YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Topbaş isyan etti!
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Beyoğlu'ndaki imar planıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararına adeta isyan etti.
Topbaş isyan etti!
21 Nisan 2011 / 16:30 Güncelleme: 21 Nisan 2011 / 16:32

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim'deki tarihi Maksem'in yanını ''dini tesis alanı'' ilan eden 1/5000 ölçekli imar planının yargıdan dönmesine ilişkin, Beyoğlu'nda fıçı minareyi görmekten bir mimar ve İstanbul'da yaşayan biri olarak rahatsız olduğunu belirterek, ''Fıçıyı değiştirmek isteseniz ona karşı çıkıyorlar. Anıtsal yapı özelliği taşıyan bir kilisenin karşısında böyle ucube, berbat, rezil bir fıçı minarenin mescit şeklinde devam etmesini reva görenler var. Bunu anlamak mümkün değil'' dedi.

Emirgan Korusu'ndaki Beyaz Köşk'te, ''İstanbul Otobüsünün Rengini Seçiyor'' kampanyasının sonuçlarını açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Taksim'de bulunan tarihi Maksem'in yanının dini tesis alanı ilan edilmesiyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı imar planı hakkında bir dava açıldı. Yürütme kararı durduruldu  Sizin bundan sonraki tavrınız ne olacak '' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Yargının verdiği karara saygı göstermek durumundayız. Ama özellikle burada Koruma Amaçlı İmar Planları, Belediyemiz ve İlçe Belediyesi tarafından yapıldı. Sivil toplum kuruluşlarından bu konuda destek de alındı. Daha sonra Koruma Kuruluna gitti ve orada da onaylandı. Onaylanmış bir Koruma Amaçlı İmar Planı'na, Mimarlar Odası tarafından dava açıldı, caminin yapılmaması ve camiye ayrılan alan konusunda. Zaten şu anda orada bir mescit var ve fıçıdan yapılmış bir minare. Reva mı bu şehre  Doğru bir şey mi bu  Kalsın mı böyle  Mimarlar odasını anlamak mümkün değil. Her şeye karşı çıkmak... Fransız Kültür Merkezi'nin hemen karşısında salaş bir halde olan yer için düzgün bir plan yapılmış. Koruma Kurulu 'Evet' demiş. Maalesef Mimarlar Odası bir farklı değerlendirme ile yargıya taşıdığı için yargı da burada tabi ki bir gerginliğe dönüşmemesi konusunda iptaline karar verdi.''


-''FIÇI MİNAREYİ GÖRMEKTEN RAHATSIZ OLUYORUM''-


Kadir Topbaş, burada fıçı minareyi görmekten bir mimar, Beyoğlu'nda büyümüş, bu kentte yaşayan biri olarak rahatsızlık duyduğunu ifade etti. Topbaş, şöyle devam etti:

''Fıçıyı değiştirmek isteseniz, ona karşı çıkıyorlar. Anıtsal yapı özelliği taşıyan bir kilisenin karşısında böyle ucube, berbat, rezil bir fıçı minarenin mescit şeklinde devam etmesini reva görenler var. Bunu anlamak mümkün değil.

Bu konuyla ilgili mimar arkadaşlarıma, 'Bir tasarım yaparak, tekliflerini kendileri yapsınlar' dedim. Mimar arkadaşlarıma, 'Siz çalışın, Dernek Yönetim Kuruluyla bir araya gelin' dedim. Büyük bir cami büyük bir yapı değil... 'Orada bir terslik varsa, şu salaşlıktan Beyoğlu'nu kurtarın' dedim. Ama o yönde bir çalışma olmadı. Plan yapanlar, mevcut caminin olduğu lejanta bunu işlemişler. Birileri tarafından uygun görülmüş, büyük bir cami değil.''

Ortada henüz bir projenin olmadığını, planlara işlenenin büyük bir selatin cami (Osmanlı padişahlarının veya eşlerinin yaptırdıkları camilerden biri) özelliğini taşımadığını belirten Topbaş, ''Koruma Amaçlı İmar Planı üzerinde tabii ki bir şey var. İlgili kurum ve birimler ona göre bir değerlendirme yaparlar. Burada bir gerginlik, çekişme olsun istemiyorum, ama orada sizler, medya mensupları, İstanbululluları aydınlatan kişiler olarak, gidin Taksim'deki mescidin minaresinin fotoğraflarını çekin. Bakın, yansıtın ne olduğunu, görün, memnuniyet varsa devam etsin'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler