YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toplanan cumhurbaşkanlığı bağışları ne olacak?
Seçim sürecinde toplanan bağışlarda Erdoğan rekor rakamla önde. Peki toplanan ve seçim sürecinde kullanılmayan bağışlar ne olacak?
Toplanan cumhurbaşkanlığı bağışları ne olacak?
02 Ağustos 2014 / 22:30 Güncelleme: 02 Ağustos 2014 / 22:35

Türkiye, yeni Cumhurbaşkanını 10 Ağustosta seçecek. Seçim kampanyaları için adayların hesap numaralarını açıklandı.

Peki, kampanya süresince kullanılamayan bağış ve yardımlara ne olacak? Türkiye’de seçme hakkını kazanmış milyonlarca vatandaş ilk kez ‘halk tarafından seçilecek cumhurbaşkanı” için sandığa gidecek. Seçimlerin ilk turu 10 Ağustos tarihinde yapılacak. İlk tur seçimlerde yüzde 50’i geçen aday olursa, seçim tarihini takip eden 1 ay zarfında YSK tarafından yeni Cumhurbaşkanı olarak ilan edilecek. Seçim ikinci tura kalırsa 24 Ağustos’ta ikinci tur seçimler yapılacak ve en fazla oyu alan Cumhurbaşkanı olacak..
 
Cumhurbaşkanlığı için 3 aday yarışıyor. AK Parti’nin adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. CHP ve MHP’nin çatı adayı olarak tanıttığı ve mecliste olmayan 4 partinin de desteklediği diğer güçlü aday ise Ekmeleddin İhsanoğlu. HDP ve BDP’nin ortak adayı ise Selahattin Demirtaş.
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin kesin aday listesini Resmi Gazete’de yayımladı. Adayların resmi “bağış hesapları” da açıldı.

Bağış yapmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor. Vatandaşlarının yapabileceği bağış miktarı seçimin her bir turu için 9 bin 82 lira 51 kuruşu geçemiyor.

Seçimin birinci turu için bağışlar 11 Temmuz-15 Ağustos 2014 arasında; ikinci tura kalması halinde en geç 28 Ağustos 2014 tarihine kadar yapılabiliyor.

Adayların kampanyaları için yalnızca nakdi yardımlar kabul edilebiliyor. Bin lira ve üzerindeki bağışlar ve yardımlar banka hesabına yatırılacak. Bin liranın altındaki nakdi yardım ve bağışlar, banka hesabına yatırılabileceği gibi makbuz karşılığında bağışçının bizzat kendisi tarafından yapılabilecek.

Resmi seçim sonuçları açıklanana kadar bağışlar ve yardımlar ve bunlardan yapılan harcamaların YSK tarafından kayıt altına alınması gerekiyor.

SMS ve televizyon reklamlarıyla bağış toplanamayacak. Bağışlar kredi kartı ile de yapılabilecek.Bağışın karttan çekildiği gün komisyonsuz hesaba geçirilecek.
 
Kampanya süresince harcanamayan bağışların ne olacak?

Adayların bağış ve yardım alması ve bu bağışların kullanılması ile ilgili usul ve esaslar 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nda yer alıyor.  
 

Kullanılmayan yardım ve bağışlar için şu yol izlenecek

Seçim hesapları ile bağış, yardım ve harcamalara ilişkin bilgi ve belgeler, seçim sonuçlarının kesinleşmesini izleyen on gün içinde Yüksek Seçim Kuruluna sunulacak.

Yüksek Seçim Kurulu bir ay içinde, seçim hesaplarını inceleyip varsa usulsüzlükleri ve öngörülen limitlerin aşılıp aşılmadığını tespit edecek. Tespit edilen eksikliklerin giderilmesi amacıyla Yüksek Seçim Kurulu tarafından adaylara uygun bir süre verilecek.

Alınan bağış ve yardımlardan belirtilen limiti aşan miktar ile harcanmayan kısmı Hazineye aktarılacak. YSK bu görevi yerine getirirken Sayıştay’dan ve gerekli görülen diğer ilgili kamu kurumlarından yardım alabilecek.

Başbakan Erdoğan'a rekor bağış!

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın seçim kampanyasına bugüne kadar 90 bin 382 kişi 24 milyon 337 bin 697 lira bağış yaptığı açıklandı.

Açıklanıp açıklanmayacağı tartışma konusu olan bağış miktarını Erdoğan ve Ak Parti'yi destekleyen akkulis rumuzlu Twitter adresinden paylaşıldı.

 

1-248.jpg
 

 

ÜLKEHABER

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler