YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Topbaş CityLab Zirvesi’ne katıldı
Topbaş CityLab Zirvesi’ne katıldı
01 Ekim 2014 03:36
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ABD'nin New York şehrinde düzenlenen İklim Zirvesi’nin ardından Los Angeles'taki CityLab Zirvesi'ne katıldı.

Atlantic Medya Grubu, Aspen Enstitüsü ile Bloomberg Vakfı'nca organize edilen ve Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti’nin de aralarında bulunduğu ABD'nin ve dünyanın farklı şehirlerinden 30 belediye başkanın yer aldığı CityLab Zirvesi’ne katılan Topbaş, oturumların ardından ikili temaslarda bulundu.

108. Dönem New York Belediye Başkanı ve Bloomberg LP kurucusu Michael Bloomberg’in açılış konuşmasıyla başlayan zirvede, ilk olarak Bloomberg Uluslararası Danışmanlık Şirketi Başkanı George Fertitta ve C40 İcra Direktörü Jay Carson ile baş başa görüşen Topbaş, Amerika’da şehirlerin markalaşması ve bu bağlamda kültür, yenilik, inovasyon ve yaratıcılık alanında vakfın dünyanın çeşitli şehirlerinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı. Topbaş, İstanbul’da bu kapsamda uygulamaya koydukları projeleri anlattı.

Markalaşma konusunda İstanbul’un geldiği noktayı hayranlıkla dinleyen Bloomberg yetkilileri, "Görüşme öncesi size bir katkımız olur düşüncesindeydik ancak gördük ki asıl bizim projelerinizi örnek alarak sizden faydalanmamız gerekiyor" yorumunda bulundu.

Topbaş, Los Angeles'taki temasları çerçevesinde, programlarında dünyanın önemli belediye başkanları ve yöneticilerini konuk eden McKinsey kuruluşuna verdiği röportajda, İstanbul’daki teknoloji ve iletişime yönelik çalışmalarla ilgili soruları yanıtladı.

Son olarak zirve kapsamında belediye başkanlarının yuvarlak masa toplantısına katılan Topbaş, "kent imajının oluşturulması ve bunun etkisinin azami düzeye çıkarılması" konusunda müzakerelerde bulundu.

Topbaş, verdiği örneklerle İstanbul’un insanlığın büyük ve paha biçilmez mirasını muhafaza eden ender şehirlerden biri olduğunu vurgulayarak, bu birikimi taşıyan kentin, bugün 127 ülkeden daha büyük bir ekonomisi bulunduğunu belirtti.

Dünya kent liderlerini bir araya getirmek amacıyla ilk olarak 2013 yılında New York’ta yapılan CityLab Zirvesi, bu yıl Los Angeles’ta 26 ülkeden 400’ün üzerinde katılımcıyı buluşturdu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler