YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TOKİ'ye ağır eleştiri!
Samsun'da yaşanan sel felaketinde12 kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili Bahçeli bugün kameraların karşısına geçti, hedefinde ise TOKİ vardı. Bahçeli ölümlerden TOKİ'yi sorumlu tuttu...
TOKİ'ye ağır eleştiri!
07 Temmuz 2012 / 15:05 Güncelleme: 07 Temmuz 2012 / 15:12
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TOKİ'nin dere yataklarına ev yapması, belediyelerin ihmal ve kayıtsızlığının felaketlere kapı açtığını belirterek, "AK Parti'nin siyasi propaganda malzemesi TOKİ'nin Samsun'daki acı tabloda önemli bir payı vardır" dedi.

Bahçeli, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Balkan seyahati ve son siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Samsun'da yaşanan sel felaketinde 12 vatandaşın yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, vefat edenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve Samsunlu vatandaşlara başsağlığı dilediğini söyledi. Kimsenin afetlerin meydana gelmesini istemeyeceğini belirten Bahçeli, ancak risklerin öngörülerek bu paralelde tedbirlerin sıkılaştırılması ve yoğunlaştırılmasının her şeyden öncelikli olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

Samsun'un Canik ilçesinde yaşanan acı hadisenin özünde tedbirsizlik, yerleşim yeri seçimindeki dikkatsizlik, çarpık kentleşme ve yanlış alanlara konut inşasını önemli bir etken olduğuna işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti:

"TOKİ'nin dere yataklarına ev yapması, belediyelerin ihmal ve kayıtsızlığı üzülerek görüyorum ki felaketlere kapı açmıştır. AK Parti'nin siyasi propaganda malzemesi TOKİ'nin Samsun'daki acı tabloda önemli bir payı vardır.

AKP'li Büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasında birbirini suçlayan kısır döngü, yardımlar konusunda koordinasyonsuzluk, acil müdahaledeki düzensizlikler yaraların sarılmasını geciktiren başlıca faktörlerden bazılarıdır.

Konuyla ilgili AK Parti'li bakanların kendilerini kurtarmak ve aklamak adına asılsız mazeretlere sığınarak ipe un sermeleri de hükümetleri adına talihsizliktir."

Bahçeli, Samsun'daki doğal felaketin neden olduğu zararların hükümetçe karşılanmasının her şeyden acil olduğuna vurgu yaparak, "Kaçak, yanlış ve dengesiz yapılaşmaya göz yumanlar ve hatta teşvik edenler hakkında da hukuki takibat süreci bir an önce başlatılmalı, kim olursa olsun bunlardan hesap sorulmalıdır" dedi.

TUTUKLU VEKİLLER

Bahçeli, tutuklu milletvekillerinin tahliye edilmesi durumunda TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağırması gerektiğini ve kendilerinin de 51 milletvekilleri ile yemin töreninde hazır bulunacaklarını belirterek, ''Önce tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması noktasında atılmış olan bir hayırlı adımın sonucunu beklemekte ve yargının da bu konuda öncelikli ve acilen hareket etmesinde yarar vardır'' diye konuştu...

(Ajanslar)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler