YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tolon: Teklif aldım
Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Doğu Perinçek'in İşçi Partisinden aday olması için kendisine teklifte bulunduğunu söyledi.
Tolon: Teklif aldım
05 Ocak 2012 / 18:50 Güncelleme: 05 Ocak 2012 / 18:59

İkinci ''Ergenekon'' davasının Tutuksuz sanıklarından emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Doğu Perinçek'in İşçi Partisinden  aday olması için kendisine teklif getirdiğini söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki salonda görülen duruşmada çapraz sorgusuna devam edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in emekli Korgeneral Hasan Kundakçı'yı tanıyıp tanımadığını ve Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneğinde (VKGBHD) görüp görmediğini sordu.

Dernek ile hiçbir irtibatının bulunmadığını belirten Tolon, ''Hasan Kundakçı benden 5-6 dönem kıdemli ve şu an emekli korgeneral olan bir kişi. Dernekle alakalı bir irtibatımız olmadı ama bir araya geldiğimizde fikir alışverişi yapardık'' dedi.

Savcı Pekgüzel'in, daha sonra da VKGBHD yöneticisi Taner Ünal'ı tanıyıp tanımadığı sorusuna da Tolon, Ünal'ı da tanımadığını ve hiçbir şekilde irtibatları olmadığını söylemesi üzerine savcı Pekgüzel, ''Ergenekon'' sanığı İhsan Göktaş'ta ele geçirilen bir CD'de VKGBHD'de yapılan bir toplantıya ilişkin görüntüler ele geçirildiğini söyledi.

Bu görüntüyü duruşma salonunda izlettiren Pekgüzel, görüntülerde 1.Ordu Komutanı Hurşit Tolon tarafından gönderilen bir çelenk olduğunu gösterdi.

Tolon da bunun üzerine, Selimiye Kışlasına hergün en az on adet dernek ya da benzeri kurum, kuruluş davetinin geldiğini anlatarak, ''Madem bizi davet etmişler, bir çiçek gönderin demiş olabilirim. Ancak olayı tam olarak hatırlamıyorum'' şeklinde konuştu.

İddianamedeki ''Gizli tanık 17''nin ifadeleri hatırlatılan Tolon, gizli tanık ifadelerinin tamamen söylentiden ibaret  ve hukuken geçerli olmayan ifadeler olduğunu kaydetti.

 -Tolon'un Perinçekle tanışması-


Tolon, savcı Pekgüzel'in, birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından Doğu Perinçek ile nasıl tanıştığı şeklindeki soruya, şu yanıtı verdi:

''1970 yılındı teğmen rütbesiyle karakol komutanlığı yaparken Refahiye-Erzincan arasında Doğu Perinçek'in yakalanması için kontrol noktaları oluşturduk. Ancak o zaman kendisini tanımıyordum ve görmedim. 2007 yılında Ankara'dan Antalya'ya giderken uçakta yanyana denk geldik. Kendisine de 'sizi 1970 yılında arayan birliğin komutanıydım' dedim.''

Antalya'daki konferansa davetli olarak gittiğini anlatan Tolon, ''Oraya gittiğimde panelist olduğumu gördüm Perinçek'in de orada olduğunu o zaman gördüm'' dedi.

Savcı Pekgüzel'in ilk ifadesindeki Birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek ile görüşmesine ilişkin sözlerini hatırlatarak, ''Bunu açar mısınız '' dedi.

Tolon'un, ''Açık zaten'' demesi üzerine savcı Pekgüzel, aynı soruyu bir kere daha sordu.

Tolon da bunun üzerine Perinçek'in ''Önemli bir konuda sizinle görüşmek istiyorum'' diyerek kendisini aradığını ve bu konuşma üzerine Perinçek ile görüştüğünü kaydetti.


-İşçi Partisinden adaylık teklifi-


Perinçek'in İP'den aday olması için kendisine teklif getirdiğini anlatan Tolon, Perinçek'e ''Siz şimdi buraya beni davet ettiniz. Ben siyasetten anlamam. Yüzde 0.1 ile yüzde 1 arasında değişen bir oy potansiyeliniz var. Beni veya başkasını koyarak oy potansiyelinizi yüzde 10'a mı çıkarmayı düşünüyorsunuz'' dediğini kaydetti.

Perinçek'e ''İşçi Partisi ifadesinin halkın genelinin zihninde ne oluşturduğunu biliyorsunuz'' demesi üzerine, Perinçek'in alınganlık göstererek, ''O zaman siz gelin partinin başına, ismini de değiştirin'' şeklinde cevap verdiğini söyledi.

Tolon'un çapraz sorgusuna ara veren Mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi. AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler