YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Topbaş'tan bölgeye yardım
Topbaş'tan bölgeye yardım
24 Ekim 2011 12:46
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, van'daki deprem bölgesine, ''Bölgeye, 30 bin kişiye yemek çıkarabilen mobil mutfağımızı, 5 bin ekmek üretebilen mobil fırınımızı, mobil tuvaletleri ve ısıtıcıları gönderiyoruz'' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'nin, doğal afet konusunda hazırlık safhasına girmesi gerektiğini belirterek, ''Bölgeye, 30 bin kişiye yemek çıkarabilen mobil mutfağımızı, 5 bin ekmek üretebilen mobil fırınımızı, mobil tuvaletleri ve ısıtıcıları gönderiyoruz'' dedi.

Van'da meydana gelen depreme ilişkin Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan Topbaş, Van'daki depremin herkesi derinden sarstığını belirterek, 218 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 1000'in üzerinde yaralı vatandaşların bulunduğunu ve çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Topbaş, başta hükümetin, Türkiye'nin her bölgesinden sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlerin bölgeye büyük bir destek verdiğini ifade ederek, ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da şifa diledi.

''Türkiye'nin, doğal afet konusunda hazırlık safhasına girmesi gerekiyor'' diyen Topbaş, belediye olarak, bölgeye intikal eden ekibin çalışmalara başladığını, yardımların bir bölümünü kargoyla, büyük araçlar ve kurtarma ekipmanlarının kara yoluyla gönderildiğini söyledi.

Topbaş, büyük olaylara müdahale edebilen, kamerası olan ve betonu delme özelliği bulunan ''Koca Yusuf'' araçlarının bölgeye ulaşmak üzere yolda olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

''Bölgeye ulaşan 133 personelimiz çalışmalarını sürdürüyor. Su ihtiyacını karşılamak için 10 kilometre mesafeden dakikada 6 ton içme suyu verebilen bir sistemi de bölgeye gönderdik. 5 su tankerini bugün yola çıkartıyoruz. Ayrıca Türk Kızılayı Genel Başkanıyla görüşme yaptım. Özellikle mobil mutfak ihtiyacından bahsedildi. Bölgeye, 30 bin kişiye yemek çıkarabilen mobil mutfağımızı, 5 bin ekmek üretebilen mobil fırınımızı, mobil tuvaletleri ve ısıtıcıları gönderiyoruz. Mobil büfe ile orada çalışan ekiplere çay ve çorba hizmeti verecek. Bizim kanalımızla bölgeye yardım sunmak isteyen insanlara teşekkür ediyorum. Sayın Valimizle görüştük. AKOM'da merkez oluşturduk. Buraya gelen malzemeler bölgeye intikal ettirilecek.''

Bölgeye battaniye yardımı da gönderdiklerini belirten Topbaş, şu anda bölgede 9 ekip kurduklarını, yeni yola çıkacak ekip ile bu sayının 20'ye ulaşacağını kaydetti.
 
 -''Enkaz altından 2 öğretmen kurtarıldı'' 
 
Ekiplerinin, bir otelin enkazından, Zafer Soydan ve İrfan Atasever isimli iki öğretmeni kurtardığını ve bir vatandaşı ölü çıkardığını ifade eden Topbaş, özellikle çocuklara dağıtılmak üzere 200 bin altın çöreğin bölgeye gönderileceğini, Hamidiye AŞ'den de 10 bin tane 5 litrelik 2 tır su gönderdiklerini söyledi.

Topbaş, belediyenin ekiplerinin yurt dışındaki afetlerde de görev aldığını ve deneyimli olduğunu anlatarak, bölgedeki diğer ekiplere katkısı olacağını ve yaraların milletçe sarılmasını arzuladığını aktardı.

Topbaş, bölgedeki ekiplerde, kameralı, ses cihazlı araçların bulunduğunu, termal kameralar yardımıyla enkazda canlı bulunup bulunmadığının görüldüğünü belirtti. 

Toplantıda, uydu kanalıyla Van'da bulunan ekibin kurtarma çalışmaları da gösterildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler