YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tolon, gözaltına alınmadan önce Cumhuriyet mitinglerinde ön saflardaydı
Tolon, gözaltına alınmadan önce Cumhuriyet mitinglerinde ön saflardaydı
Tolon, gözaltına alınmadan önce Cumhuriyet mitinglerinde ön saflardaydı
08 Şubat 2009 / 15:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasının 6. dalgasında tutuklanan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un tahliye edilmesi, kafa karıştırdı. Gözaltına alınmadan önce mitingden mitinge koşan, ulusalcılarla toplantı üstüne toplantı yapan Hurşit Tolon, 1 Temmuz 2008'de gözaltına alındıktan sonra hastane hastane dolaştı. 23 Ocak 2009'da GATA'ya sevkedilen Hurşit Tolon, tahliye oldu.


Hurşit Tolon, gözaltına alınmadan önce Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'ne çıkmaması çağrısının yapıldığı Cumhuriyet mitinglerine katılmış, ulusalcılarla toplantılar yapmıştı.Hurşit Tolon'un, gözaltına alınmadan önce sağlıklı olduğu ve mitinglerde ön sırada yer aldığı görülüyordu.


İŞTE TOLON'UN SAĞLIKLI GÜNLERİ!


Hurşit Tolon'un, gözaltına alınmadan önceki katıldığı eylemleri ve toplantılar şunlar:


• 14 NİSAN 2007 - Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Ankara Tandoğan Meydanı'nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Mitingi'ne katıldı. Hurşit Tolon'un, mitingin güvenliğinden sorumlu emniyet yetkililerinin ve gazetecilerin, mitingi net bir şekilde yukarıdan izlemek üzere, bulunduğu Etap Altınel Oteli'ne giderek; "Bu iş oldu" dedi.


• 28 NİSAN 2007 - Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde düzenlenen “Atatürk'ün emrindeyiz” adlı mitinge elinde bayraklarla katıldı. Mitingde, “Çankaya laiktir, laik kalacak” ve “Amerikan Gül'ü Çankaya'ya çıkamaz” sloganları atıldı.


• 13 MAYIS 2007 - Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, İzmir Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Mitingi'ne katıldı. Vatandaşları silah üzerine yemin ettiren Kuvayı Milliye Derneği Başkanı Emekli Albay Fikri Karadağ ile Danıştay'a yönelik saldırıda adı geçen emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin de mitinge katıldı.


• 16 OCAK 2008 - Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde istedikleri sonucu alamayan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve ulusalcılar, ‘Milli İktidar Hareketi' olarak isimlendirilen oluşuma gitti.


Ankara Gölbaşı'ndaki Patalya Oteli'nde sağ ve sol yelpazeden ulusalcı isimleri bir araya getiren ve AK Parti'ye karşı nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği tartışılan toplantıya; Hurşit Tolon'un yanı sıra, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, MGK eski Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Akşam gazetesi yazarı Güler Kömürcü, Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Vural Savaş, Ankara DGM eski Başsavcısı Talat Şalk, Yargıtay 8. Daire'nin eski Başkanı Naci Ünver katıldı.


• 20 ŞUBAT 2008 - Ulusalcılar, Patalya Otel'de yeniden bir araya geldi. Toplantıyı Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal organize etti. Haberal'ın Gölbaşı'ndaki Patalya Oteli'nde yapılan kokteylde gazetecilerin sorularını cevaplayan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, MHP'yi hedef aldı. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin danışmanı Deniz Bölükbaşı'nın, ‘Biz ulusalcılarla hiçbir zaman aynı safta olmadık, ulusalcılıkla milliyetçilik farklı..' sözlerine de değinen Tolon, "Bölükbaşı'na söyleyin, Türk Dil Kurumu'nun sözlüğüne baksın. Ulusalcılıkla milliyetçiliğin ayrılığını bu topluma anlatsın, biz de öğrenelim" dedi.


• 12 NİSAN 2008 - Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) de içinde bulunduğu "Ulusal Platformlar Güçbirliği" tarafından organize edilen "Ulusal Egemenlik Buluşması" mitingine katıldı. Hurşit Tolon'un miting organizasyonundaki etkin konumu ise gözlerden kaçmadı.


TOLON, YARSAV BAŞKANI'NA BRİFİNG VERMİŞ


Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Ankara Kent Otel'de Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Selçuk, Emekli Orgeneral Şener Eruygur, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Danıştay ve Yargıtay üyeleri ile üniversitelerden öğretim üyelerinin de aralarında bulunduğu 70 kişi ile 4 saatlik toplantı yapmıştı.


Hurşit Tolon, mahkeme ifadesinde, soru üzerine yüksek yargı mensuplarıyla bir araya geldiğini kabul etmişti.


HURŞİT TOLON NE İLE SUÇLANIYOR?


Ergenekon Terör Örgütü kapsamında 1 Temmuz 2008'de gözaltına alınan Tolon, 7 ay tutuklu kaldı. Hurşit Tolon, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmak veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek”, “terör örgütü kurucusu ve yöneticisi” olmaktan tutuklanmıştı.


Tolon, Kandıra F Tipi Cezaevi'nde beraber kaldığı Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un sağlık sorunu gerekçesiyle serbest kalmasının ardından tutuklu kaldığı sürecin çoğunu hastanelerde rapor almakla geçirdi.


Vakit


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler