YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Topbaş'ı duygulandıran ölüm
Topbaş'ı duygulandıran ölüm
19 Temmuz 2012 14:23
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı duygulandıran ölüm.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs hattı çalışmaları sırasında yaşanan kazada ölen işçi Yakup Kavak'ın oğluna kız istemeye gideceğini öğrendiğini kaydederek, ''Bu, bizi oldukça duygulandırdı. İnşallah kız isteme işlemini biz yapacağız. Hatta bütün nişanını, düğününü, ihtiyacını, eşyasını da karşılamayı da şahsen düşünüyorum'' dedi.

Topbaş, 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılışında, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bugün sabah 11.00 itibariyle Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattında deneme tarzında sürüşlere başladığını bildirdi. Şu anda yolcu taşındığını kaydeden Topbaş, ''Deneme sürüşleri tarzında, kısmen yer yer inceleme şeklinde, çok yoğun bir yolcu taşıma değil. Arkasından inşallah hizmete girmiş olacak. Şu an bir problem yok'' dedi.

Metrobüs hattının Avcılar'daki bağlantı yolu köprüsünün söküm işlemleri sırasında düşen blokların altında kalarak hayatını kaybeden Yakup Kavak'ın ailesine başsağlığı dileyen Topbaş, şunları söyledi:

''Kendisi 2 gün sonra oğluna kız istemeye gidecekmiş. Bu, bizi oldukça duygulandırdı. İnşallah kız isteme işlemini biz yapacağız. Hatta bütün nişanını, düğününü, ihtiyacını, eşyasını da karşılamayı da şahsen düşünüyorum. Başka destekler de vereceğiz ailenin mağduriyet yaşamaması adına. Ölen kardeşimizi yerine getirmemiz mümkün değil. Kendisine rahmet dilerken bu mübarek ayda, ailesine de hiç olmazsa biraz destek olalım istiyoruz.''

Savcılığın soruşturmayı yürüttüğünü anımsatan Topbaş, ''Kendisinin kaza ve ölüm sebebiyle ortaya çıkan tazminatları baki, onu alacaklar. Kendisinin maddi, manevi tazminatları bakidir. Alması lazım. Alması için ne gerekiyorsa biz de destek vereceğiz'' diye konuştu.


-Galataport ihalesi-


Topbaş, Galataport ihalesine ilişkin bir soru üzerine, şunları kaydetti:

''Orası Cenevizliler'den beri bir liman olarak kullanılıyor. Galata, zaten liman anlamını taşıyan bir kelimedir. Şu anda var olan bölgenin daha sağlıklı ve turizme hizmet eder hale gelmesi arzu ediliyor. Tabii ki daha önceki proje ve ihalede yeni yapılar, büyük yapılar, gökdelenler yapılacak tarzında bir değerlendirme vardı. Böyle bir şey yoktu esasında. Belki proje doğru anlatılmamıştı. Bir kayıp zaman geride kaldı.

Sayın Başbakanımız, buranın İstanbul'un giriş kapısı olarak hazırlanmasını arzu etmekte ve yeniden ihaleye çıkacak. Bununla ilgili bir düzenleme var, bunu biliyorum.''

Haydarpaşa Limanı ile ilgili olarak da daha önce koruma amaçlı planların yapıldığını, çalışma yürütüldüğünü dile getiren Topbaş, ihale hazırlıklarının yapıldığını belirtti. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler