YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Topçu, "Üzerimizdeki projeleri ana muhalefet göremiyor"
Eski Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, "Ülkemiz üzerindeki projeleri rahatlıkla uygulayabilmeleri için bizi kendi içimize dürmek istiyorlar. Üzülerek ifade ediyorum, bunu ana muhalefet göremiyor" dedi.
Topçu, "Üzerimizdeki projeleri ana muhalefet göremiyor"
18 Ocak 2016 / 18:23 Güncelleme: 19 Ocak 2016 / 00:13

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Kanal A'da yayınlanan Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu 'İşte Haber' programına Eski Kültür ve Turizm Bakanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu konuk oldu. Yalçın, bir grup akademisyenlerin teröre karşı devleti suçlayan bildirisine ve Yeni Düşünce Derneği'nin bu bildiriye karşı oluşturduğu bildiri üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

HER KELİMESİ İHANET DOLU!

1128 Akademisyen tarafondan desteklenen bildirinin her kelimesinin, her cümlesinin ihanet ifade ettiği bir metin olduğunu belirten Topçu, "Ben tabi öncelikle şehitlerimize rahmet diliyorum.  Gerçekten ülkemiz onlarca yıldır ülkemizde olan ve bugün kamuoyunun da farkına vardığı bir meseledir.  

Bu artık Kürt, Türk meselesi değildir. 7 düvellerin bir projesidir. Bugün bu düvel sayısı 72ye çıkmıştır. Terör örgütünün içinde hep bu 7 düvel vardır.  Bizim mücadelemizde kim kendini nasıl ifade ederse etsin Ayyıldız altında yaşama kararlılığı olan her evden acı çıkıyor.

Amalı, fakatlı, lakinli veyahut azınlık, marjinal, ipi dışarıda olan güruhun kim yanındaysa, şehitlerimize rahmet gazilerimize şifa diliyorum ve bunların tamamına, siyasetçisine, imzacısına  kadar kim yer alıyorsa lanetle kınıyorum. 

ÇANAKKALE'DE HESABI YARIM KALANLAR...

Çanakkale'de hesabı yarım kalanlar, 30 yıl birbiriyle savaş edenler, şu anda bize karşı birliktelik oluşturuyor. Coğrafyamızdaki kardeşlerimizi gerek mezhepsel, gerek etnik bir sürü gruba bölerek rahat bir alan yaratmak istiyorlar. İşte bütün mesele bu...

Ülkemizdeki terörün ve yandaşlarının efendilerine hizmetleri, şu noktada amacını ortaya koyuyor: Onlar bizim medeniyet coğrafyamızda sınırlarımızın hemen yanında, kendi çıkarlarına göre bir harita çizerken Türkiye olmasın istiyorlar. 

BİRLİĞİMİZİ BOZAMAYACAKLAR

Bir kere milletimizin bunu fark etmesi ve görmesi lazım. Bunları yapanlar Malazgirt'te, Çanakkale'de, Sakarya'da bir olanların çocukları ve ne yaparlarsa, hangi kılıkla karşımıza çıkarlarsa çıksınlar birliğimizi bozamayacaklar! Neden bozamayacaklar: "Bu bizim ilahi kaderimiz. Maveraünnehir'in çocukları, Mezopotamya'nın çocukları ve Hira Dağı'nın çocuklarının bu ilahi kaderi ancak yazanın emrine göre bozulur." 

BİZİ İÇİMİZE DÜRMEK İSTİYORLAR, ANA MUHALEFET GÖREMİYOR

Ülkemiz üzerindeki projeleri rahatlıkla uygulayabilmeleri için  bizi kendi içimize dürmek istiyorlar.  Ne yazık ki üzülerek ifade ediyorum, bunu ana muhalefet göremiyor. Benim en büyük ızdırabım; Cumhuriyet'in kurucusu olan bir partinin genel başkanı o bildiriyi kutsuyor ve hatta bir şovmenin ben yanlış yaptım deyim özür dilemesini kınıyor, hendek kazanlara arkadaşım diye sesleniyor.

Daha sonra gidiyor TRT Genel Müdürlüğü'nü  basıyor. Yüzde 52 oy almış, kendisinin iki katı millet iradesini arkasında taşıyan Cumhurbaşkanı üzerinde bir konuşma yapıyor ve ne siyasi etikle ne de siyasi adapla bağdaşır sözlerle hakaret ediyor, tahkir ediyor.

Sonra da dönüyor bir de ihanet bildirgesini kutsuyor. Dönüyor diyor ki: "Ne işimiz var bizim Suriye'de."  Bayırbucak Türkmenleri'ni, Araplar'ı, Suriyeli yerel halkı katleden Ruslara sormuyor, 'senin ne işin var 5 bin kilometre ötede' demiyor. ABD'ye sormuyor, 'burada ne işin var' diye.

Diğer 72 düvele demiyor dönüp bize diyor... Ama bu milletin yüzde 25 iradesini taşıyan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün koltuğunda oturanlar, dün Çanakkale'de Mustafa Kemal'in karşısında olanların iki katı bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin karşısındayken neler söylediğine bakarak ah tüh edeceksek ona etmeliyiz.

60 STK'DAN TERÖRE TEPKİ 

Bugün orada 60 tane STK, yüz binlere hitap ediyor. Aklınıza gelebilecek tüm STK'lar oradaydı. Bu bir Türk-Kürt savaşı değildir. Bizler birer Anadolu ebrusuyuz. Her bir renk ebruda vazgeçilmezdir. Biz peygamberin ümmeti olmakla şeref duyan bir ümmetin evlatlarıyız.

Bu şuur inşallah milletimizde var. Dedelerimiz bu oyunların nasıl üstesinden geldiyse biz de üstesinden geleceğiz.

ŞU ANKİ DURUM PARTİZANLIK NOKTASI DEĞİL 

Memleketimizin geldiği noktayı kısır parti çekişmelerinin içerisinde görüyorum. Evet, benim ifade ettiğim bir misyonum var. Şu anki durum asla partizanlık yapma noktası değil. Şu anda ciddi bir kuşatma halindeyiz. Yeni haritalar belirlenecek.

Eskiden de bir takım guruplar aynı şeyi yapmışlar. İşi partizanlık noktasına getirmişler. Bakıyoruz, o zamanki İttihat ve Terakki'nin içindekilere, tıpkı bugünlerdeki gibi... O gün cennetmekan Abdülhamit Han hazretlerini kimisi dinsizlikle, kimisi milliyetçilikle suçluyor.

Bunların birçoğu pişmanlığını ifade ediyor ama iş işten geçiyor. Şimdi gelinene noktada budur. İçimizdeki saitler dışarıdakilerin planlarına siyasi kaygı ile ortak oluyorlar.  

Yüzde 52 ile gelmiş bir cumhurbaşkanına hakaret edelim, dışarıdaki proje sahiplerinin ellerine imkan verelim, bu iktidar gitsin, Türkiye gitmiş batmış umurlarında değil, etraf coğrafyamızda yeni harita belirleniyor, hala Suriye'de ne işimiz var diyorlar. Bunu sizin bize mi demeniz lazım yoksa 5 bin kilometre öteden gelenlere mi demeniz lazım?

AYYILDIZ'DA DOSTLUKLA KAZANABİLİRLER

Sur'da 5 aylık çocuklar katlediliyor. Mehmetçiğe yapışıp, yüzünü gözünü öperek, 'oğul bunları postallarınızla ezin' diyorsa elbette ki rahatsız olacaklar. Sırça köşklerden emir almaya alışmış bu mütareke kalıntıları da hizmet ettikleri yerin ellerine verdikleri şeyleri yapacaklardır.

Bu geçmişte de oldu, o zamanki şartlarımız ağırdı hamdolsun şimdiki imkanlarımız o zamanki imkanlarımızın 40 kat üzerinde . Açıkça ifade ediyorum efendilerine de söylesinler ki Ayyıldız'da dostlukla kazanabilirler.

Bunlara bildiri yayınlatıyorlar ve güya stratejik ortağımız olan ABD'nin büyükelçisi bu bildiriyi destekliyor. Onu kınıyorum, onu ABD milletine şikayet ediyorum. Kore'de asker arkadaşı olduğumuz  ABD askerlerine şikayet ediyorum.

11 Eylül'de teröristleri onların hangi aydınları kutsadı da ABD yasaları buna müsaade etti? Ben müttefikimiz olan ülkelere esleniyorum. Madrid'deki terör saldırılarıyla ilgili acaba oranın aydınları böyle bir bildiri yayınlar mıydı? 

BİZİM BÜYÜKELÇİLERİMİZ ONAYLASA NE DERDİNİZ?

ABD'deki siyasetçilere sesleniyorum: 11 Eylül saldırısını bizim büyükelçimiz onaylasaydı ne derdiniz? Siz çeçen liderleri uluslararası hukuku tanımayarak katlettiniz ey Rusya! Aklı selim olmaları lazım büyük devletlerse o şekilde davranmaları lazım.

Dünyaya baktığımız zaman onların bu yanlış tutumundan milyonlarca insan yaşamını kaybetti. Bu dünya herkese yeter Türkiye'yle uğraşmak kimsenin bir işine yaramaz.

BÜYÜK DEVLETLER TERÖRÜ KÖPRÜ OLARAK GÖRÜYORLAR

Büyük devletler ne yazık ki terörü egemenlik alanları için bir köprü olarak görüyorlar. Her devletin kaşınma alanları vardır. Sizin de kaşınacak taraflarınız vardır. Kendisine büyük diyen devletlerin bunu metot olmaktan çıkarmaları lazım.

Kimsenin eli armut toplamaz, sadece Türkiye'nin kaşıma alanları yok, onların alanları bizden daha derin. Türkiye büyük, ahlaklı bir devlet olduğu için bu yollara başvurmuyor. Uluslararası anlaşmalara sadık kalıyor. Eğer etnisite bakımından kaşımaya kalkarlarsa biz yine beraber birlikte oluruz, onlar ne yapacaklar? 

TÜRKİYE'DEKİ AYDINLARI SİYASİLERİ ÖNE ÇIKARIYORLAR

Kendilerinde terör olduğu zaman konjonktürel olarak hep birlikte ayağa kalkıyorlar. Türkiye'ye gelindiğinde düğmeye basarak aydınları, siyasileri ön çıkarıyorlar. Bu bildiriye imza atanlara bakıyorsunuz Müslüman kılığında, milliyetçi, liberal kılığında onların yarbaşı düğmelerine sahipleri basıyor. 

GÖNÜL İSTERDİ Kİ PAŞA ÇOCUKLARI DA TSK DUYARLILIĞI TAŞISIN

Emekli bir Paşa'nın kızının da bildiriyi imzalamasını değerlendiren Topçu, "Bu bildiriyi kutsamamam ya da desteklemem mümkün değil ama diye başlıyor. TSK içerisindekilerden yanlış çıkmaz mı? Tabii ki çıkar onu da bilirim.

Neticede Ergenekon'da yanlış şeyler yapıldı bunlar tartışıldı ama her kuruluşta yanlış insanlar olabilir ama gönül isterdi ki sayın Paşa'nın evlatlarının tamamı,ömrünü verdiği TSK'nın duyarlılığıyla hareket etseler. Keşke Paşa da bunu özgürlük olarak değerlendirmeseydi. Orada mehmetçik, polis şehit oluyor. TSK, emniyet güçleri durup dururken başlatmadı" dedi.

HENDEKLERİN ARKASINDA KÜRT VATANDAŞLARIMIZ YOK!

O hendeklerin arkasında bizim kürt vatandaşlarımız yok ki. Bölgedeki muhtarlar vs., oradakileri biz tanımıyoruz diyorlar. Oraya ithal ettiler, Rus çıkıyor, Haçlı, Ermeni çıkıyor... Bunları zaman içerisinde de çok gördük.

O gün biz çanakkale'de 7 düvel ile mücadele ederken bugün 72 düvel ile mücadele ediyoruz. Bu çok boyutlu bir mücadele. Bakın her tarafa sızmışlar. Akademisyen, siyasi, sanatçı olarak karşımıza çıkıyorlar ve hepsini bir anda harekete geçiriyorlar. 

BU BİZİMLE İLGİLİ KÜRESEL BİR PROJEDİR

AB ülkelerinde veya diğer ülkelerdeki terör olaylarının bizim ülkemizle benzerliği yoktur. Rusya'nın terörist diye tabir ettiği Çeçenler, uluslararası hukuktan aldıkları meşruiyetini kullanamadıkları için mücadele ediyorlar.

Onlarınki yerel olduğu için de mücadeleleri kolay oluyor. Bizimkilerin arkasında 72 düvel var. Bu, bizimle ilgili bu bir küresel projedir. Her noktadan insan yetiştirmişler. CHP bu partisi bu bildiriyi destekliyor. Buna proje değil de ne diyeeğiz? 

TERÖRE ÇOK BOYUTLU YAKLAŞILMALIYDI

Türkiye Cumhuriyeti Devleti terörle mücadeleyi belki çok doğru tarif edemedi, usülü yüzde 100 etkili belirleyemedi. Bu meseleye iki kutuplu, çok boyutlu yaklaşılmalıydı. Türkiye'nin bir özel savaşla karşı karşıya olduğunu ve buna göre kurumların mevzi alması gerektiğini daha önce de söyledim.

Bir sanal alem, hendekte kurşun sıkandan daha tehlikeli. Sabah akşam bölşücülük propagandası yapılıyor ve çocuklara etki ediyor. Bir gazete, 'Fransa çocuklarına ağlıyor' diye manşet atıyor, diğer tarafta 'katliamlar ülkesi' diye senin ülkeni manşete çekiyor.

Çok boyutludaki kastım buydu. Akademisyen yetiştirdiğinizi sanıyorsunuz ama bir sabah kalkıyorsunuz akrepte yetiştirmişsiniz. Onun için iki kutuplu, çok boyutlu bakmalıydık.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 // mustafa
Görmez olur mu ? Projeler projesi dönerken memlekette...
18 Ocak 2016 19:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler