YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TOKİ'den Van'a güzel haber...
TOKİ'den Van'a güzel haber...
25 Kasım 2011 11:18
Bin 708 konutun Aralık ayı sonuna kadar hak sahiplerine teslim edilecek...

Van Valisi Münir Karaloğlu, TOKİ'nin kentte sürdürdüğü üç proje dahilinde bin 708 konutun Aralık ayı sonuna kadar hak sahiplerine teslim edileceğini belirterek, bu konutların teslimiyle yaklaşık 10 bin kişinin barınma sorununun çözülmüş olacağını bildirdi.

Vali Karaloğlu, Memur-Sen Van Şube Başkanı Süleyman Şakar, Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır ile TOKİ ve Memur-Sen Van Şubesi işbirliğiyle Korubaş Köyü mevkiinde yapılan konutlarda incelemelerde bulundu. Anahtar teslimi yapılan iki bloktaki daireleri ve 16 derslikli ilköğretim okulunu gezen Karaloğlu, yüklenici firma yetkililerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Karaloğlu, incelemesi sırasında gördüğü bazı eksikliklerin giderilmesi konusunda firma yetkililerini uyardı.

Burada AA muhabirine açıklamalarda bulunan Münir Karaloğlu, TOKİ'nin Memur-Sen üyeleri için yaptığı projenin bin 58 konut, cami, alışveriş merkezi ile 16 derslikli ilköğretim okulundan oluştuğunu hatırlatarak, depremden önce yüzde 90'lar seviyesinde olan projenin TOKİ'nin çalışmalarıyla hızlandırıldığını söyledi.

Karaloğlu, konutlardan iki blokun anahtar tesliminin yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''TOKİ'nin kentte yaptığı konutlarda bir sorun yok. Sağlam olan 1058 konutun hak sahiplerinin yüzde 80'i öğretmen. Kentte zaten öğretmenin barınmasıyla ilgili bir sorunumuz vardı. Bu konutlar adeta ilaç gibi geldi. Bugünden itibaren blok blok hak sahiplerine teslim edilecek. Hak sahipleri 20 gün içinde bu konutlara yerleşmiş olacaklar. Bu bin 58 konutun yanında TOKİ'nin Erciş yolunda 426 ve Bostaniçi beldesinde ise 224 olmak üzere 650 konutu daha vardı. Depremden önce bunlarda yüzde 90 seviyelerindeydi. Bu projeler de hızlandırıldı. Bu projelerin tamamı Aralık ayının sonuna kadar bitirilerek, konutlar hak sahiplerine teslim edilecek. Böylece bin 708 daire hak sahiplerine teslim edilmiş olacak. Bin 708 daire demek Van'da 10 bin insanın barınma sorunun giderilmesi demektir. Özellikle öğretmenlerin ve üniversite öğretim üyelerinin barınma sorunu yönelik olarak bu TOKİ projelerinin bitmesi güzel oldu. Buradaki projeyle Bostaniçi beldesindeki konutları yol sorunu vardı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın talimatıyla buradaki yol sorunu da çözülüyor.''

Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslimi yapılan 16 derslikli okulu da gezen Vali Karaloğlu, il merkezinde ağır hasar gören bir Anadolu Lisesi ile bir ilköğretim okulu öğrencilerinin taşıma usulüyle bu okulda ikili öğrenim göreceklerini kaydetti. Karaloğlu, laboratuvar ve diğer fazla odaların bu yıl için sınıflara çevrilmesiyle okuldaki derslik sayısının 24'e kadar çıkabileceğini vurguladı.

Vali Karaloğlu, Hakkari'de geçen yıl silahlı saldırıda yaşamını yitiren Hacı Sait Camisi İmamı Aziz Tan'ın dairesinin anahtarını Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas'a teslim etti.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler