YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tolon'dan Özkan'a yalanlama
Tuncay Özkan, emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un oğlunun evinin soruşturma kapsamında kapı kilidi kırılarak aranmasına ilişkin haberi bizzat Tolon'u arayarak yaptıklarını ileri sürerken, Tolon ise Özkan ile görüşmediğini söyledi.
Tolon'dan Özkan'a yalanlama
25 Aralık 2009 / 18:36 Güncelleme: 25 Aralık 2009 / 23:21

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından Tuncay Özkan, emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un oğlunun evinin
soruşturma kapsamında kapı kilidi kırılarak aranmasına ilişkin haberi bizzat Tolon'u arayarak yaptıklarını ileri sürerken, Tolon ise Özkan ile görüşmediğini söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada yapılan çapraz sorgusunda Tuncay Özkan, üye hakimler Hasan Hüseyin Özese ve Sedat Sami Haşıloğlu tarafından yöneltilen soruları yanıtladı.

Özese'nin, Tolon gözaltına alındığında oğlunun evinin kapsının kırılmasıyla ilgili haberi yapıp yapmadığına ilişkin sorusu üzerine Özkan, ortak avukatları olan Şahin Mengü'nün kendisini arayarak haber verdiğini kaydetti.

Özkan, ''Daha sonra bizzat Hurşit Tolon'u aradım. Kendisi, 'Evimi arıyorlar, beni gözaltına alıyorlar' dedi. Bunu haber yaptık'' diye konuştu.

Üye Hakim Haşıloğlu da Özkan'ın telefon görüşmelerinde Hurşit Tolon'u aradığı ya da Tolon'un arandığının görülmediğini dile getirdi. Özkan'ın arkasına dönerek, ''Ben sizi aramadım mı?'' diye sorduğu tutuksuz yargılanan Tolon, ''Beni
kimse aramadı'' yanıtını verdi.

Aynı konuyu avukat Ahmet Çörtoğlu'nun hatırlatması üzerine Özkan, ''Hatırladığım kadarıyla telefonu hanımefendi açtı. Telefonda Tolon'a sordum, evin arandığını doğruladı'' dedi.

Hurşit Tolon da sözü edilen gün sabah saat 08.15 sıralarında evinin ''Ergenekon'' operasyonu kapsamında arandığını belirterek, şunları kaydetti: ''O sırada avukatım olduğu için Şahin Mengü'yü aradım. O da Tuncay Özkan'a söylemiş olabilir. Şahsen ben Tuncay beyle görüşmedim. Oğlumun evinin arandığını bilseydim, oraya avukat gönderirdim. Gözaltına alındığımın 4'üncü gününe kadar oğlumun evinin kapısının kilidi kırılarak arandığı şeklinde bir bilgim yok. O ev, evde kimse olmadan aranmıştır.''

Bunun üzerine Özkan da ''Aradığımı hatırlıyorum ama Mengü'den de öğrenmiş olabilirim'' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler