemiz, görmezden gelmemiz mümkün değildir. Statükoyu sürdürmek, mümkün de değildir Türkiye'nin menfaatine de değildir. Biz, idare-i maslahat yapmayı, durumu idare etmeyi, suya sabuna dokunmadan iktidarda kalmayı bir politika olarak görmüyoruz, böyle bir anlayışa sahip değiliz. Son dönemde devlet yönetiminde ciddi bir paradigma değişikliği yaşıyoruz. Anlayışların, politikaların, uygulamaların bir bir değiştiğine şahit oluyoruz. Ama can yakıcı bir kısım sorunlarımız hala devam ediyor. Bunlarla ancak el birliği yaparak, güç birliği yaparak baş edebiliriz. İnsanımızın canını yakan, enerjisini ve imkanlarını heba eden bu meseleler Türkiye'nin kaderi değildir. '' 
 
DEĞİŞİMİ ESAS ALAN YÖNETİM ANLAYIŞI

''Demokratik açılım'' kapsamında etnik grupların, inanç ve mezhep gruplarının, azınlıkların, her türlü farklılığın meselesine el attıklarını, temel sorun alanlarını rahatlatmayı amaçladıklarını belirten Erdoğan, terörden bölgesel geri kalmışlığa, temel hak ve özgürlüklerden kimlik meselelerine kadar her konuyu ortak akılla ele almaya çalıştıklarını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, bu meselelerin her biri hakkında onlarca yıldır yüzlerce rapor, kitap, makale yayımlandığını, AB ilerleme raporlarının son dönemde birçok soruna parmak bastığını dile getirerek, ''Neredeyse bilinmedik hiçbir mesele yok ama bugün, dün olmayan bir şey var. O da çözüm iradesidir, cesarettir, kararlılıktır, statükoyu değil değişimi esas alan bir yönetim anlayışıdır'' dedi.

Hükümet olarak samimi bir adım attıklarını, toplumun her kesimini dinleyerek, ülkenin kronik meselelerini artık hal yoluna koymayı istediklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bu çerçevede sizlerin düşüncelerine de büyük önem veriyoruz. Bizler, aslında birbirimizin uzağında değiliz, ayrı ayrı adalarda yaşamıyoruz. Hepimizin aynı gökkubbe altında müstesna bir yeri var. Aynı atmosferi soluyor, aynı zeminde yol alıyor, ortak bir kaderi paylaştığımız gibi, ortak bir geleceğe yürüyoruz. Türkiye'nin meselelerine her birimiz farklı bir zaviyeden bakıyor olabiliriz. Her birimizin çözümlemesi, tespitleri, çözüm önerileri farklı olabilir ama her birimiz, en nihayetinde ülkemizin ve milletimizin huzur ve refah içinde olmasını arzuluyor, daha özgür, daha demokratik, çok daha kalkınmış bir Türkiye hayaliyle yanıp tutuşuyoruz.''

KİMLER KATILAMADI?

Demokratik Açılım toplantılarını organize eden Hüseyin Çelik, görüşme öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bugünkü davetlilerin daha çok roman, hikaye ve tiyatro yazarları gibi sanatkar yazarlar olduğunu belirten Çelik, demokratik açılımla ilgili yazı ve kitapları yayınlanan 8-9 yazarında davet edildiğini söyledi. Spekülasyonlar yapılmaması için özellikle bazı isimlerle ilgili açıklama yapmak istediğini ifade eden Çelik şunları söyledi:

"Sayın Yaşar Kemal bu süreci başından beri destekleyen yazarlarımızdan bir tanesi. Kendisi, Sayın Beşir Atalay’la yaptığı 4 saatlik görüşmesinde, bu konudaki görüşlerini sayın Başbakan’a iletmek üzere söylediğini ifade etti. Sayın Orhan Pamuk, yurt dışında olacağı için katılamadılar. Sayın Başbakan’a sevgilerini, sempatilerini ile süreci desteklediğini ifade etti. Sayın Adalet Ağaoğlu başka bir programı olduğu için katılamadı ama sayın Başbakana iletmek üzere 1 sayfalık yazı gönderdi. Murathan Mungan bey bazı bireysel problemler yaşadığı ve çeşitli meşguliyetleri olduğu için katılamayacağını söyledi. Bazı yazarlarımız da bu günkü toplantımız İzmir Kitap Fuarı ile aynı güne denk geldiği için, bazı angajmanları var, verdikleri sözler var. Ondan dolayı katılamayan yazarlarımız var. Sayın Yağmur Atsız Almanya’da yaşayan bir yazarımız. İzlanda’da patlayan yanardağdan dolayı malum olumsuz hava şartlarından dolayı Avrupa’daki bir çok uçuş iptal edildiği için gelemedi. Sayın Ahmet Altan "Bu tür toplantılara mizacım itibariyle katılmıyorum ama bu süreci destekliyorum. Bu konudaki görüşlerimiz zaten malumunuzdur."dedi.

PROTESTO EDEN OLDU MU?

Hüseyin Çelik, "Protesto ediyorum diyen yazar oldu mu?" sorusuna "Benim arayıp da konuştuğum yazarlarımız içinde bunu söyleyen olmadı. Sadece bir yazarımız "Efendim ben genel itiariyle bir sanatkar yazar olarak siyasilerle bir toplantıya katılmıyorum. Şu parti bu parti bu iktidar şu iktidar değil ama siyasilerle bir toplantıda olmak istemiyorum." dedi. Ama bunun haricinde ben bunu istemiyorum, protesto ediyorum diyen yazarımız olmadı" cevabını verdi.

KİMLER KATILDI?

Toplantıya Alev Alatlı, Gani Müjde, Elif Şafak, Mehmet Metiner, Kürşat Başar, Etyen Mahçupyan, Doğan Hızlan, Ahmet Turan Alkan, Mario Levi, Leyla İpekçi, İskender Pala, Hilmi Yavuz, Kürşat Başar, Ayşe Kulin, Refik Erduran gibi edebiyat dünyasının önemli isimleri katıldı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler