YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Topbaş'tan metrobüs müjdesi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beylikdüzü metrobüs hattının 2011 yılı sonunda tamamlanacağını açıkladı.
Topbaş'tan metrobüs müjdesi
17 Aralık 2010 / 17:55 Güncelleme: 17 Aralık 2010 / 18:01

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yapımı devam eden Beylerbeyi Kavşağı'nda incelemelerde bulundu. Kavşağın 6,6 milyon liraya mal olduğunu belirten Topbaş, Mart ayı sonunda kesintisiz ulaşım sağlanacağını aktardı. Topbaş, konuşmasının sonunda Beylikdüzü metrobüs hattının da 2011 sonunda tamamlanacağını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alt yapı çalışmaları yürütülen Beylerbeyi kavşak ve bağlantı yolları, Üsküdar ile Beylerbeyi arasındaki ulaşımı kesintisiz hale getirecek. İnşaat sahasında inceleme yapan Kadir Topbaş, daha sonra basın mensuplarına kavşak hakkında bilgi verdi. İstanbul'daki nüfusun ve trafikteki araç sayısının artması nedeniyle trafikte yoğunluğun oluştuğunu söyleyen Kadir Topbaş, göreve geldikleri günden bu yana bu sorunu çözmek için çalıştıklarını aktardı.

Bütçelerinin yarısından fazlasını ulaşıma harcadıklarını ifade eden Topbaş, "Bugüne sadece ulaşımla ilgili 16,5 milyon lira yatırım yaptık. 6 yıl içinde 231 kavşak ve yol düzenlemesi tamamladık. Şuanda inşaatı başlayacak olanlar var, inşaat halinde bulunanlar var. Bunlardan bir tanesi de şuan incelemede yaptığımız Beylerbeyi Kavşağı. Üsküdar'ın en sıkıntılı yerlerinden bir tanesi olan bu kavşağa da çözüm üretmek için çalışma başlattık." dedi.

Beylerbeyi istikametinde Üsküdar'a gidiş ve gelişi sağlayan tünellerden birinin Deniz Kuvvetleri Eğitim Birliği içinde kaldığı için geçiş imkanı olmadığını aktaran Topbaş, "Kodlar çok değişmiş, zeminde dolgular oluşmuş, komutanlıkla görüştük onu devreye sokmak mümkün değil. Bir alternatif gerekiyordu. Uzun süreli çalışmalar vardı. Basit bir çözümle bunu hayata geçirebiliriz. Üsküdar istikametinden beylerbeyine gitmek isteyen bir sinyalizasyonla karşılaşıyordu. Boğaz köprüsüne gitmek isteyenlerle beylerbeyine gitmek isteyenler çakışıyordu. Bu kesişme noktası ciddi bir problem oluşturuyordu." diye konuştu.

'BEYLERBEYİ KAVŞAĞI MART AYI SONUNDA BİTECEK'

Kavşak tamamlandığında Üsküdar istikametinden gelen vasıtaların alt geçitten geçerek Beylerbey'i istikametine ilerleyeceğini söyleyen Topbaş, "Yani sinyalizasyon ortadan kalkarak kesintisiz bir ulaşım sağlayacak. Sabah ciddi bir kilitlenme ve akşam saatlerinde ciddi bir yoğunluk vardı. Kasım'da başlamıştı. Devam ediyor. Mart ayı sonuna bitirmeyi planlıyoruz. Kavşağın bize 6,6 milyon liralık bir maliyeti var. Bu rakamlar ciddi rakamlar, burada bin 520 metrelik bir yol yapılıyor. Bunun 44 metresi yolun altından geçecek. Boş bir arazide çalışılabilirdi ama trafik var yoğunluk var. Trafiği aksatmadan çalışma yapılıyor. Hayatı felç etmeden sürdürmek gerekiyor." şeklinde konuştu.

Kavşak hakkında bilgi verdikten sonra danışmanları Topbaş'a Beylikdüzü metrobüs ihalesinin tamamlandığını söyledi. Bunun üzerine Topbaş, "Müjde mi verelim diyorsun?" diyerek Beylikdüzü metrobüs ihalesinin tamamlandığını açıkladı. Arkadan bir kişinin ihalenin 13 Ocak'ta yapılacağı şeklindeki uyarısı üzerine Kadir Topbaş, açıklamasını düzeltmek zorunda kaldı.

Vatandaşlardan gelen Beylikdüzü metrobüs hattının talebini gerçekleştireceklerini aktaran Topbaş, ihalenin ardından itirazlar olmazsa, yargıya götürülmezse, iptal ettirilmezse hattın 2011'in sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.
Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler